Paweł i Gaweł oraz inne bajki

Seria: Klasyka dla smyka
Wydawnictwo: Print
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Paweł i Gaweł oraz inne bajki

Ilustrowana książka zawierająca teksty hrabiego Aleksandra Fredry dla młodszych czytelników. "Paweł i Gaweł w jednym stali domu, Paweł na górze, a Gaweł na dole; Paweł, spokojny, nie wadził nikomu, Gaweł najdziksze wymyślał swawole. Ciągle polował po swoim pokoju: To pies, to zając - między stoły, stołki Gonił, uciekał, wywracał koziołki, Strzelał i trąbił, i krzyczał do znoju. Znosił...

"Paweł i Gaweł w jednym stali domu,
Paweł na górze, a Gaweł na dole;
Paweł, spokojny, nie wadził nikomu,
Gaweł najdziksze wymyślał swawole.
Ciągle polował po swoim pokoju:
To pies, to zając - między stoły, stołki
Gonił, uciekał, wywracał koziołki,
Strzelał i trąbił, i krzyczał do znoju.

Znosił to Paweł, nareszcie nie może;
Schodzi do Gawła i prosi w pokorze:

„Zmiłuj się waćpan, poluj ciszej nieco,
Bo mi na górze szyby z okien lecą”.
A na to Gaweł: „Wolnoć, Tomku,
W swoim domku”.

Cóż było mówić? Paweł ani pisnął,
Wrócił do siebie i czapkę nacisnął. "

źródło opisu: Print, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2017-01-14

Aleksander Fredro to wybitny poeta, komediopisarz, pamiętnikarz. Jest jednym z moich ulubionych autorów. Z rewelacyjnej komedii "Pan Jowialski" pochodzą trzy krótkie teksty, które z powodzeniem mogą czytać dzieci lub opiekunowie dzieciom. Te fragmenty powszechnie są znane pod następującymi tytułami: "Paweł i Gaweł", "Osiołkowi w żłobie dano" oraz "Małpa w kąpieli". W tej książeczce znajdziemy je wszystkie.
Książka jest znakomicie, cudnie ilustrowana. Ilustrował Marcin Kołpanowicz. Po stokroć należą się brawa i oklaski za te ilustracje. A same teksty? Dobre? Wybitne i wyjątkowe. To znakomita literacka rozrywka dla dzieci, ale nie tylko dla nich. To kawałek niezapomnianej polskiej literatury na najwyższym poziomie. Książka w sumie fantastyczna. Teksty Aleksandra Fredry i ilustracje Marcina Kołpanowicza to gwarancja niezwykle dobrego wydawnictwa. I jest tak w istocie. Książka zasługuje na mnóstwo pochwał, mnóstwo gwiazdek w ocenie i odpowiednie miejsce na półce.
Na końcu książki...

nomi1997 | 2017-04-02