Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie

Okładka książki Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie Helen Russell
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie
Helen Russell
7,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Mundus
Tytuł oryginału:
The year of living danishly
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2017-03-15
Data 1. wyd. pol.:
2017-03-15
Data 1. wydania:
2015-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323342328
Tłumacz:
Grzegorz Ciecieląg
Tagi:
Dania styl życia szczęście
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Food Pharmacy Mia Clase, Lina Nertby
Ocena 6,4
Food Pharmacy Mia Clase, Lina Ner...
Okładka książki Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek
Ocena 7,1
Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy Kornel Filipowicz, Wisława Szymborska
Ocena 7,6
Najlepiej w ży... Kornel Filipowicz, ...
Okładka książki Rekin i baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów Adam Biernat, Marta Biernat
Ocena 4,9
Rekin i baran.... Adam Biernat, Marta...

Oficjalne recenzje i

Duńskie bułeczki przy świecach



78 21 46

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
342 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
345
120

Na półkach:

Bardzo ciekawa opowieść o Danii i Duńczykach widzianej oczami Brytyjki. Poznajemy zwyczaje, tradycje, sposób myślenia mieszkańców Półwyspu Jutlandzkiego, Zelandii i siedemdziesięciu sześciu wysp, tworzących ten najszczęśliwszy (k)raj na ziemi. I tu tkwi gwóźdź książki: jest ona młotem na dyskurs neoliberalny, udowodniając, że kraj wszechstronnie opiekujący się swymi obywatelami wcale nie musi upaść, a wręcz przeciwnie: kwitnąć, właśnie dzięki takiej opiece. Ileż ja się nasłuchałem w latach dziewięćdziesiątych opowieści, że każdy jest kowalem swojego losu, od państwa się obywatelowi nic nie należy, państwo nie ma żadnych obowiązków, PRL się skończył, bo był chory swoją opiekuńczością. A jak będzie inaczej, to świat się zawali i ziemia wypadnie z orbity. Bla, bla, bla ... będzie wiosna, będzie trawa równo rosła. Jakież to były wierutne bzdury! ,,Życie po duńsku'' zadaje kłam takiemu dyskursowi, pokazując, że właśnie państwo opiekuńcze to droga do międzynarodowego sukcesu (nie tylko w rankingu szczęścia obywateli, ale i dostatku, innowacyjności, a nawet poziomu zaufania). W Polsce wbijano ludziom, że to dobrze, że są nierówności w zarobkach obywateli, bo to wyzwala inicjatywę. Ciekawe, że Duńczycy mają socjalizm pełną gębą, a inicjatywy im jakoś nie brakuje (no cud po prostu!).
Ale trzeba też zauważyć, że państwo opiekuńcze ma swój fundament w zaufaniu (choć trudno ocenić, czy to skutek czy przyczyna) i głęboko zakorzenionym egalitaryzmie, wpajanym w Danii od dziecka. Z zaufania z kolei bierze się z kolei wiara w system: ludzie tam chętnie płacą wysokie podatki, bo wiedzą, że są dobrze wydawane przez państwo. Szokujące musi być (zwłaszcza dla liberałów) spłaszczenie zarobków. Przypomina mi się, jak odpowiadają prezesi dużych firm, na zarzut, że szeregowy pracownik przez trzydzieści lat nie zarobi tyle, co prezes przez miesiąc. Odpowiadają: DOBRZE, TAK MA BYĆ! Nie, nie - tak nie musi być i ,,Życie po duńsku'' to dobitnie pokazuje.
Pasjonująca pozycja, pisana z swadą i dużą dawką humoru. Zabrakło tylko opowieści o duńskim systemie mieszkaniowym, jak tam jest z otrzymaniem mieszkania, jaki system dominuje.
Ale za to brytyjska autorka opowiada o duńskim podejściu do (bezpłatnej, to rzecz wiadoma) edukacji: studiuje się tu, co się chce (a Polsce: poloniści, jak ja, sami wiecie co sobie inni myślą o naszym kierunku; lepiej się nie dołujmy). Tam,w Danii, studia służą i są podporządkowane samorealizacji, a nie wyścigowi szczurów jak u nas. Toteż Duńczycy nie zaharowują się w pracy, tyrając po dwanaście czy szesnaście godzin. Nie, oni wolą spędzać czas z rodziną, a przecież pracują w zawodach, które im odpowiadają, a mimo to się nie przepracowują.
Książka jest pisana z wyspiarskiej perspektywy, nie ma więc Egona O. i jego drużyny, bodaj najbardziej znanego ,,zespołu'' duńskiego w Polsce. Dużo odwołań do tekstów kultury, które (przynajmniej mnie) nic nie mówią(jak choćby ,,Milky bar''), a żadnego do ,,Ulicy Sezamkowej''. Pozycja dobrze napisana, podejmuje też zagadnienia damsko-męskie (Ludzik Lego pół godziny okupujący toaletę: Drogie Panie to akurat nie jest długo, mężczyźni mają chyba taką fizjologię, ja tam siedzę nieraz dłużej). Ale dla mnie to przede wszystkim młot na liberałów (bo czarownice, jak pamiętamy, odleciały do Niemiec:).

Bardzo ciekawa opowieść o Danii i Duńczykach widzianej oczami Brytyjki. Poznajemy zwyczaje, tradycje, sposób myślenia mieszkańców Półwyspu Jutlandzkiego, Zelandii i siedemdziesięciu sześciu wysp, tworzących ten najszczęśliwszy (k)raj na ziemi. I tu tkwi gwóźdź książki: jest ona młotem na dyskurs neoliberalny, udowodniając, że kraj wszechstronnie opiekujący się swymi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 097
  • Przeczytane
    410
  • Posiadam
    67
  • 2018
    17
  • Teraz czytam
    13
  • Skandynawia
    11
  • Reportaż
    9
  • 2023
    8
  • Reportaże
    7
  • Literatura faktu
    6

Cytaty

Więcej
Helen Russell Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie Zobacz więcej
Helen Russell Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także