Going to the match

Going to the match
kibice, stadion,
sport
Justyna

Album "Going to the match" to podróż przez wiejskie boiska, zapomniane stadiony, ale również olbrzymie areny piłkarskie. To świat pełen emocji, oddania, przygnębienia i frustracji. Niciejewski od wielu lat z aparatem w dłoni rejestruje fenomen bycia kibicem. Większość wykonanych przez niego zdjęć powstała w Polsce, Niemczech oraz Anglii, gdzie w ostatnich latach odwiedził setki stadionów,...

Niciejewski od wielu lat z aparatem w dłoni rejestruje fenomen bycia kibicem. Większość wykonanych przez niego zdjęć powstała w Polsce, Niemczech oraz Anglii, gdzie w ostatnich latach odwiedził setki stadionów, ale nie widział większości bramek, które wówczas zdobyto. Skoncentrowany na trybunach, bo tylko wtedy w możliwie obiektywny sposób mógł za pomocą zdjęć opisać świat kibica.

To dwugodzinne oczekiwania przed muralem Banksy'ego w Bristolu na dobre ujęcie. To powrót do Kolonii z nadzieją na odnalezienie kibica oglądającego mecz swojej Fortuny spoza stadionu. To również zdjęcie zrobione w ostatniej chwili na Anfield, tuż przed diametralną zmianą okołostadionowego krajobrazu. Zdarzało się, że mecz lokalnej drużyny obserwował jeden widz, równie fanatycznie zaangażowany w jej sprawy, co kibic Realu czy Barcelony.

To także portret osób odmierzających czas przy pomocy terminarza spotkań piłkarskich. Osób bezrefleksyjnie powtarzających utrwalone rytuały. Sama droga na stadion staje się ceremoniałem równie istotynym jak sam mecz. Ta sama ścieżka, ten sam pub czy sprzedawca programów meczowych. To swoista mapa tych wszystkich istotnych dla kibica punktów orientacyjnych składających się na całość zamkniętą w pojedynczych ujęciach. Niciejewski wkrada się w ten świat z aparatem i zatrzymuje w kadrze emocje towarzyszące tej pięknej grze.

Album zawiera ponad 120 kolorowych fotografii. Całość uzupełnia 20 cytatów trafnie opisujących stan umysłu przeciętnego kibica. Tytuł albumu nawiązuje do obrazu L.S. Lowry'ego przedstawiającego kibiców Bolton Wanderers w drodze na mecz popularnych "Kłusaków". Obraz ten stanowił dla Niciejewskiego inspirację do fotografowania fanów piłkarskich, ale również do próby odnalezienia odpowiedzi na pytanie o sens kibicowania.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy