Miłość, wojna i rodzinne tajemnice w porywającym romansie historycznym Judith Lennox. Rok 1909, Kornwalia. zachwycony urodą spotkanej nad morzem młodej kobiety Richard próbuje nawiązać z nią znajomość. Świadoma wstydliwych tajemnic swej przeszłości Isabel nie chce wpuścić nikogo do swego życia.

Aleksandra | 2013-09-22
Przeczytana: 20 września 2013

Kilka historii miłosnych członków rodziny Finborough na tle wojennego huraganu, który przetoczył się niemalże przez cały XX wiek. Kilka, a jednak za dużo, by opisać je szczegółowo, by skupić się na dogłębnej analizie psychologicznej każdej z postaci, by opisać ich myśli oraz ich przeżycia w sposób bardziej dokładny, czego osobiście oczekuję czytając powieści o takiej tematyce. Co więcej – zastosowana kompozycja otwarta ma swoje wady i zalety. Tym razem brakuje mi możliwości zbadania dalszych losów bohaterów, które kończą się niedługo po tym jak zdołałam się do nich przywiązać. Żałuję także, że z żadnym z nich nie mogłam się identyfikować, choć w każdym mogłam odnaleźć cechę, która mnie charakteryzuje.

Podobają mi się natomiast malownicze opisy wybranych krain Anglii i jednocześnie detaliczne ukazanie mentalności oraz wpływu tradycji i konsekwencji jej łamania na życie ludzi XX wieku.

Idealna na jesienne wieczory, pisana nieskomplikowanym językiem (chociaż mnie brakowało tej...

Kasiaxxx | 2014-06-02

Saga rodzinna , której akcja dzieje się na początku XX wieku. Szanowana rodzina, która ma swoje tajemnice. Tajemnice wychodzą na jaw... Nic nie jest białe bądź czarne. Życie pisze swój scenariusz. Polecam

pola987 | 2011-12-06
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2011

Judith Lennox, jak we wszystkich swoich książkach, umieszcza bohaterów w trudnych czasach I i II wojny światowej. W "Przed burzą" możemy śledzić losy trzypokoleniowej rodziny, która narodziła się z "zakazanej miłości" młodego biznesmena Richarda i samotnej, nieszczęśliwej, ale jednocześnie dumnej pomocy domowej - Isabel. Mimo przeciwności losu udaje im się stworzyć szczęśliwą rodzinę. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Czy nie są to tylko pozory, za którymi kryje się mroczna przeszłość? Każdy człowiek ma swoje tajemnice, których pilnie strzeże nawet przed najbliższymi. A gdy wyjdą na jaw mogą zrujnować dotychczasowe życie całej rodziny.
Książka wspaniale łączy w sobie wątki miłosne, kryminalne, a także polityczne. Czyta się ją z zapartym tchem, nie mogąc doczekać się rozwiązania licznych zagadek, tajemnic i romansów. Bardzo dobra lektura na zimowe wieczory oraz leniwe, upalne lato.

Jest to piękna, wielowątkowa powieść, opisująca powikłane losy rodziny na przestrzeni kilkudziesięciu lat - poczynając od początku ubiegłego wieku. Autor prowadzi czytelnika prze historię rodziców, potem ich dzieci, dużo miejsca poświęcając narodzinom miłości, późniejszemu pozbyciu się złudzeń oraz skomplikowanym relacjom rodzinnym, wynikającym ze zmiany pokoleniowej oraz nieumiejętności zrozumienia drugiego człowieka. Narracja prowadzona jest w sposób suchy, niemal bezemocjonalny, co pomaga nie identyfikować się z żadnym z bohaterów. Przeczytałam "Przed burzą" niemal jednym tchem. Przypominało mi to trochę czytanie książki Tomasza Manna "Buddenbrookowie: dzieje upadku rodziny". Polecam, wszytkom tym, którzy lubią czasami przeczytać coś bardziej poważnego, wymagającego refleksji, a niekiedy nawet smutno-gorzkiego.

Katarzyna | 2012-12-31

Ciekawa lektura, jednak czegoś mi w niej brak. Ocena: dobra.

j_golebiewska | 2013-06-18

Książka bardzo wciągają i jak dla mnie bardzo obszerną watkowo. Czyta się lekko i przyjemnie. Losy bohaterów przeplatają się na tle wojny a co za tym idzie borykają się z problemami natury osobistej jak i z problemami natury życiowej. Jedynym niedosytem jest brak konkretnego zakończenia, co popycha do domysłów co do dalszych losów bohaterów. Jednak polecam książkę na długie, deszczowe dni, gdyż pozwala oderwać się nam od codzienności.

ivaski83 | 2014-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Książkę dobrze się czyta, mimo wszystko czegoś mi brakuje. Nie zaliczyłabym tej powieści do kategorii romans, raczej powieść obyczajowa.

Elodie | 2012-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Czy ja wiem... niby fajnie się czytało, ale czuję pewnien niedosyt, więc tylko dobra

yoanka | 2015-07-27

Akcja książki toczy się wokół kilku wątków i pretenduje zapewne do roli sagi. Muszę jednak uczciwie przyznać, ze lektura wciąga od pierwszych kilku stron i tak już pozostaje do końca. Skomplikowane losy głównej bohaterki, jej dzieci i wnuków, intrygi, nieudane małżeństwa, tragiczne losy osieroconej dziewczynki, despotyczny ojciec, zdrady, wojna...to tylko przykłady wątków pojawiających się w powieści. W sumie-wiele zaskakujących wzruszeń-mimo znanych skądinąd schematów i czasem łzawego języka. Książka dobra na długie samotne wieczory.

Annar28 | 2013-10-14
Przeczytana: 14 października 2013

Książka, którą łatwo i z przyjemnością się czyta.
Polecam na długie jesienne wieczory wraz z filiżanką gorącego kakao ...