Artilleria i rakiety
Grzesio

Praca niniejsza jest tłumaczeniem oryginału radzieckiego "Artyleria i rakiety". Jedynie dwa pierwsze rozdziały (...) zastąpiono tekstem oryginalnym, dając zarys artylerii na tle historii Polski. Powstanie, rozwój i użycie w licznych bojach, okresy rozkwitu i upadku artylerii dawnej, będące odbiciem wydarzeń historycznych w minionych wiekach, przedstawił w rozdziale pierwszym płk. dr Stefan Pataj. W rozdziale drugim, którego autorem jest płk. dr Stefan Ways, omówiono początki, rozwój, próby odnowy i upadek artylerii II Rzeczypospolitej, a następnie udział i rolę artylerii polskiej na polach bitewnych drugiej wojny światowej. Część ta również zawiera informacje o wojskach artyleryjskich i rakietowych Ludowego Wojska Polskiego.
W drugiej, trzeciej i czwartej części książki, opracowanej przez wybitnych specjalistów radzieckich, czytelnik znajdzie opis podstawowych rodzajów sprzętu, amunicji, przyrządów pomocniczych współczesnej artylerii naziemnej i wojsk rakietowych, z uwzględnieniem sprzętu najbardziej nowoczesnego.

źródło opisu: Wydawnictwo MON, 1972

źródło okładki: Zdjęcie autorskie