Piraci z Mórz z Wyobraźni

Okładka książki Piraci z Mórz z Wyobraźni Pierdomenico Baccalario
Okładka książki Piraci z Mórz z Wyobraźni
Pierdomenico Baccalario Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Ulysses Moore (tom 15) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ulysses Moore (tom 15)
I pirati dei mari immaginari
Wydawnictwo Olesiejuk
2017-02-15
2017-02-15
Katarzyna Kolasa-Garibotto

Kolejny tom przygód Podróżników w Wyobraźni. Historia staje się coraz bardziej mroczna, a walka Naczelnika Kompanii Indii w Wyobraźni z buntownikami przybiera na sile i bezwzględności. Młodzi Podróżnicy, choć prowadzą zwyczajne życie w realnym świecie. pojawiają się w Kilmore Cove na wezwanie Penelopy Moore. Wciąż trwają poszukiwania Ricka Bannera i Ulyssesa. Mieszkańcy krain Wyobraźni postanawiają przeciwstawić się dyktatorowi Kompanii i w tym celu zbierają się na kornwalijskim wybrzeżu.
Książka przybliża nam krainy Wyobraźni obszernymi opisami. Świetnie wykreowany świat równoważy nieco schematyczne postacie. Dowiadujemy się coraz więcej o Huxley’u, ale i o jego alter ego Clarke’u. Autor nadal stosuje odnośniki do dzieł literatury światowej, sprytnie wplatając jest w opisy postaci. Historia wciąga, a akcja trzyma w napięciu.
Kolejny, przepięknie wydany tom cyklu, więc książka ma prawo podobać się także starszemu czytelnikowi. Jedyne ‘ale’ jakie mam, to do korekty, która pozwoliła w kilku miejscach zjeść całe wyrazy, przez co zdania straciły sens i trzeba się ich było domyślić. Poza tym to naprawdę solidna lektura.

'Piraci z Mórz z Wyobraźni' to dalszy ciąg przygód Murray'a i jego przyjaciół oraz kolejna, trzecia już pozycja nowego cyklu Ulyssesa Moore'a. Warto docenić, że choć to 15 tom sagi, to akcja książki jest ciekawa i na tyle 'świeża' na ile pozwala na to, schematycznie poprowadzona fabuła.

Bardzo ciekawym zabiegiem jest swoista klamra kompozycyjna, dzięki której każda książka, choć jest kontynuacją poprzedniej, stanowi w miarę osobną historię. We wcześniejszych cyklach (a na pewno w przypadku drugiego),nie było możliwości rozpoczęcia czytania 'od środka', albowiem poszczególne części kończyły się dopiskiem 'c.d.n.' i czytelnik nie zrozumiałby treści.
W przypadku tej (a więc trzeciej) serii, nie jest to konieczne. Oczywiście warto zacząć od początku (a więc od tomu 13),albowiem fabuła od razu układa się w logiczną całość. Jednak, w każdej kolejnej części, autor pokrótce i niewymuszenie przypomina najważniejsze wydarzenia poprzednich tomów, także jestem przekonana, że nawet nowy, nieznający sagi czytelnik, powinien wszystko zrozumieć.
W każdym razie, bardzo mi się podoba fakt, iż pod koniec każdego tomu, bohaterowie wracają do swojej krainy i swoich domów, by na początku kolejnej książki ponownie wybrać się w podróż.

Na uwagę zasługuje czarny charakater - jest to świetnie napisana postać, chyba najlepiej z całej sagi. Po raz pierwszy, tak dobrze mi się czytało o antagoniście ze świata Ulyssesa Moore'a - jest wielowymiarowy; mimo odsłaniania kolejnych kart przez autora, dalej nieznana jest jego przeszłość i motywacje. I choć wiadomo, iż kibicuję Murray'owi i jego przyjaciołom, to jednak najlepiej mi się czytało rozdziały, w których to Larry Huxley był centralną postacią.

Myślę, iż najważniejszą zaletą 'Piratów z Mórz z Wyobraźni' jest to, że autor podkreśla jak ważna i silna jest moc wyobraźni. Zachęca młodych czytelników do tego, aby marzyli, i że choć dzięki temu problemy i trudy nie znikną, to o wiele łatwiej jest z nimi walczyć będąc kreatywnym i otwartym na nowe możliwości. Co prawda, nawiązania do innych dzieł literackich w pewnym momencie stają się męczące, to w efekcie nie jest to aż tak irytujące, jak być mogło.

'Piraci z Mórz z Wyobraźni' to bardzo sympatyczna książka, do której warto zaglądnąć w wolnej chwili.

Bardzo dobra kontynuacja serii. Wciąga, czyta się wręcz na jednym wdechu, i to 282 strony przelatują między palcami tak szybko, że człowiek nie wie kiedy się skończyły. Polecam gorąco młodym fanom fantastyki, Podróżnikom Wyobraźni i Buntownikom z Kilmore Cove.

Jak to możliwe, że większość autorów nie potrafi stworzyć trylogii, która byłaby całkowicie zaskakująca a każdy kolejny tom zawierałby w sobie nowe, świeże wątki? Jak to możliwe, że Pierdomenico Baccalario stworzył piętnasty tom, który nadal zaskakuje czytelnika i odkrywa przed nim nowe światy. "Piraci z Mórz z Wyobraźni" to trzecia książka o losach Murraya i jego przyjaciele walczą wraz z Larrym Huxleyem o wolność Portów z Wyobraźni. Po obu stronach szybko opowiadają się postacie znane czytelnikom z wielu arcydzieł literackich - od Wolanda z "Mistrza i Małgorzaty", poprzez Długiego Johna Silvera z "Wyspy skarbów" po Kurtza z "Jądra ciemności". Murray, Connor, Shane i Mina znów trafiają do Kilmore Cove, aby stamtąd wyruszyć na poszukiwanie zaginionego Ulyssesa Moora...

Dalej: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2017/03/ulysses-moore-15-piraci-z-morz-z.html

Murray i jego przyjaciele wyruszają z powrotem do Kilmore Cove, by pomóc buntownikom w walce z Kompanią Indii z Wyobraźni, na której czele stoi niewątpliwie obłąkany Larry Huxley. Wkrótce dzieciaki natrafiają na trop prowadzący do tajemniczego Ulyssesa Moore'a.
Czy uda im się go odnaleźć?
Dokąd zabierze ich Metis i kogo spotkają po drodze?

Powrót do dzieciństwa

Powtarzałam to już zapewne tysiące razy, ale wspomnę o tym raz jeszcze: uwielbiam serię Ulysses Moore. Naprawdę wiele wniosła do mojego życia, stając się częścią mego dzieciństwa, które już powoli mija i nieubłaganie przeobraża się w dorosłość.
Choć po przeczytaniu książki w oryginalnej wersji wiedziałam dokładnie, co się w niej wydarzy, i tak nie mogłam się doczekać momentu, w którym miałabym wziąć ją w swoje łapki i przeczytać w ojczystym języku.
Kiedy zabrałam się do czytania książki, byłam w pewien sposób zachwycona w tym, że do serii w końcu powróciła ta niesamowita atmosfera Kilmore Cove, której tak bardzo brakowało w dwóch poprzednich częściach i którą tak dobrze zapamiętałam z czasów, kiedy miałam jedenaście lat i dopiero poznawałam serię.

Bohaterowie nie tacy straszni

W tym tomie w końcu mogłam lepiej poznać nowe postacie - dużo lepiej zostały tu zarysowane charaktery Murraya (będącego w pewnym sensie centrum grupy młodych Podróżników w Wyobraźni oraz istotnym, lecz na razie bliżej nieznanym elementem układanki związanej z Wrotami Czasu),Miny (dziewczyny pochodzącej z imigranckiej rodziny, niosącej na ramionach ciężar oczekiwań otoczenia) i Connora. Trochę gorzej poszło autorowi z Shanem, choć nie mogę zaprzeczyć, że młodego Waitlinga polubiłam. Spodobało mi się to, że każdy z bohaterów ma swoje problemy wykraczające poza świat Miejsc z Wyobraźni.
Wśród starych postaci prym wiedzie według mnie Penelopa, której postać jest naprawdę świetnie zarysowana. Jest taka, jaką ją sobie zawsze wyobrażałam - mądra, serdeczna, spokojna. W "Piratach z Mórz z Wyobraźni" jak i w poprzednim tomie nabiera lekko depresyjnego charakteru.
Niesamowite wrażenie wywarł na mnie Larry Huxley, czyli przywódca Kompanii Indii z Wyobraźni. Choć ma tylko jedenaście lat, zachowaniem przypomina psychopatę. Jest bezwzględny, arogancki, a jednocześnie zachowuje się jak obłąkane dziecko, mówiąc do swojego gałgankowego króliczka o imieniu Baczko, jak gdyby zabawka była dla niego żywym człowiekiem. Jestem naprawdę ciekawa, co sprawiło, że taki się stał i że poszło za nim tak wielu ludzi.
W książce pojawiają się także bohaterowie innych książek, najczęściej znanych klasyków. Takim oto sposobem możemy spotkać postaci znane nam z "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa, "Wyspy skarbów" Stevensona, "Zaginionego świata" Arthura Conana Doyle'a czy też "Tajemniczej wyspy" Juliusza Verne. Jest to naprawdę ciekawy zabieg, który może zachęcić młodych czytelników do sięgnięcia po starsze książki, które często są im nieznane.

Zachwytu ciąg dalszy

Styl pisania pana Baccalario jak zawsze był bardzo lekki i przyjemny, dzięki czemu Piratów z Mórz z Wyobraźni połknęłam w jeden wieczór. Opisy nie są długie i nużące, dialogi wyglądają naturalnie, a przeplatanie się miejsca akcji pozwala szerzej spojrzeć na to, co się dzieje w powieści. Na uwagę zasługuje także wykreowanie przez autora kolejnego Miejsca z Wyobraźni - podczas czytania czasami czułam się, jakbym naprawdę w nim byłam.
W powieści nie brakuje oczywiscie zagadek, które każdy z czytelników może samodzielnie rozwiązać, jeśli najdzie go na to ochota. Być może jestem zbyt głupia na to, bo jeszcze nigdy nie udało mi się (ani nie chciało) nad nimi wysilać.
Książka jest prześlicznie wydana. Obwoluta i okładka, która się pod nią skrywa, prezentują się naprawdę znakomicie. Także rysunki Iacopa Bruno, które rozpoczynają każdy rozdział, są cudowne - na swój sposób są delikatne i trochę niedbałe, co tylko dodaje im uroku.

Podsumowanie

Pomimo kilku błędów logicznych, które jednak nie utrudniają czytania, i pewnej dozy infantylności, która czasami się zdarzała, a mi zupełnie nie przeszkadzała, książka wypada naprawdę dobrze, a dla mnie, osoby przepełnionej sentymentem, wręcz rewelacyjnie.
"Piraci z Mórz z Wyobraźni" nasunęli mi na myśl parę ważnych spraw związanych z tematyką szeroko pojętej rebelii, które będę musiała sobie przemyśleć. Po przeczytaniu książki do mojej listy lektur na przyszłość dołączyły takie pozycje jak "Zaginiony świat", "Wyspa skarbów i "Doktor Jekyll i pan Hyde" (czyli funkcja bohaterów, która ma zachęcać do czytania, jak najbardziej działa przynajmniej w moim wypadku).
Tą książkę polecam przede wszystkim dzieciom i młodzieży, ale myślę, że i dorosłym może się ona spodobać (w końcu znam kilka osób, które są po dwudziestce, a w dalszym ciągu lubią tą serię).
Będę z niecierpliwością czekać na kolejny tom, by zobaczyć dalsze losy bohaterów. Mam nadzieję, że nie będę musiała czekać kolejne półtorej roku na to by, przeczytać "L'isola dei ribelli" w polskiej wersji językowej.

Czy uda im się go odnaleźć?
Dokąd zabierze ich Metis i kogo spotkają po drodze?

Powrót do...

• Do kupienia