Kartomancja

Cykl: Epoka wielkich odkryć (tom 2) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Cartomancy
9788373019553

Znany z list bestsellerów "New York Timesa" Michael A. Stackpole przedstawia drugi tom (po "Tajnej mapie") barwnej trylogii "Epoka wielkich odkryć", wytyczającej nowy, fascynujący kierunek w fantasy. W "Kartomancji" śledzimy dalsze losy grupy pionierskich kartografów, mających dar odkrywania nowych światów – i kształtowania samej rzeczywistości. Wydaje się, że dla zagrożonego najazdem...

Wydaje się, że dla zagrożonego najazdem tajemniczych wrogów Nalenyru istnieje tylko jedna droga ocalenia. Trzeba obudzić dawnych bohaterów, którzy już raz bronili ziem Cesarstwa, a teraz, jak głosi legenda, śpią gdzieś na pustkowiach – pustkowiach, na których szaleje magia i roi się od niebezpieczeństw.

Porwany wnuk książęcego kartografa, Keles Anturasi, trafia do wrogiego kraju, w którym jego umiejętności mogą równie dobrze zapewnić mu dobrobyt, jak i dożywotnie uwięzienie, a nawet wyrok śmierci. Jego brat Jorim znalazł za oceanem dziwne królestwo, w którym uważany jest za boga. A ich siostra Nirati wraz ze swym szalonym dziadkiem oraz czarownikiem, który zginął przed wiekami i teraz wrócił zza grobu, by się zemścić, a zarazem zniszczyć świat, przebywa w raju zawieszonym między życiem i śmiercią.

Teraz ludzie muszą przetrwać w świecie, w którym wojna na ziemi jest odbiciem wojny w niebiosach. Muszą stawić czoło temu, czego obawiają się sami bogowie. Może i są wśród nich bohaterowie oraz mistycy, ale czy zdołają przeżyć tam, gdzie wszystko, co widzą, rzadko jest tym, czym się wydaje, gdzie sny mogą stać się rzeczywistością – a rzeczywistość może się zmienić w koszmar?

źródło opisu: [Rebis, 2007]

Jola | 2011-09-22
Na półkach: REBIS, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 września 2011

Dobra kontynuacja części pierwszej. Jeszcze bardziej epicka, magiczna, ale mam nadzieję, że autor nie przesadzi z tą pompą w części trzeciej.

W tomie drugim mamy już bóstwa zstępujące na ziemię jako śmiertelnicy, mamy bohaterów odradzających się po wielu wiekach, magów, którzy za pomocą myśli potrafią zagotować mózgi całej wrogiej armii... Naprawdę martwię się, że w części trzeciej - z takimi elementami świata przedstawionego - ów świat czeka totalny armageddon i to kilka razy pod rząd. To tylko taka moja refleksja - chyba wolałam, jak bohaterami byli zwykli ludzie, a nie bogowie i herosi.

Mimo wszystko, seria (jak na razie) zasługuje na 7 gwiazdek, a jak przeczytam część trzecią, zobaczymy, czy moje obawy były uzasadnione.

ŚliwkowaPanna | 2010-07-13

świetna jak cała seria, czyta się jednym tchem.

Edzio96 | 2016-09-04
Elwira | 2016-07-13