Cwana panienka z Juraty. 69 limeryków freewolnych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
satyra
nawka

Limeryk to opowieść w pięciu wersach, z których pierwszy rymuje się z drugim i piątym, a trzeci z czwartym. W pierwszym wersie, który powinien się kończyć nazwą geograficzną, poznajemy bohatera utworu. Limeryk musi być pikantny. Znawcy i koneserzy gatunku wyjątkowo godzą się na odstąpienie od tego wymogu z uwagi na niespodziewaną pointę, purnonsensowe przesłanie, zaskakujący rym. Z zasady...

Limeryk musi być pikantny. Znawcy i koneserzy gatunku wyjątkowo godzą się na odstąpienie od tego wymogu z uwagi na niespodziewaną pointę, purnonsensowe przesłanie, zaskakujący rym. Z zasady jednak nieświński limeryk nie jest godzien druku. Tak uważał Maciej Słomczyński, powszechnie znany jako wybitny tłumacz Szekspira i Joyce’a (oraz jako autor kryminałów Joe Alex), twórca kilku tysięcy (!) limeryków.

Podzielając opinię Mistrza Słomczyńskiego, mam nieskromną nadzieję, że i moje limeryki uznają Państwo za godne druku.

Bogumił Paszkiewicz

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

kinga | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 lutego 2017

sambor27 | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Uwielbiam limeryki :) Pan Bogumił Paszkiewicz odwiedził dziś VI Nadmorski Plener Czytelniczy, jest bardzo sympatyczny i ma ogromne poczucie humoru. Mam piękną dedykację w moim egzemplarzu :)

Angelika | 2017-10-09
Dagmara | 2017-10-01