Jak upadają giganciI dlaczego niektóre firmy nigdy się nie poddają

Wydawnictwo: MT Biznes Sp. z o. o.
7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
How the Mighty Fall: And Why Some Companies Never Give In
ekonomia, gospodarka, firmy
biznes, finanse
Rafał

Upadku można uniknąć. Upadek można przewidzieć. Upadkowi można zapobiec. Obserwując ponury krajobraz usiany zgliszczami niegdyś wielkich, a dziś upadłych przedsiębiorstw Jim Collins zaczyna się zastanawiać: Jak to się dzieje, że giganci upadają? Czy upadek można przewidzieć i czy można go uniknąć? Jak nisko musi upaść firma, żeby znaleźć się na drodze prowadzącej nieuchronnie do katastrofy? W...

Upadku można uniknąć. Upadek można przewidzieć. Upadkowi można zapobiec.
Obserwując ponury krajobraz usiany zgliszczami niegdyś wielkich, a dziś upadłych przedsiębiorstw Jim Collins zaczyna się zastanawiać: Jak to się dzieje, że giganci upadają? Czy upadek można przewidzieć i czy można go uniknąć? Jak nisko musi upaść firma, żeby znaleźć się na drodze prowadzącej nieuchronnie do katastrofy? W jaki sposób może zmienić kurs, na którym się znajduje?
W książce „Jak upadają giganci” Collins szuka odpowiedzi na te pytania, dając przywódcom firm opartą na solidnych podstawach nadzieję, że mogą się nauczyć zapobiegać upadkom i odwracać niekorzystny bieg zdarzeń. W czasie projektu badawczego realizowanego przez cztery lata Collins odkrył pięć etapów zbliżania się do upadku:
Etap pierwszy: Pycha będąca wynikiem sukcesu.
Etap drugi: Chaotyczne sięganie po więcej.
Etap trzeci: Negowanie ryzyka i zagrożenia.
Etap czwarty: Rozpaczliwe szukanie ratunku.
Etap piąty: Odejście w niebyt lub nieistotność.
Dzięki zrozumieniu poszczególnych etapów liderzy firm mogą znacznie ograniczyć ryzyko upadku na samo dno.
Wybitne firmy potrafią się podnieść nawet po najdotkliwszym upadku.
Każda instytucja bez względu na jej wielkość jest narażona na upadek. W przyrodzie nie ma żadnego prawa mówiącego o tym, że najsilniejsi będą tkwili na szczycie w nieskończoność. Każdy może upaść i nieuchronnie do tego dojdzie. Z badań prowadzonych przez Collinsa wynika jednak, że niektóre firmy nawet po osiągnięciu etapu czwartego potrafią się odrodzić, a w pewnych przypadkach stać się nawet silniejsze niż przedtem.
Okazuje się, że upadek jest w dużej mierze krzywdą, którą firmy same sobie wyrządzają, a klucz do odrodzenia znajduje się w naszych rękach. Nie jesteśmy zakładnikami okoliczności, historii ani nawet dotkliwych porażek poniesionych w drodze na szczyt. Nadzieja nie gaśnie, dopóki ostatecznie nie wypadniemy z gry. Giganci upadają, ale też często udaje im się powstać z kolan.

źródło opisu: http://www.mtbiznes.pl/

źródło okładki: http://www.mtbiznes.pl/

Klaudia Brączek | 2017-09-30
Przeczytana: 24 września 2017

Bardzo skrupulatne, oparte na wiarygodnych i kilkuletnich badaniach wskazówki dla przedsiębiorców - zarówno dla tych, którzy planują rozpocząć swoją przygodę z firmą jak i tych siedzących już dłużej w biznesie by uchronić swą działalność przed upadkiem, co może go spowodować, jak czynić dobrze i nie popełniać częstych błędów. Napisane prosto, zwięźle i na temat. Po każdym dziale skrót - dzięki temu w łatwy sposób można wrócić i przypomnieć sobie istotne informacje. Kawał dobrej roboty ;)

lbadura | 2014-08-06
Przeczytana: 11 lipca 2014

Kolejna dobra ksiazka Jimma Collinsa. Dlaczego ksiazki Jima Collinsa sa dobre? Oprocz tego, ze wysuwa dosc oryginalne tezy i terorie, to po prostu odrabia porzadnie zadanie domowe. Kazda ksiazka Jimma collinsa, w tym i ta, oparta jest na dosc szczegolowych badaniach empirycznych. W tej ksiazce nie ma wodolejstwa. Wszystko oparte jest na empirii. Oczywiscie, ksiazka bogata jest w opisy, czesto obrazowe i pelne anegdot, porownian na przyklad z mitologi greckiej.

Aby upasc trzeba przejsc przez piec faz. Podczas upadku w kazdej chwili mozna jednak odwrocic swoj los. Jednak im glebiej sie upadlo, tym gorzej jest sie podniesc. Jednak zawsze mozna sie podniesc, zanim sie calkowicie upadnie. Dlatego niektorzy po prostu nie poddaja sie,, aby odwrocic swoj los.

Piec krokow upadku to:

Krok 1: Hybris - (mit. grecka) Popadniecie w dume uniemozliwiajace realna ocene sytuacji.
Krok 2: Niezdyscyplinowane dazenie do posiadania wiecej, do bycia lepszym
Krok 3: Zaprzeczanie ryzyku i...

aga | 2017-09-16
Rafał | 2017-01-19