Diabeł ubiera się u Prady

Okładka książki Diabeł ubiera się u Prady Lauren Weisberger
Okładka książki Diabeł ubiera się u Prady
Lauren Weisberger Wydawnictwo: Albatros Cykl: Diabeł ubiera się u Prady (tom 1) Ekranizacje: Diabeł ubiera się u Prady (2006) literatura piękna
Diabeł ubiera się u Prady (tom 1)
The Devil wears Prada
Albatros
2006-01-01
2006-01-01
Hanna Szajowska
Ekranizacje:
Diabeł ubiera się u Prady (2006)
chick lit moda ekranizacja

Po książkę "Diabeł ubiera się u Prady" sięgnęłam zachęcona filmem - z przykrością muszę stwierdzić, że zostawił on we mnie więcej pozytywnych wspomnień niż lektura.
Historia Andrei Sachs, która w zasadzie przypadkiem trafia do pracy w najbardziej renomowanej redakcji czasopisma "Runway", jest w zasadzie bardzo przykrym przykładem, jak wygląda praca dla osoby, która uważa, że może dysponować czasem i życiem swoich podwładnych w nieograniczony i często absurdalny sposób. Momentami ogarniał mnie podziw dla stopnia upodlenia na jaki godziła się bohaterka, mając za cel "wytrzymać rok, aby dostać lepszą pracę". Czy faktycznie to poświęcenie było tego warte? Nie jestem pewna czy sama Andrea jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
Mi podczas czytania towarzyszyła jedna myśl skierowana do bohaterki - bezwiedne przejęzyczenie nawiązujące do tytułu czasopisma - RUN AWAY!

Filmowa Andrea jest sympatyczna, natomiast ta książkowa sprawiła, że zaczęłam współczuć Mirandzie. Oto asystentka, wysoko opłacana, żywiona, ubierana, dysponująca pieniędzmi na wydatki także dla siebie, wożona samochodami z kierowcą. I ta oto asystentka jest zbulwersowana, gdyz musi robic to, czego szefowa wymaga np. musi rano, o 7 być w pracy. Użala się na pół strony że jest to raczej porą powrotu z imprez niż poczatku pracy. A dalej ? No też zła szefowa bo asystentka musi asystować.
Np. musi odwieszać płaszcz szefowej do szafy, przygotować jej stanowisko pracy, rozłożyć gazety o które jest proszona [nie wiedziec czemu jest to dyshonor dla Andrei], przynieść kawę, czy śniadanie. A już ogromnym uchybieniem godności asystentki jest umycie talerzyka i filiżanki. Woli zdrapywać resztki paznokciami. Jest urazona krytyką po przyniesieniu zimnej kawy [Andrea kupuje kawy na koszt firmy i po drodze rozdaje obcym, taką ma fantazję , siłą rzeczy kawa dla szefowej jest zimna]. Andrea nie slucha instrukcji. Jest ponad polecenia. Sugestie, ton i dystans Mirandy i jej wymagania uwaza za złośliwe, wymierzone w siebie. Ogolnie, jakim prawem Miranda nie zachwyca się nia, czegos wymaga i ma jej za złe brak realizacji zadań. Trudno ocenic co wg Andrei powinna robic jako asystentka, poniewaz wszystko jej nie pasuje, jest poniżajace, niejasne lub zbyt wymagajace. Ale jednocześnie nie słucha ani instrukcji, ani rad. Wciąż ocenia Mirandę krytykuje ją. Czyta się fajnie, szybko. Ale mobbingu to tam za wiele nie ma za to ja na pewno nie chciałabym tak toksycznej asystentki.

Jedna z moich ulubionych książek, która bardzo mnie wciągnęła, nie mogłam przestać jej czytać. Potem obejrzałam też film, ale książka zdecydowanie lepsza (jest w niej też więcej szczegółów). Bardzo polubiłam Andreę i wspólnie z nią przeżywałam każdą chwilę. Polecam :)

Świetna książka choć muszę przyznać że film zdecydowanie lepszy całe szczęście zostały pominięte kompromitujące zachowania Lily.

"Diabeł ubiera się u Prady" to pozycja, która może zaciekawić każdego, kto kiedyś zdecydował się na pracę w korporacji. Czytelniku, jeśli należysz do tej grupy, sięgnij po tę książkę, a nie pożałujesz. Andrea Sachs, to dziewczyna, która stawia swoje pierwsze kroki w życiu zawodowym i od razu trafia do wydawnictwa zajmującego się modą w samym centrum Nowego Yorku. Zostaje zatrudniona jako druga asystentka samej królowej tego modowego świata, redaktorki naczelnej pisma Runway. Jej rówieśniczka - Emily, pierwsza asystentka razem z nią codziennie stawia czoło szefowej "z piekła rodem" oraz jej zachciankom i kaprysom, a te bywają czasem na prawdę niewykonalne. Obie dziewczyny szybko dają się owinąć swojej szefowej wokół palca i tym samym spychają swoje życie prywatne na daleki plan. Na szczęście Andrea posiada silne wsparcie w swoich rodzicach, chłopaku oraz koleżance, którą zna od dzieciństwa. Ci, zaniepokojeni szybkimi zmianami w życiu dziewczyny próbują ją wspierać w trudach pracy. Natomiast Andrea im bardziej zagłębia się w środowisko związane z modą, tym bardziej przekonuje się, że aby stać się tam kimś ważnym i wpływowym, trzeba wyzbyć się empatii, wrażliwości i stać się takim samym snobem jak reszta tego elitarnego towarzystwa. Ostatecznie historia kończy się pozytywnie, ponieważ Andrea w końcu stawia czoło demonicznej szefowej i w wyniku kłótni rezygnuje z dalszej pracy w wydawnictwie. Myślę, że ta historia, choć trochę przerysowana, może być dobrą lekcją dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją zawodową karierę. Poza tym książka napisana jest lekkim, zabawnym językiem. Andrea, choć trochę nieporadna jest szczera i bardzo dziewczęca.

Książka sama w sobie zapowiadała się dość ciekawie, jednak była mocno przeciętna jak dla mnie. Czy warto po nią sięgnąć? Cóż, jako umilacz jesiennych i zimowych wieczorów, jak najbardziej.
Ja uważam, że trzeba przymknąć oko na zachowanie głównej bohaterki. Czy aby na pewno warto się katować dla pracy, w której jesteśmy niedoceniani?

Okropna.
Nie będę kłamać - głównie dlatego że jest tak różna od filmu. Wiem, że książka była pierwsza i być może to niesprawiedliwa ocena. Niestety nie pamiętam kiedy ostatnim razem czytało mi się coś tak ciężko i nie mogę tego zwalić jedynie na różnice.
Dla wszystkich fanów filmu - uwierzcie, nie warto, nie warto, nie warto.

Okropna.
Dla wszystkich fanów filmu - uwierzcie, nie warto, nie warto, nie warto.

Liczyłam na to, że książka będzie dobra. Po jej przeczytaniu obejrzałam film. I nie było lepiej. Pokolei.
Ocena książki:
Bardzo podoba mi się pomysł. Ale z wykonaniem jest gorzej, jest to napisane infantylnie i z błędami. Moim zdaniem Andrea ma prawo być jeszcze niepoważna i sarkastyczna, i bardziej bym powiedziała, że to Miranda zachowuje się jak rozpuszczona baba, która jest traktowana co najmniej jak prezydent. Ale ogólnie jest świetna jako czarny charakter.
Chaos chronologiczny lub logiczny:
- Andrea zaczęła pracę pod koniec listopada, następnie komentuje stroj Emily z drugą połową grudnia, i znowu jest koniec listopada (rozdział 5)
- Jakim cudem asystentka Mirandy dała się nabrać na liścik w sprawie książek Harry'ego Pottera? Przecież wiadomo jaka jest Miranda (rozdział 6)
- Andrea wchodzi do knajpy z Lily i Christianem, po czym on je prowadzi do kanapy, sam idzie po drinki, Lily się traci z jakimś Murzynem, Andrea ją ciągnie do ich loży i po gadce idzie szukać Christiana - znajduje go z jego agentem i wychodzi z knajpy, a on ją z niej wyprowadza bez żadnego słowa? (rozdział 13)
Ogólnie było tego więcej.
Edytorsko wydawnictwo się nie popisało, nie brakuje błędów.
Projekt okładki jest mega.
Ocena filmu:
Odstaje od książki, różni się w wielu wątkach i nie chodzi o błahe sprawy. Można było też wykorzystać sceny z portierami, dodałyby smaku. Meryl Streep jest kapitalna. Anne Hathaway może być. W przypadku Emily Blunt nie mam dobrego wrażenia.

Ocena książki:

Oglądałem już dawno ekranizację, która mi się nie podobała. Ale czasem nie przeszkadza mi to w dawaniu szansy książce. Okazało się jednak, że była tylko minimalnie lepsza od filmu. Historia Andrei, która marzyła o karierze pisarki, jednak pierwszą pracę podjęła w czasopiśmie modowym, gdzie miała być asystentką budzącej postrach redaktor naczelnej Mirandy Priestly. Podczas roku pracy musiała wykonywać dla niej czarną robotę, musiała być stale pod telefonem, znosić przekręcanie jej imienia, ostracyzm i zamordyzm swojej szefowej. Przez to zaniedbała swój związek i przyjaźń. O ile sama fabuła miała pewien potencjał żeby stworzyć odpowiednie portrety psychologiczne postaci, to efekt nie był dla mnie zadowalający. Ta powieść była bardzo, ale to bardzo płytka, tak samo jak główna bohaterka. Wzbudzała od początku moją głęboką niechęć i brak sympatii, fałszywa, dwulicowa, liżąca tyłek swojej szefowej, ignorująca alkoholizm przyjaciółki. Przypominała mi trochę Katniss Everdeen z "Igrzysk Śmierci", równie antypatyczna postać. Ciekawi mnie czy pisarka dostała dużo kasy za wszechobecne lokowanie produktu. Miałem odruch wymiotny czytając ciągle te nazwy potężnych marek, te wszystkie guczi sruczi, wersracze i tego typu bzdury. Starbucks też dostał tutaj gigantyczną reklamę. Czytało się to szybko, jako zapychacz czasu się sprawdziło, ale warstwa merytoryczna doprawdy na maksa przeciętna, często wręcz słaba.

Lekka pozycja, w sam raz na oderwanie się od ponurej pogody.

Gdybym nie znała ekranizacji, to z pewnością bym nie sięgneła po tę książkę. Moda mnie w najmniejszym nawet stopniu nie interesuje i zawsze to podkreślam.

Pierwszy rozdział nie uznałam za zachęcający, a przez wiele kolejnych przebrnęłam bardzo pobieżnie, nie wszystkie były interesujące. Są różnice w fabule i w zakończeniu, gdyż zdecydowanie mnie zaskoczyło. Żałuję, że nie pamiętam jak dokładnie skończyła się ekranizacja.

Bardzo mi się podoba przemiana głównej bohaterki, która stanowi niejako puentę tej pozycji. Zastanawia mnie mocno w jakim stopniu ta historia jest zbliżona do prawdziwej, gdyż autorka -jak widzimy na ostatniej stronie- pracowała kiedyś jako asystentka szefowej magazynu Vogue.

Dałabym 6,5 gwiazdki gdyby były połówkowe.

Lekka pozycja, w sam raz na oderwanie się od ponurej pogody.

• Literatura amerykańska
  • 2011