7 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Marzena

Ostrów Wielkopolski. Co to za miasto? Przede wszystkim zakotwiczone w odległych stuleciach. Nie tak pradawne jak sąsiedni Kalisz, lecz również bogate w przeszłość. Nieduże, drugorzędne, lecz nieco inne, niż je sobie wyobrażano później - pograniczne, wielokulturowe, oswojone z różnorodnością religijną, tolerujące wyraziste, nawet ekscentryczne postawy, próbujące wyrwać się z ograniczeń swej prowincjonalności. W XIX wieku miasto z wyraźną przewagą ludności niemieckiej.
Banach nie upiększa Ostrowa, nie nadyma jego poczucia własnej wartości, nie stara się uczynić go większym, niż był i jest, nie dodaje mu charyzmy, której nie posiadał. Nazywa miasteczkiem, częstokroć ukazuje jako zapadłą dziurę, nie boi się odsłaniać jego śmieszności, daleki jest od rozniecania mitów. Nie chce być galwanizatorem krzepiących legend, np. o bohaterskiej kaźni arcybiskupa Ledóchowskiego, który za rządów Bismarcka przez dwa lata był więziony w Ostrowie, czy o Republice Ostrowskiej. A przecież pomimo tego nastawienia, nieraz krytycznego, nasyconego pierwiastkiem iście Gogolowskiej satyry, miasto, miasteczko posiada status specjalny, będąc jego, jego przodków - i wielu dziesiątek pokoleń - miejscem na ziemi.
Raczej rzeczywistość niż fantazmat, raczej wstrzemięźliwość i dystans niż egzaltacja i deklaracja, raczej pogranicze fikcji niż pogranicze prawdy, raczej literatura niż reportaż historyczny lub biograficzny.
- z recenzji Piotra Śliwińskiego

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/kroniki-literackie-prowincji/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/kroniki-literackie-prowincji/

Alieonora | 2017-09-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Sir Arthur Conan Doyle ustami Sherlocka Holmesa wypowiada pewnego razu słowa: Spośród wszystkich duchów przeszłości najgorsze są duchy tych, których kochaliśmy. Witold Banach w swojej książce niektóre rozdziały poświęca właśnie im. I udowadnia, że duchy te można ujarzmić, a nawet oswoić, jeśli tylko dobrze zna się ich środowisko. A on, oprócz tego, że nie gubi się na jego zakrętach, dodatkowo darzy je uczuciem.

Wspomnianą sceną, przez którą przetaczają się wszystkie postacie w książce jest rodzinne miasto autora – Ostrów Wielkopolski. Tym, których noga nigdy jeszcze nie miała okazji stąpać po ostrowskiej ziemi, Ostrów z „Kronik” będzie jawił się jako miasto pachnące wspomnieniami i żywą historią. Myślę jednak, że momentami trudno będzie im odnaleźć się na mapie i większą przyjemność z lektury będą czerpali ci, którzy zawarli chociaż przelotną znajomość z miastem. Tak jak niektórzy bohaterowie książki.

Wszyscy z nich – czy to zasłużeni dla ludzkości, czy bliscy sercu autora w...

Marzena | 2017-04-23

Kroniki literackie prowincji, to niezwykła książka o „prowincji” z pozoru tylko, bo w różne ciekawe historie związane z Ostrowem związani są nie tylko mało znani lub zapomniani literaci: Witold Leitgeber, Gustaw Bojanowski, Józef Jachimek. Okazuje się, że związki z tym miastem lub jego najbliższymi okolicami mają: wdowa po E.T.A. Hoffmannie,Dymitr Mereżkowski, Jarosław Iwaszkiewicz, szwajcarski pisarz Edzard Schaper, J. M. Coetzee, Jurij Andruchowycz. W zaskakujących kontekstach na kartach książki pojawiają się nawet: Dostojewski, Proust, Salinger i Capote. Co ciekawe, historie o autorach drugo-, i trzeciorzędnych są równie zajmujące jak te poświęcone pisarzom powszechnie znanym.
34 historie, z których najstarsza dotyczy końca XVIII wieku, najnowsza (o Andruchowyczu) pochodzi z 2014 roku pisane są w różnej formie: opowiadania, gawędy, reportażu historycznego, czy studium.
Zaskakujące historie z niepozornego miasta. Dobrze się czyta.

mooflon | 2017-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 października 2017

Rodzinne ślady Johna Maxwella Coetzee, południowoafrykańskiego noblisty, prowadzą do południowej Wielkopolski. Tej samej południowej Wielkopolski, w której pojawiał się i Jerome David Salinger.

Tego typu literackie ciekawostki, nie tylko o wielkich autorach, odkrywa w swojej najnowszej książce Witold Banach - historyk, pisarz i lokalny działacz kulturalny z Ostrowa Wielkopolskiego. "Kroniki literackie prowincji" są bardzo ciekawym przykładem wyszukiwania i utrwalania lokalnych tradycji pisarskich. Sam nie jestem nijak związany z Ostrowem, ale życzyłbym także "moim" miejscom, żeby miały takich swoich lokalnych pasjonatów. Zwłaszcza sprawnych literacko.

Witoldo | 2017-03-17
Justyna Techmańska | 2017-05-09