My Hero Academia - Akademia Bohaterów #7

Waneko
2018-10-30
2018-10-30
Karolina Dwornik
akcja shounen manga superbohaterowie supermoce fantasy Japonia

Okładka książki MY HERO ACADEMIA LIGHT NOVEL: HISTORIE SZKOLNE IV Kōhei Horikoshi, Anri Yoshi
MY HERO ACADEM... Kōhei Horikoshi, An...
Okładka książki My hero academia - Team Up Missions tom 5 Yoko Akiyama, Kōhei Horikoshi
My hero academ... Yoko Akiyama, Kōhei...

Tom 7 mangi startuje z kopyta i po starciu z zabójcą bohaterów, młodzi uczniowie mają sporo na głowie. Po pierwsze schwytany zbrodniarz i jego ideologiczny manifest okazuje się skuteczną motywacją dla innych złoczyńców. Morderca z powodu na swoje przekonania zyskuje fanów i naśladowców, co jest niezwykle niebezpieczne. W końcu ideologia może być straszną bronią.

Todoroki i Midoriya wylewają siódme poty walcząc z zabójcą bohaterów, Iida dostaje objawienie wkońcu zaczyna pojmować co brat i Stain próbowali mu uświadomić na temat prawdziwych bohaterów. A w tym samym czasie kilka ulic dalej rozgrywa się walka między bezmózgiem, a numerem Dwa Endeavorem oraz Grad Torino. Walka choć intensywna dobiega już końca w 7 tomie, młodzi bohaterowie poradzili sobie sami z groźnym przestępcą, wyszło trocheee poturbowani, ale żywi. Kolejny raz można dostrzec wzrost mocy Izuku, ale i zdolności analityczne Shoto, oraz przewidywanie sytuacji błyszczą w tym tomie (a także pogarda dla prawa, Boże jak on się odpala. Kto by przypuszczał, gdy nacodzień to takie spokojne dziecko). Żarty z Bakugo trzymają się świetnie, żałuje każdej minuty w wybraniu praktyk: ,,Oby nasze obcisłe jeansy trzymały w ryzach nasze ciała i duszę". A biała gorączka dopiero go trawi, gdy wrócą na zajęcia, gdzie All Might przygotował mały test sprawnościowy połączony z wyścigiem. Jednak wcześniej mamy rozdział poświęcony wydarzeniom które nastąpiły po nocy, pojawiają się pierwsze przebłyski przyszłości, liga złoczyńców nie mówi jeszcze ostatniego słowa, wręcz przeciwnie przekują swoją porażkę i frustrację w siłę, która już niebawem urośnie w OGROMNY problem. A wszystko przez jeden filmik. Będąc w 100% szczera, gdy wracam myślami do rozmów z Staina jego priorytetowóe i idei, nie dziwię się, że porwał tyle ludzi. Metody drastyczne, ale sam pomysł prawdziwych bohaterów i prawdziwych złoczyńców już jak najbardziej interesujące. Bohater to niegwiazdeczka do grania w reklamach, czy sprzedawania każdego gówna, tylko osoba poświęcająca się bez reszty pomocy innym, nie rzadko narażać życie. Gotowa zawsze i wszędzie.

A na koniec egzaminy! Yey wszystko mi przypomina, że jestem w d... 7 tom zaczyna akcje pod tytułem: ,,Zaraz umrę, nie mam szans wygrać z "wstaw dowolnego nauczyciela" i jeszcze mam idiotę do pary (ale tylko u Bakugo wykreśla się pierwsza część i zostawia drugą). Jednym słowem po raz kolejny akcja nabierze pędu i rozmachu, a także spojrzymy na innych uczniów nieco dłużej, przynajmniej mam nadzieję, że tak jak w anime dostaną trochę czasu antenowego xD

2014

PopKulturowy Kociołek:

W siódmej odsłonie serii autor nie bawi się w zbędne wprowadzanie i od razu wrzuca nas w wir akcji (kontynuując tym samym wydarzenia zaprezentowane w końcówce tomu szóstego).

Sam początek komiksu to walka trio Deku, Tenya i Shoto, którzy wspinają się na wyżyny swoich możliwości i gotowi są na wszystko, aby tylko pokonać wroga i tym samym uratować przyjaciół. Nie będzie to oczywiście proste, a każdy z nich dostrzeże swoje ograniczenia. Kiedy bitewny kurz opada, pora wrócić do trochę spokojniejszych (przynajmniej chwilowo) realiów szkolnych. Egzaminy na koniec roku są bowiem dla uczniów czymś bardzo istotnym. Jak na szkołę „bohaterów” przystało, sprawdzana jest nie tylko wiedza, ale również umiejętności. W tym konkretnym przypadku chodzi o starcie par uczniów z samymi nauczycielami. Dynamika kolejnych scen jest na tyle duża, że nie można niczego więcej tutaj napisać, aby nikomu nie zepsuć lektury.

Na pewno miłym akcentem recenzowanego tomiku jest również ukazanie pewnych wycinków „praktyk” innych uczniów, którzy zdeterminowani są do tego, aby stawać się coraz lepszymi. Odsłaniane są tu również pewne kolejne fabularne puzzle związane z planami złoczyńców, z których można powoli zacząć układać większą całość.

PopKulturowy Kociołek:

Pojedynek ze Stainem jeszcze się nie skończył. Można powiedzieć, że najlepsze zostało na koniec. Że nie wspomnę o konsekwencjach tego starcia - dla licealistów, których czekała konfrontacja z brutalną rzeczywistością, oraz dla całego społeczeństwa. W końcu ideologie głoszone przez Staina mogą nawet dla bohaterów brzmieć sensownie i zachęcająco.

Bardzo mi się podoba, że "My Hero Academia" to coś więcej niż dążenie do celu i walka z nieuzasadnionym złem. Do gry zaczyna wkraczać polityka i kwestie ideologiczne, co sprawia, że manga staje się nieco ambitniejsza.
Dodatkowo bardziej zostaje rozwinięta kwestia One for All, dzięki czemu bardziej można zrozumieć historię świata stworzonego przez Koheia Horokishiego.

Ponadto wracamy także to kwestii szkolnych. Uczniowie UA mają przed sobą sporo przygotowań do egzaminów. Szkolne życie dodaje nieco lekkości oraz humoru. Niezwykle przyjemnie się to czyta. Choć trzeba przyznać, że nauka w UA nie należy do łatwych, bo wszystkich czeka sporo wyzwań, które są niezwykle porywające. Z całych sił trzymałam za nich kciuki i dalej będę to robić!

Plus Ultra!

Bardzo mi się podoba, że "My...

Festiwal w U.A. dobiegł końca. Izuku Midoriya, a także klasa I A powoli wracają do swoich codziennych zajęć, w tym przygotowań do praktyk. Młodzi superbohaterowie pod okiem profesjonalnych bohaterów muszą nabrać doświadczenia i ogłady. Jednak kiedy wszyscy zajęci są pracą w terenie, nadchodzi nowy potężny złoczyńca – zabójca bohaterów.

Siadając do lektury #6 i #7 tomu nie trudno zauważyć zmianę, jaka powoli zachodzi w historii. Kohei Horikoshi stopniowo odchodzi od codziennych problemów bohaterów, związanych z nauką w Liceum U.A., i zaczyna skupiać się na polityce, w tym towarzyszących działalności superbohaterskiej ideom. To, co z początku wydawało się szczęśliwą bajką dla uzdolnionych dzieciaków, okazuje się systemem chwiejącym u samych podstaw. Płacenie bohaterom za to, co robią, jest tematem sporów, a są i tacy, którzy pragną przywrócić stary porządek rzeczy – wyeliminować najsłabsze, najbardziej chciwe ogniwa.

Wydarzeni zagęszczają się wokół głównego bohatera, czyli Izuku Midoriyi, który również znacząco zwiększa swój potencjał używania One For All. Równocześnie mangaka odkrywa przed czytelnikiem pochodzenie tego osobliwego daru. Są to zmienne nieco przytłaczające dla młodego aspirującego bohatera. Niemniej tomy #6 i #7 ponownie pokazują, jak wiele wysiłku wkłada w nadgonienie swoich rówieśników. W natłoku ciągłych treningów i zaostrzającej się rywalizacji wśród złoczyńców mangaka pokazuje jeszcze osobiste relacje pomiędzy przyjaciółmi Midoriyi. Znów skupiamy się głównie na Katsuki Bakugo i jego stosunku do Deku. A ci, którzy czytają serię, wiedzą, że pierwszy ze wspomnianych nienawidzi drugiego.

Zbiorcza recenzja tomu 6 i 7 do znalezienia na Wypowiemsie.pl:

Siadając do lektury #6 i #7 tomu nie...

Dajcie mi tego więcej!

Pisałam Wam w poprzedniej opinii „My Hero Academia”, że największym szczęściem fana serii, jest posiadanie kolejnych tomików zaraz, po skończeniu tych, które aktualnie się czyta. Zatem, kiedy skończyłam szósty tomik, którego zakończenie doprowadziło mnie do białej gorączki, od razu sięgnęłam po siódmy. I ponownie zaczytałam się w historii Deku i innych uczniów Akademii Bohaterów.

FABUŁA

Walka między Zabójcą Bohaterów, a naszymi uczniami pomału zaczyna dobiegać końca. Połączone siły, a przede wszystkim wiara w siebie pomogła Deku, Todorokiemu i Iidzie w wygraniu wymagającej potyczki. Jednak mimo iż to oni powinni być bohaterami tej walki, okazuje się, że z racji braku licencji na bycie bohaterem, chłopcy powinni zostać ukarani za niesubordynację. Policja decyduje się przemilczeć całą sprawę, a chwała pada na ojca Todorokiego.
Przed naszymi jeszcze nie bohaterami egzaminy, które mają pokazać ich postępy w używaniu daru. Wszyscy ostro zakuwają, aby pokazać się z jak najlepszej strony i móc dalej kontynuować naukę w Akademii Bohaterów. All Might zaprasza Deku na rozmowę i opowiada mu prawdę o jego darze, czyli One for All, a przy okazji mówi mu o największym wrogi, z jakim Deku przyjdzie się w końcu zmierzyć. Po zdanych ( i niezdanych) egzaminach wszystkich czeka letni obóz treningowy. Kiedy nasi bohaterowie mimo wakacji dalej trenują swoje siły, w Bractwie Złoczyńców dochodzi do zmian. Pojawiają się u nich nowi członkowie, którzy chcą stawić czoła uczniom z Akademii.
Letni obóz treningowy okazuje się być walką o życie, a nie treningiem.
A Złoczyńcy w końcu osiągają cel.

OPRAWA GRAFICZNA

Z każdym kolejnym tomikiem, który mam okazję czytać widzę, jak pięknie ta seria zaczyna wyglądać na półce. I tak, wiem, że się powtarzam, ale nie mogę po prostu wyjść z podziwu. Kreska się nie zmienia, chociaż autor w posłowiach, które oddzielają rozdziały pisze, że czasami musi się bardziej starać, a niektóre postaci przyprawiają go o zawroty głowy, kiedy ma je narysować. Ogólnie każdy tomik jest na wysokim poziomie, a dynamizm walk i wygląd postaci to coś, na czym warto zatrzymać wzrok na dłużej.

BOHATEROWIE

Tutaj ponownie wzdychałam do Shoto, ale to już też dla Was nic nowego. Pomijając postaci, które już znamy z poprzednich części, tutaj możemy trochę mocniej wejść w świat Złoczyńców. Poznajemy ich bliżej, a przede wszystkim mamy okazję zobaczyć (w końcu) ich szefa. Podoba mi się to, że autor nie zrobił ich byle jak, aby byli, tylko dba o każdy, nawet najmniejszy szczegół swojej historii. Źli są po prostu źli. Widać to w ich wyglądzie, odzywkach i przede wszystkim zachowaniu.

OPINIA OGÓLNA

Kolejne tomiki „My Hero Academia” zrobiły mi chęć na następne. Ta historia jest tak dobrze rozpisana, tak logicznie wymyślona i tak świetnie narysowana, że nie mogę znaleźć żadnych minusów. Chociaż... mogę! Minusem jest to, że tomiki kończą się tak szybko! O tak! Zdecydowanie. Dobrze, że przede mną jeszcze pięć kolejnych tomików tej mangi, zanim będę musiała dołączyć do innych fanów, którzy z niecierpliwością czekają miesiąc w miesiąc na kolejną część swojej ulubionej mangi.

Dajcie mi tego więcej!

Wydawać by się mogło, że poza obrażeniami, a nawet śmierciom, uczniom z UA nic nie powinno grozić w walce z Zabójcą Bohaterów. A jednak! Okazuje się, że bez odbytej praktyki i zdobytej licencji na własną rękę nie można walczyć z kimkolwiek. Ba, nawet obrona byłaby niewskazana. Tym zajmują się zawodowi bohaterzy. Na szczęście zawsze można zrobić wyjątek od reguły i ze względu na trudność, jaką przedstawiał sobą Stain, trójce bohaterów, czyli Midoryi, Iidi i Todorokiemu. Ich działanie doprowadziło przecież do zminimalizowania strat w ludziach, bo nawet bohaterowie polegli pod ciosami złoczyńcy. Media i w świecie tej mangi mają moc manipulowania faktami. Tym razem się chłopakom upiekło. Jednak sytuacja zmusza All Mighta do wyjawienia tajemnicy jego daru One For All oraz historii związanej z All For One (całkowicie nieprzypadkowy pseudonim – to złoczyńca będący głównym antagonistą All Mighta).

A skoro o praktykach mowa, to trzeba je w końcu odbyć. W tym roku nie tylko czeka ich trening pod okiem ciekawych bohaterów, także emerytowanych, ale także trening grupowy z nauczycielami. Trening, w którym najciekawszą grupą wydaje się Midorya i Bakugo, którzy mają współdziałać (oni? współdziałać?!) by pokonać All Mighta.

Więcej na https://www.monime.pl/my-hero-academia-tom-7/

Cała opinia tutaj: http://recenzjemystic.blogspot.com/2019/05/kohei-horikoshi-my-hero-academia.html

No cóż ja mogę powiedzieć? Za mną kolejny świetny tomik, który z początku dostarczył nam kolejnych emocji, by po tym spokojnie dać nam odetchnąć. Niestety, tak łatwo to nie będzie i już dostaliśmy zapowiedź kolejnego wyzwania, z którym będą musieli zmierzyć się uczniowie! Genialnym pomysłem również było to, w jaki sposób zostali nagrodzeni uczestnicy walki z Zabójcą Bohaterów. Nie wiem, jaki to dokładnie będzie miało wpływ na dalszą fabułę, ale na ten moment było to najrozsądniejsze wyjście. Choć po tym, co zostało nam przedstawione w dalszej części tomiku, można odnieść wrażenie, że konsekwencje będą o wiele poważniejsze, niż nam się wydaje.

SHOUNEN SUPERHERO

Shounen to gatunek, który ma tendencję do stawania się wielkimi komercyjnymi hitami. Przecież wszystkie najpopularniejsze mangi na świecie zaliczają się właśnie do niego – weźmy pierwsze trzy miejsca z listy najlepiej sprzedających się japońskich komiksów: „One Piece”, „Dragon Ball” i „Naruto” mówią same za siebie. I podobnie jest z wynikami sprzedaży serii „My Hero Academia”, która co prawda nie może się równać z tymi gigantami pod względem wyników, ale jest sporym hitem i jej popularność stale rośnie. Na naszym rynku, patrząc na częstotliwość ukazywania się kolejnych tomów, „Akademia bohaterów” też dobrze się przyjęła. I nie ma się co dziwić, bo to bodajże najlepszy klasyczny bitewniak ukazujący się obecnie w Polsce, który spodoba się wszystkich miłośników shounenów.

Droga by zostać superbohaterem nie jest łatwa. Nawet w świecie, gdzie mnóstwo ludzi posiada niezwykłe moce. Co prawda Midoriya urodził się ich pozbawiony, jednak nie przeszkadzało mu to uparcie dążyć do zostania herosem i kiedy w końcu jego marzenie zaczęło się spełniać… Cóż. Chodzenie do akademii dla bohaterów, uczenie się technik, analizowanie różnych przypadków i ćwiczenia nie były w stanie przygotować go na to, co przyniesie życie. Owszem, zmagał się już z niejednym wrogiem, jednak superbohaterska praktyka okazuje się prawdziwym wyzwaniem.
Gdy zaczyna się akcja tego tomu, Midoriya, Todoroki i Iida toczą swój bój. Walka powoli wkracza w decydującą fazę, ale jest to starcie, które dla Iidy jest czymś o wiele ważniejszym, niż sądzą jego przyjaciele. Chłopak musi zmobilizować resztki sił i udowodnić, że rzeczywiście jest bohaterem, ale czy będzie w stanie?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/01/my-hero-academia-akademia-bohaterow-7.html

SHOUNEN SUPERHERO

To w sumie zabawne, że w młodzieżowym bitewniaku o nastoletnich superbohaterach o wiele bardziej od scen akcji podobają mi się... sceny obyczajowe. Dobre to czytadło, choć życzyłbym sobie więcej teen dramy, a mniej mordobicia.

instagram.com/polishpopkulture

instagram.com/polishpopkulture