Demaskator

Wydawnictwo: Albatros
The Whistler
elenkaa

Wierzymy w uczciwość i mądrość sędziów. Ich rzetelność i bezstronność stanowią podstawę całego systemu sądownictwa. Ufamy, że zagwarantują nam sprawiedliwe procesy, chroniąc prawa wszystkich stron postępowania, karząc tych, którzy czynią źle, i nadzorując prawidłowe i sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Ale co się dzieje, gdy sędzia nagina prawo lub bierze łapówki? Lacy Stoltz bada prawidłowy przebieg procesów sądowych na Florydzie. Jest prawniczką, a nie policjantką, do jej obowiązków należy odpowiadanie na skargi dotyczące przebiegu postępowania sądowego. Po dziewięciu latach pracy w komisji, wie, że powodem większości problemów jest niekompetencja. Ale afera korupcyjna w końcu trafia najej biurko.

źródło opisu: albatros.com

źródło okładki: albatros.com

Izabela Pycio | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

"Ich mała mroczna intryga okazała się o wiele bardziej niebezpieczna niż przypuszczał".

Bardzo lubię sięgać po książki Johna Grishama, mistrza thrillera prawniczego, które są nie tylko przemyślane w każdym detalu i zaprezentowane w rewelacyjnym stylu, ale wywołują w czytelniku wrażenie wkroczenia do jak najbardziej realnej, barwnej, choć często ciemnej, mrocznej i naznaczonej przestępczością rzeczywistości. Także "Demaskator" wciąga intrygującym i trzymającym w napięciu scenariuszem zdarzeń, mocno uprawdopodobnionym, wzorowanym na informacjach z pierwszych stron gazet, kluczowych przekazach telewizyjnych serwisów. Demaskowane po latach ukrywania, maskowania i tuszowania niewygodne informacje wyłaniają się na powierzchnię, na dłuższy czas przykuwają uwagę i podgrzewają zainteresowanie opinii publicznej.

Mnóstwo nawiązań do otaczającego nas świata sprytnie wplecionych w wątki porywającej fabuły, niepozwalającej, aby czytelnik choć przez moment się nudził. Dopracowane profile...

eunice | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2017
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Nie jestem ekspertem w twórczości Grishama, nie znam wszystkich jego powieści, ale spośród dotychczas przeze mnie czytanych, ta jest nieco inna. I ta inność nie przypadła mi do gustu. Nie ma tu potyczek prawników w sądzie, ani ślęczenia nad aktami. Jest przestępczość zorganizowana, korupcja i przekręty. Zdecydowanie wolę, jak bohaterowie książek tego autora spotykają się na sali sądowej.

Meszuge | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Lacy Stoltz z Komisji Dyscyplinarnej Sędziów oraz jej współpracownik i partner, Hugo Hatch, przyjmują skargę przeciwko sędzi Claudii McDover. Autorem skargi oraz inicjatorem całej afery jest Greg Myers, adwokat pozbawiony uprawnień, pozyskujący informacje od tajemniczego „kreta”, osoby będącej blisko McDover. Myers zarzuca sędzi McDover korupcję, stronniczość, matactwa prawne, skazanie niewinnego człowieka, uwalnianie ewidentnie winnych i inne działania mniej lub bardziej powiązane z budową i działaniem wielkiego kasyna na ziemi należącej do plemienia Tappacola.

Przy okazji dowiedziałem się, że w Ameryce jest zarejestrowanych ponad 550 plemion, które na swoim terenie dysponują znaczną autonomią. Poza tym, że czerwonoskórzy nazywają sami siebie Indianami i wyśmiewają białych, którzy wymyślili określenie „rdzenny Amerykanin” i bardzo pilnują, żeby tylko takiego używać.

Lacy Stoltz, przez chwilę z Hatchem, a dalej już sama, zbiera dowody przeciwko bezwzględnej i cynicznej Claudii...

Miras | 2017-07-25
Przeczytana: 23 lipca 2017

Jedna z lepszych pozycji JG. Można przypuszczać, że problem złych powiązań między sędziami a mafią to problem światowy. Książka jak najbardziej na czasie z tym co się dzieje u nas. Polecam.

Czytoholik_pl | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Demaskator to kolejna pozycja z bogatej kolekcji autorstwa Johna Grishama, której motywem przewodnim są sprawy prawnicze. Akcja powieści rozgrywa się na Florydzie, a jej główną bohaterką jest Lacy Stoltz - pracowniczka Komisji Dyscyplinarnej Sędziów. Lacy oraz jej współpracownik, Hugo Hatch, otrzymują tajemnicze zgłoszenie o korupcji na gigantyczną skalę, w którą zamieszana jest powszechnie szanowana sędzia Claudia McDover. W sprawie tej istnieje wiele niewiadomych, a niebezpieczeństwo czyha tuż za rogiem. Czy warto wszczynać śledztwo?

Z każdą kolejną chwilą Lacy Stoltz upewnia się w przekonaniu, że sędzia, która swoją rzetelnością i uczciwością powinna być dla innych wzorem, potajemnie bierze łapówki, by nadawać sprawom sądowym odpowiedni bieg. Odpowiedni, czyli zgodny z tym, czego oczekuje od niej zorganizowana grupa przestępcza, czy też mafia, jak kto woli. Informator, który przekazał te wieści pracowniczce Komisji Dyscyplinarnej Sędziów zachowuje się w sposób niezwykle...

szelma | 2017-04-08
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Niezawisłość sędziowska - konstytucyjna zasada wymiaru sprawiedliwości, zgodnie z którą sędzia rozstrzygając sprawę podlega wyłącznie Konstytucji i ustawom, nie podlega żadnym naciskom i żadnym zależnościom z zewnątrz*

Pracownicy Komisji Dyscyplinarnej Sędziów, Lacy Stoltz oraz Hugo Hatch otrzymują niełatwe zadanie. Były adwokat Greg Myers na polecenie tajemniczego zleceniodawcy podpisuje skargę przeciwko sędzi Claudii McDover. Obwinia ją między innymi o branie łapówek przy wydawaniu wyroków, które pozwoliły na wybudowanie kasyna na terenie rezerwatu indian Tappacola. Według tajemniczego kreta, który dostarcza Myersowi dowodów, bezpodstawnie skazała na śmierć jednego z głównych przeciwników tego projektu. Lacy i Hugo mają za zadanie zebrać wszelkie fakty na temat sędzi i doprowadzić ją przed oblicze sprawiedliwości. Sprawa nie jest prosta. Ze wszystkich stron otrzymują ostrzeżenia, aby nie mieszali się w interesy mafii. Pracownicy Komisji nie są przedstawicielami prawa, z tego...

kasia1987 | 2017-10-12

Trochę "oczywista" powieść Grishama. Wydaje mi się, że od początku bardzo łatwo można było wydedukować jak zostanie poprowadzona "akcja'. Książka raczej mi się dłużyła i była przekładana z miejsca na miejsce nim dotarłam do końca. Dla mnie jest to jedna ze średnich książek Autora.

Marczewek | 2017-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Dopadł mnie znów kryzys czytelniczy, i nie mogłem się przez dwa miesiące uporać z jedną książką. Może podświadomie czułem że nie ma co czytać?

Grisham co jakiś czas lubi poeksperymentować, i zamiast thrillera prawniczego pisze coś innego. Tym razem chyba sam nie wie co napisał, bo na dobrą sprawę Demaskatora trudno wcisnąć gdzieś w gatunek thriler/sensacja.
Najbliżej tu do jakiejś obyczajówki z wątkiem okołoprawniczym.

Momentami książka była całkiem ciekawa, ale już na początku autor odkrył zbyt dużo kart, i właściwie emocje się skończyły. Później dość nieoczekiwanie akcja zmieniła się nie do poznania, i jakoś trudno uwierzyć w zaprezentowane zakończenie.

K-czyta | 2017-04-13
Przeczytana: kwiecień 2017

Powiedzmy to sobie od razu – John Grisham nie miał ze mną łatwo. Długo odwlekałam pierwsze spotkanie, często zwodziłam półsłówkami, że w tym miesiącu to już na pewno, że cały czas o nim pamiętam. Ciągle jednak pojawiał się ktoś po drodze – a to Stieg Larsson, innym razem Håkan Nesser, a w któryś piątek, niedzielę czy środę po raz kolejny Stephen King. Kiedy wreszcie znalazłam dla Johna Grishama czas, zdążyłam już – nie sposób tego ukrywać – dosyć wysoko postawić mu poprzeczkę. Pewnie dlatego „Demaskator” nie okazał się dla mnie w pełni satysfakcjonujący, mimo że to niezła powieść.

Tam, gdzie prawo powinno stać po stronie prawdy, a sprawiedliwość być nadrzędną wartością, mnóstwo jest zakłamania i hipokryzji. Członkowie Komisji Dyscyplinarnej Sędziów doskonale wiedzą, że sądy nie są wolne od nieetycznej, a nawet przestępczej działalności, bo od lat odsuwają od pełnionych funkcji ludzi, którzy zaczęli dbać przede wszystkim o swój własny interes. Lacy i Hugo właśnie stają przed...

Kasia Sobańska | 2017-04-01
Przeczytana: 31 marca 2017

Ani to sensacja ani thriller prawniczy. Żadnego napięcia ani zwrotów akcji, za to niepotrzebne dłużyzny. Spodziewałam się batalii sądowych i przepychanek prawniczych, a dostałam książkę o funkcjonowaniu kasyn wśród plemion indiańskich. Wszystko z góry jest wiadome, czytelnik od początku wie kto jest tym złym, a zamiast pełnego napięcia procesu sądowego dostaje niezdecydowanie bohaterów (ile można się zastanawiać nad wszczęciem śledztwa!), opieszałość FBI, która oczekuje dowodów podanych na tacy, a na końcu spektakularne zwycięstwo opisane w skrócie. Nie takiego Grishama oczekiwałam!