The Whistler
elenkaa

Wierzymy w uczciwość i mądrość sędziów. Ich rzetelność i bezstronność stanowią podstawę całego systemu sądownictwa. Ufamy, że zagwarantują nam sprawiedliwe procesy, chroniąc prawa wszystkich stron postępowania, karząc tych, którzy czynią źle, i nadzorując prawidłowe i sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Ale co się dzieje, gdy sędzia nagina prawo lub bierze łapówki? Lacy Stoltz bada prawidłowy przebieg procesów sądowych na Florydzie. Jest prawniczką, a nie policjantką, do jej obowiązków należy odpowiadanie na skargi dotyczące przebiegu postępowania sądowego. Po dziewięciu latach pracy w komisji, wie, że powodem większości problemów jest niekompetencja. Ale afera korupcyjna w końcu trafia najej biurko.

źródło opisu: albatros.com

źródło okładki: albatros.com

Izabela Pycio | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

"Ich mała mroczna intryga okazała się o wiele bardziej niebezpieczna niż przypuszczał".

Bardzo lubię sięgać po książki Johna Grishama, mistrza thrillera prawniczego, które są nie tylko przemyślane w każdym detalu i zaprezentowane w rewelacyjnym stylu, ale wywołują w czytelniku wrażenie wkroczenia do jak najbardziej realnej, barwnej, choć często ciemnej, mrocznej i naznaczonej przestępczością rzeczywistości. Także "Demaskator" wciąga intrygującym i trzymającym w napięciu scenariuszem zdarzeń, mocno uprawdopodobnionym, wzorowanym na informacjach z pierwszych stron gazet, kluczowych przekazach telewizyjnych serwisów. Demaskowane po latach ukrywania, maskowania i tuszowania niewygodne informacje wyłaniają się na powierzchnię, na dłuższy czas przykuwają uwagę i podgrzewają zainteresowanie opinii publicznej.

Mnóstwo nawiązań do otaczającego nas świata sprytnie wplecionych w wątki porywającej fabuły, niepozwalającej, aby czytelnik choć przez moment się nudził. Dopracowane profile...

eunice | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2017
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Nie jestem ekspertem w twórczości Grishama, nie znam wszystkich jego powieści, ale spośród dotychczas przeze mnie czytanych, ta jest nieco inna. I ta inność nie przypadła mi do gustu. Nie ma tu potyczek prawników w sądzie, ani ślęczenia nad aktami. Jest przestępczość zorganizowana, korupcja i przekręty. Zdecydowanie wolę, jak bohaterowie książek tego autora spotykają się na sali sądowej.

Miras | 2017-07-25
Przeczytana: 23 lipca 2017

Jedna z lepszych pozycji JG. Można przypuszczać, że problem złych powiązań między sędziami a mafią to problem światowy. Książka jak najbardziej na czasie z tym co się dzieje u nas. Polecam.

Czytoholik_pl | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Demaskator to kolejna pozycja z bogatej kolekcji autorstwa Johna Grishama, której motywem przewodnim są sprawy prawnicze. Akcja powieści rozgrywa się na Florydzie, a jej główną bohaterką jest Lacy Stoltz - pracowniczka Komisji Dyscyplinarnej Sędziów. Lacy oraz jej współpracownik, Hugo Hatch, otrzymują tajemnicze zgłoszenie o korupcji na gigantyczną skalę, w którą zamieszana jest powszechnie szanowana sędzia Claudia McDover. W sprawie tej istnieje wiele niewiadomych, a niebezpieczeństwo czyha tuż za rogiem. Czy warto wszczynać śledztwo?

Z każdą kolejną chwilą Lacy Stoltz upewnia się w przekonaniu, że sędzia, która swoją rzetelnością i uczciwością powinna być dla innych wzorem, potajemnie bierze łapówki, by nadawać sprawom sądowym odpowiedni bieg. Odpowiedni, czyli zgodny z tym, czego oczekuje od niej zorganizowana grupa przestępcza, czy też mafia, jak kto woli. Informator, który przekazał te wieści pracowniczce Komisji Dyscyplinarnej Sędziów zachowuje się w sposób niezwykle...

kasia1987 | 2017-10-12

Trochę "oczywista" powieść Grishama. Wydaje mi się, że od początku bardzo łatwo można było wydedukować jak zostanie poprowadzona "akcja'. Książka raczej mi się dłużyła i była przekładana z miejsca na miejsce nim dotarłam do końca. Dla mnie jest to jedna ze średnich książek Autora.

szelma | 2017-04-08
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Niezawisłość sędziowska - konstytucyjna zasada wymiaru sprawiedliwości, zgodnie z którą sędzia rozstrzygając sprawę podlega wyłącznie Konstytucji i ustawom, nie podlega żadnym naciskom i żadnym zależnościom z zewnątrz*

Pracownicy Komisji Dyscyplinarnej Sędziów, Lacy Stoltz oraz Hugo Hatch otrzymują niełatwe zadanie. Były adwokat Greg Myers na polecenie tajemniczego zleceniodawcy podpisuje skargę przeciwko sędzi Claudii McDover. Obwinia ją między innymi o branie łapówek przy wydawaniu wyroków, które pozwoliły na wybudowanie kasyna na terenie rezerwatu indian Tappacola. Według tajemniczego kreta, który dostarcza Myersowi dowodów, bezpodstawnie skazała na śmierć jednego z głównych przeciwników tego projektu. Lacy i Hugo mają za zadanie zebrać wszelkie fakty na temat sędzi i doprowadzić ją przed oblicze sprawiedliwości. Sprawa nie jest prosta. Ze wszystkich stron otrzymują ostrzeżenia, aby nie mieszali się w interesy mafii. Pracownicy Komisji nie są przedstawicielami prawa, z tego...

Marczewek | 2017-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Dopadł mnie znów kryzys czytelniczy, i nie mogłem się przez dwa miesiące uporać z jedną książką. Może podświadomie czułem że nie ma co czytać?

Grisham co jakiś czas lubi poeksperymentować, i zamiast thrillera prawniczego pisze coś innego. Tym razem chyba sam nie wie co napisał, bo na dobrą sprawę Demaskatora trudno wcisnąć gdzieś w gatunek thriler/sensacja.
Najbliżej tu do jakiejś obyczajówki z wątkiem okołoprawniczym.

Momentami książka była całkiem ciekawa, ale już na początku autor odkrył zbyt dużo kart, i właściwie emocje się skończyły. Później dość nieoczekiwanie akcja zmieniła się nie do poznania, i jakoś trudno uwierzyć w zaprezentowane zakończenie.

K-czyta | 2017-04-13
Przeczytana: kwiecień 2017

Powiedzmy to sobie od razu – John Grisham nie miał ze mną łatwo. Długo odwlekałam pierwsze spotkanie, często zwodziłam półsłówkami, że w tym miesiącu to już na pewno, że cały czas o nim pamiętam. Ciągle jednak pojawiał się ktoś po drodze – a to Stieg Larsson, innym razem Håkan Nesser, a w któryś piątek, niedzielę czy środę po raz kolejny Stephen King. Kiedy wreszcie znalazłam dla Johna Grishama czas, zdążyłam już – nie sposób tego ukrywać – dosyć wysoko postawić mu poprzeczkę. Pewnie dlatego „Demaskator” nie okazał się dla mnie w pełni satysfakcjonujący, mimo że to niezła powieść.

Tam, gdzie prawo powinno stać po stronie prawdy, a sprawiedliwość być nadrzędną wartością, mnóstwo jest zakłamania i hipokryzji. Członkowie Komisji Dyscyplinarnej Sędziów doskonale wiedzą, że sądy nie są wolne od nieetycznej, a nawet przestępczej działalności, bo od lat odsuwają od pełnionych funkcji ludzi, którzy zaczęli dbać przede wszystkim o swój własny interes. Lacy i Hugo właśnie stają przed...

Kasia Sobańska | 2017-04-01
Przeczytana: 31 marca 2017

Ani to sensacja ani thriller prawniczy. Żadnego napięcia ani zwrotów akcji, za to niepotrzebne dłużyzny. Spodziewałam się batalii sądowych i przepychanek prawniczych, a dostałam książkę o funkcjonowaniu kasyn wśród plemion indiańskich. Wszystko z góry jest wiadome, czytelnik od początku wie kto jest tym złym, a zamiast pełnego napięcia procesu sądowego dostaje niezdecydowanie bohaterów (ile można się zastanawiać nad wszczęciem śledztwa!), opieszałość FBI, która oczekuje dowodów podanych na tacy, a na końcu spektakularne zwycięstwo opisane w skrócie. Nie takiego Grishama oczekiwałam!

Kolejna świetna pozycja w dorobku autora. Samo życie podsuwa pomysły - tutaj korupcja na najwyższych szczeblach oraz przestępczość zorganizowana. Grisham z lekkością i wciągająco opisuje historię, jakich dziś niestety wiele, robiąc to w taki sposób, że przyciąga uwagę i nie pozwala oderwać się od lektury. Polecam.