Relikwie

2017-01-20
Anna Wawrzyniak-Kędziorek
Anna Wawrzyniak-Kędziorek beletrystyka chrześcijańska

Okładka książki Droga do Damaszku Davis Bunn, Janette Oke
Droga do Damaszku Davis Bunn, Janette...
Okładka książki Ukryty płomień Davis Bunn, Janette Oke
Ukryty płomień Davis Bunn, Janette...
Okładka książki Śledztwo setnika Davis Bunn, Janette Oke
Śledztwo setnika Davis Bunn, Janette...

Zaskakująco dobra książka., która długo czekała na przeczytanie. Wielokrotnie brałam ją do ręki, otwierałam i odkładałam, aż w końcu nastał ten dzień, w którym pochłonęłam ją w kilka godzin :)
Jest to fikcyjna opowieść o wyprawie pątniczej Heleny, matki Konstantyna Wielkiego, do Jerozolimy.
Wspomnianych jest kilka wydarzeń historycznych rozgrywających się na przestrzeni kilkudziesięciu lat (od ok. 289 roku gdy Konstancjusz I oddalił od siebie Helenę, aż do 326 roku - pielgrzymka Heleny do Ziemi Świętej),które jednak przedstawiono jakby minęło ich zaledwie kilka.
W powieści Helena przywozi do Cezarei list o właśnie ustanowionym nowym prawie o tolerancji dla chrześcijan (Edykt mediolański z 313 roku) oraz wspomina zdradę swego męża jakby nastąpiła niewiele przed bitwą przy moście Mulwijskim (28 października 312 roku).
Ale to nie daty są tutaj najważniejsze, lecz ludzie ze swoimi "krzyżami" oraz ciekawe opisy.

"Relikwie" czyta się naprawdę ekspresowo i nie tylko dlatego, że ma duże litery i niewiele ponad 200 stron. To głównie postacie tej historii (np. Antoniusz) nie pozwalają odłożyć tej książki na dłużej niż zalanie wodą kubka z herbatą :)

Dzięki takim pozycjom odzyskuję wiarę w to, że literatura chrześcijańska to nie tylko gniotki w stylu "Pensjonatu na wyspie" .

Bardzo szybko pochłonęłam tę książę! W jeden dzień! Co jest znaczące w mojej sytuacji. Nie spodziewałam się tak wciągającej, a równocześnie swobodnie napisanej książeczki.
Historia o wyprawie św. Heleny po relikwie drzewa krzyża do ziemi świętej.
Wciągająca, interesująca, poszerza wiedzę (wszelkie nieścisłości wyjaśnione na bieżąco w przypisach od wydawnictwa). Mogę polecić z czystym sumieniem!

Historia o wyprawie św. Heleny po relikwie drzewa krzyża do ziemi świętej.

Niestety jestem zawiedziony. Lubię powieści chrześcijańskie ale tym razem się kompletnie zawiodłem. Akcja jest przewidywalna, niektóre opisy postaci infantylne, kompletnie nie pociąga. Szkoda, bo czytając jej opis sporo sobie obiecywałem.

• 2015-2018
  • CHRZEŚCIJAŃSTWO