Bracia ślubni

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historyczna
Eliot

Powieść z czasów augustowskich. Bracia ślubni. Tradycja głosi o dawnym zwyczaju polskim - zaprzysięgania sobie nawzajem miłości braterskiej dozgonnej przez ludzi, niepołączonych z sobą węzłami pokrewieństwa, ale tylko przyjaźni. I był to ślub przyjaźni - uroczysty, piękny, dochowywany wiernie do grobu. Ci co sobie dozgonną wiarę przyjaźni poprzysięgli, nosili miano „braci ślubnych". Temat...

Powieść z czasów augustowskich.
Bracia ślubni. Tradycja głosi o dawnym zwyczaju polskim - zaprzysięgania sobie nawzajem miłości braterskiej dozgonnej przez ludzi, niepołączonych z sobą węzłami pokrewieństwa, ale tylko przyjaźni. I był to ślub przyjaźni - uroczysty, piękny, dochowywany wiernie do grobu. Ci co sobie dozgonną wiarę przyjaźni poprzysięgli, nosili miano „braci ślubnych". Temat powyższy posłużył w połowie XIX wieku dwóm wielkim artystom polskim do osnucia na nim dwóch utworów: Zygmunt Kaczkowski napisał prześliczną powieść „Bracia ślubni", a Juliusz Kossak wykonał akwarelę, przedstawiającą przysięgę wzajemną dwóch rycerzy, wyruszających na wojnę. Z powieści Kaczkowskiego słowa podniosłej przysięgi: „A kiedybyśmy obadwa tylko jeden grosz mieli, tedy połowa należeć będzie jednemu, a połowa drugiemu. A kiedyby nam obydwóm tylko jedna pozostała ręka, tedy ta ręka ma pracować na chleb dla obydwóch. A kiedyby nam obydwóm tylko dwie zostały nogi, tedy te nogi mają nosić ciała obydwóch".

źródło opisu: http://tezeusz.pl/151926,kaczkowski-zygmunt-bracia-slubni-t-i-ii.html

źródło okładki: http://www.mbppasym.pl/katalog/opis.php?id=9911

Marek | 2018-01-07