Państwo Zamojskie. Przeciwko czarownicom, duchom i najeźdźcom.

Wydawnictwo: Ridero
7 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historyczna
Kaśka

"Moja babka widziała śmierć, która kroczyła po polach. Była to postać wielka i straszna, ale zgodna z dawnymi wyobrażeniami, porządkiem świata i zaświatów. W dzieciństwie słyszałem też opowieści o błąkających się po wsiach i bezdrożach Zamojszczyzny duchach zmarłych, utaplanych w błocie diabełkach, które siedziały w przydrożnych rowach oraz o tym, że na bagnach można czasami zobaczyć tajemnicze błękitne ogniki lub - gdy się ma mniej szczęścia - wykrzywione twarze topielców" (ze wstępu)

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: google

Jan | 2017-04-04

Mój rodzinny Zamość jest miastem z niezwykłą, trochę tajemniczą historią. Wiele zabytków odrestaurowano, ale jakby brakuje w nich jakiegoś charakteru, życia, mistyki, magii. Trochę jak atrapa wygląda część odnowionych, fortecznych murów (świecą się z daleka nowiutką cegłą). A to miasto można zrozumieć, poczuć dopiero dzięki opowieściom, relacjom, baśniom. Mieszkańcy to rozumieją. Inni niekoniecznie.
Dlatego potrzeba chyba takich popularyzatorskich publikacji jak najwięcej. Bo same mury (choćby były najpiękniejsze) to jeszcze za mało.
Dlatego literaci, historycy, popularyzatorzy z Zamościa - do piór!

Kaśka | 2017-01-19
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Książka jest dla mnie ciekawym uzupełnieniem mojej wiedzy o mieście, w którym żyję od urodzenia. Wiele ciekawych informacji, czasem zaskakujących i makabrycznych. Może to tylko moje osobiste odczucia, ale po jej przeczytaniu mam ochotę na więcej informacji, na ich szerszy opis. Książkę ogólnie czyta się lekko, choć są fragmenty kiedy trzeba się skupić (książka posiada oryginalne cytaty sprzed wieków, z oryginalną pisownią, więc momentami trzeba się wczytać, żeby zrozumieć tekst). Osobiście polecam.

Jakub | 2017-03-30
Przeczytana: 29 marca 2017

Książka przeznaczona jest raczej dla odbiorców z południowej Lubelszczyzny, którzy będą wiedzieli o jakich miejscach autor pisze, trudno będzie wyobrazić sobie komuś z Pomorza klimat wsi lubelskiej. Treść książki jest niezwykle interesująca, zawiera wiele nieznanych mi wcześniej historii, legend związanych właśnie z Ordynacją Zamojską i jej ordynatami. Odrzuciło mnie troszkę wyśmiewcze podejście do ludzi z poprzednich epok, którzy nie mieli możliwości mieć takiej wiedzy jak ludzie XXI wieku. Przeszkadzały mi trochę fotografie niezwiązane w żaden sposób z aktualną treścią rozdziału np zdjęcia lasu. Generalnie polecam wszystkim mieszkańcom i pasjonatom Ziemi zamojskiej i okolic, którzy będą mogli się dowiedzieć czegoś nowego o miejscach, które widzą codziennie, dla reszty książka będzie interesująca tylko ze względu na rozdziały typowo historyczne

Harnaś | 2018-02-17
Przeczytana: 2017 rok