Lekcja relaksacji

838738934X
relaks, fitness, gimnastyka
sport
Raffka

Lekcja relaksacji - stres szkolny - cwiczenia i techniki relaksacyjno - koncentrujące. Adresatami książki są studenci kierunków pedagogicznych oraz nauczyciele zainteresowani wprowadzaniem relaksacji do szkoły, ale nie zawsze specjalistycznie przygotowani do prowadzenia tego rodzaju zajęć. Sytuacja stresowa, która oddziałuje przez dłuższy czas, może powodować wiele zaburzeń emocjonalnych,...

Sytuacja stresowa, która oddziałuje przez dłuższy czas, może powodować wiele zaburzeń emocjonalnych, trudności szkolnych, a nawet chorób. To jest cena, którą płacą dzieci już wieku 10 czy 12 lat. Nauczyciele i rodzice mogą i powinni służyć wówczas pomocą. Książka jest próbą zaoferowania „lekcji relaksacji" jako formy przeciwdziałania napięciom i stresom. Adresowana jest przede wszystkim do nauczycieli pracujących w środowisku szkolnym i stanowi kontynuację mojej wcześniejszej pracy „Ćwiczenia relaksacyjne, praktyczne techniki antystresowe dla dzieci i młodzieży".
Prezentowany tutaj materiał został podzielony na trzy części. W pierwszej omówione jest szerokie tło stresu szkolnego i ćwiczeń relaksacyjno-koncentrujących. Wychodzę z założenia, że pisanie o relaksacji i technikach redukujących stres i napięcie bez przypomnienia kilku najważniejszych faktów na temat mechanizmu reakcji stresowej jest pozbawione właściwego kontekstu. Przedstawiłem również kilka przemyśleń na temat samego ucznia widzianego przez pryzmat filozofii promocji zdrowia i dobrego samopoczucia oraz relacji nauczyciel-uczeń. W części drugiej prezentuję wyniki praktycznych prób prowadzenia „lekcji relaksacji" w szkołach podstawowych. Część ostatnia poświęcona jest praktycznym ćwiczeniom i technikom relaksacyjnym. Przede wszystkim są to instrukcje 36 praktycznych ćwiczeń lub zestawów ćwiczeń tak opisanych i zilustrowanych, aby prowadzący mógł je wkomponować w tok lekcyjny lub trening sportowy.
Głównym celem opracowania było przekazanie podstawowej wiedzy na temat mechanizmów stresu i relaksacji w środowisku szkolnym oraz możliwie dużego wyboru ćwiczeń i technik antystresowych. Książka w zamierzeniu miała być w miarę zwięzłym podręcznikiem. Oczywiste jest, że zwięzłość musi mieć swoje ramy, poza którymi technika staje się jedynie hasłowym zapisem, dlatego niektóre z nich musiały zachować swą rozszerzoną wersję zapisu. Podobne wątpliwości dotyczyły układu podręcznika, a szczególnie znalezienia właściwych proporcji między teoretycznym wprowadzeniem a propozycjami praktycznej lekcji oraz liczbą proponowanych ćwiczeń. Rozmaitość tych ostatnich powinna gwarantować swobodny wybór, niemniej ograniczone ramy książki zmuszały do prezentacji tylko niektórych.

źródło opisu: www.sporty.pl

źródło okładki: w.bibliotece.pl