1 007
Etiopia
literatura faktu
MateuszP

Inne wydania

Jeden z największych bestsellerów światowych. Przedmiotem reportażu-powieści są ludzie dworu cesarza Etiopii Hajle Sellasje zmarłego w 1975 roku. Ukazując ich służalczość, lizusostwo, strach, pazerność, uległość oraz walkę o względy władcy, Kapusciński w mistrzowski sposób przedstawia ponure kulisy jego panowania. Książka ma uniwersalny charakter, obnaża mechanizmy władzy nie tylko politycznej. Cesarzem Ryszard Kapuściński rozpoczął karierę międzynarodowa i nadał reportażowi wymiar literacki.

23 stycznia 2017 roku minie 10. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego pisarza, reportażysty o światowej sławie, poety i publicysty.

„Czytelnik”, będący od kilkudziesięciu lat wydawcą książek Ryszarda Kapuścińskiego, wznawia z tej okazji wybór jego najważniejszych i cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem dzieł: Cesarz, Heban, Imperium, Podróże z Herodotem, Szachinszach.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

eduko7 | 2014-06-08
Przeczytana: 21 lipca 1986

Tyle emocji. Tyle znaków zapytania... Jak możemy patrzeć na to, co się dookoła nas dzieje? Wszakże choć od wydarzeń opisanych przez Pana Ryszarda Kapuścińskiego minęło kilkadziesiąt lat, to postaci podobnych do cesarza Etiopii, jego świty i następców nie brakuje i we współczesnym świecie - tyranów, groteskowych postaci, którym nie wiadomo czemu podporządkowuje się tak wielu...

Shimik | 2016-02-16

Fetysze... nie chciałbym tego przeżyć, zwłaszcza, że obmacującym zwykle sprawia to przyjemność. Po czymś takim można mieć koszmary, bo za każdym rogiem może zacząć się to samo. Najlepsze jest to, że i w dzisiejszych czasach znajdą się podobne sprawy jak te opisane tutaj, a najlepsze jest to, że my z tym nic nie robimy. Dlaczego?! Chyba dlatego, że "wygodnie" nam się tak żyje nie dostrzegając problemów i dlatego siedzimy nic z tym nie robiąc.

Tomasz | 2016-05-01
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Hajle Sellasje,był etiopskim dyktatorem odpowiedzialnym za śmierć głodową tysięcy swoich poddanych. Kapuściński skupia się jednak na dworskich intrygach, relacjach w pałacu dyktatora. Czystki wśród urzędników, odbieranie dosłownie każdego donosu jako prawdę, korupcja.
Tyrania, triumf i upadek ostatniego cesarza Etiopii.

Witold Lisek | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

Prawdziwa komunistyczna propaganda.To całkowicie wykreowane kłamstwo,które miało narzucić światu to co świat miał myśleć o Etiopi.Kapuściński miał potępić i obrzydzić oraz wyśmiać czas panowania Hajle Syllasje. Miało to na celu wykrowanie nowych wspaniałych i rajskich dni pod sprawiedliwym przywódctwem Mengystu Hajle Marjam,który okazał się jednym z najkrwawszych zbrodniarzy komunistycznych.(Mengystu Hajle Marjam uciekł w 1991 r do Zimbwabwe-gdzie żyje do dzisiaj.Późniejsze władze etiopskie bezskutecznie nalegały na rząd Zimbabwe, aby ten wydał im Mengystu oskarżanego o zbrodnie ludobójstwa. 11 stycznia 2007 roku sąd w Etiopii uznał Mengystu winnego zarzucanych mu zbrodni i skazał go zaocznie na dożywocie. 26 maja 2008 roku wraz z 17 współpracownikami został zaocznie skazany na karę śmierci za popełnienie zbrodni ludobójstwa).
Gdy przeczytałem tę książke po x pierwszy -oczywiście byłem nia zachwycony.Taką niestety ma moc słowo pisane .Pewnie dopiero po 20 latach gdy człowiek...

książek: 1979

Oj, twardy orzech do zgryzienia mam z Kapuścińskim.
Z jednej strony jego 'Cesarz' przedstawia uniwersalną sytuację, kiedy władza totalitarna po jakimś czasie zostaje stłumiona przez lud. Korupcja, biurokracja, luksus we władzy, a w społeczeństwie - bieda, głód, analfabetyzm... To wszystko można nawet dziś spotkać. Niesamowita historia - mamy Etiopię, a odnieść można to do wielu sytuacji.
Problem powstaje przy czytaniu. Ten język jakoś mnie nie zachwycił i nie urzekł. Co więcej, często się męczyłam przy lekturze 'Cesarza' i tylko zastanawiałam się, kiedy będzie koniec. Najbardziej przeszkadzał mi brak większej ilości akapitów w tekście.
Co dalej z Kapuścińskim? Sama nie wiem.

Andrew Vysotsky | 2013-09-24
Przeczytana: 24 września 2013

Cesarz o cesarzu

Wrześniową lekturą w moim zaprzyjaźnionym oddziale DKK* był Cesarz pióra Ryszarda Kapuścińskiego, zwanego nomen omen cesarzem reportażu. Dobrze się stało, gdyż gdyby nie DKK, sam raczej bym po tę książkę nie sięgnął. Nie z powodu nieznajomości autora, ale raczej z powodu zbyt dużej podaży książek wartych poznania w stosunku do ilości czasu, którym dysponuję.

Ryszard Kapuściński (1932-2007) polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf, całkowicie zasłużył swym dorobkiem na zaszczytny, wspomniany wyżej przydomek. O wielkości jego pióra świadczy chociażby to, że obok Stanisława Lema jest chyba najczęściej tłumaczonym na języki obce z naszych pisarzy. Niektórzy zarzucają mu, iż współpracował z tajnymi służbami PRL, ale nie miejsce tutaj na takie bzdury. Temat realiów świata demoludów jest skomplikowany, i można o nim długo, a nawet trzeba długo, jeśli nie ma być tylko propagandowym odmóżdżaniem, ale dotyczy co najwyżej oceny człowieka. Mieszanie tej problematyki...

m_ght97 | 2014-04-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Jedna z najlepszych książek, jaką udało mi się ostatnio przeczytać. Na Kapuścińskim, jako mistrzu polskiego reportażu, nie sposób jest się zawieść. Mimo że można ulec wrażeniu, że dzieło czyta się jak historyczną już opowieść o cesarzu Etiopii, to nic z niej nie unika, gdyż istnieją w niej prawdy uniwersalne, tj. nieprzemijające, przecież zawsze będzie istnieć jakiś dyktator na świecie (niestety), wielbiony przez tłumy, "masy", ale również, który zamęcza część społeczeństwa, jak w "Cesarzu" Hajle Sellasje, który staje się 'archetypem' XX-wiecznego absolutnego monarchy.
Pozycja jest niezwykle ważna, myślę, iż każda osoba mająca styczność z reportażem, powinna przeczytać "Cesarza", jak i pozostałe dzieła Kapuścińskiego. Polecam.

elianka | 2011-09-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Po lekturze tej książki czuje się jak kompletna kretynka... Zawsze żywiłam sporo sympatii do ruchu Rasta, a teraz, kiedy przeczytałam o Synu Salomona książkę bynajmniej nie chwalebną, zaczęłam się zastanawiać w jakich jeszcze dziedzinach jestem taką ignorantką :/
Nie wiem, czy ta książka to 100% prawdy w prawdzie, ale głęboko mną wstrząsnęło - "Cesarz" to opis bezwzględnej dyktatury, można by rzec - tyranii. Jak to możliwe, że opisany przez Kapuścińskiego dyktator to jednocześnie ubóstwiany przez rastamanów Syn Salomona?

Mętlik mam w głowie i poczucie własnego nieuctwa :/ Książkę jednak oceniam na maksimum, bo kwestie ciężkie i materiał w gruncie rzeczy dokumentalny, a czyta się jak baśń. Czasem czuję tam Kafkę, czasem Mrożka ale cały czas chylę czoła przed kunsztem Autora.

Ten reportaż Ryszarda Kapuścińskiego czytałem wiosną 2009. Jest napisany wyśmienitym stylem, co wyróżnia książki tego znamienitego pisarza.
Jest to jakby baśń, jakby wspomnienie o ostatnim Cesarzu Etiopii, o punkcie zwrotnym tego kraju. Cesarstwo przez nieudolne rządy upada.
Baśniowo legendowy styl sprawia że nie razi nas zło rządzącego, raczej jest nam go żal.
Myślę że warto przeczytać tą książkę, poznajemy przecież mechanizmy władzy, jej rozpadu, w ogóle siły rządzące światem.
Dzieło czyta się szybko, można się przy nim zrelaksować odpocząć a jednocześnie dowiedzieć się czegoś ciekawego.
Polecam, ze swojej strony przyznaję 8/10.

Monika | 2010-07-28
Przeczytana: 11 lipca 2010

Książka dość długo stała na mojej półce, czekała. W końcu... stało się! Przeczytałam! I dobrze się stało!
Na kolana powaliła mnie historia o etiopskim głodzie, który dla niektórych był niewidzialny. A moja ulubiona historia z "Cesarza" to ta o piesku pana i władcy obsikującym nogi ważnym osobistościom. Piesek był bezkarny, jak to piesek cesarza. A dygnitarzom nawet do głowy nie przychodziło, żeby mu siusiania na własne buty zabraniać.
Kolejne pozycje pana Ryśka nie będą musiały na mojej półce stać tak długo.