Diabeł ubiera się u Prady

Hanna Szajkowska
The Devil wears Prada
chick lit, moda, ekranizacja

Inne wydania

Andrea Sachs, dziewczyna z małego miasteczka, poszukuje w Nowym Jorku pracy w branży dziennikarskiej. Nieoczekiwanie zdobywa posadę asystentki u Mirandy Priestly, wpływowej redaktor naczelnej miesięcznika Runway. Szybko przekonuje się, że Miranda to klasyczny szef z piekła rodem...

• Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
  • O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu
  • W cieniu
  • Dziedzictwo Orchana
  • Klawisze
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

10 (1 ocen i opinii)
Klawisze
Drauzio Varella

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1980
onika | 2014-06-03
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2014

W końcu jakoś zmęczyłam tę książkę. Autorce należy się jak największe uznanie za stworzenie jednej z najbardziej irytujących bohaterek literackich, jakie poznałam w mojej karierze czytelniczej. Chwilowo Andrea Sachs prowadzi w moim osobistym rankingu postaci „do odstrzału”. Mam cichą nadzieję, że to nie jest portret 1:1 jakiejś realnej osoby.

Rozumiem, że to Miranda Priestly ma być tym tytułowym „diabłem”. Brak szacunku i nieziemskie wymagania względem pracowników są doskonałą rekomendacją do piekielnego określenia. Ale przy czytaniu użalań się Andrei nad jej ciężkim losem i opisów jej podejścia do wykonywanych obowiązków po prostu ręce mi opadały i nie mogłam utrzymać książki przed oczyma – ja tam bym tę dziewuchę z miejsca zwolniła.

Człowiek, który choć raz w życiu nie trafił na szefa z piekła rodem, którego pomysły pozostawały w znacznym oderwaniu nie tylko od możliwości ich realizacji, ale od jakiekolwiek dozy prawdopodobieństwa, jest największym szczęściarzem świata. Sama...

Praca, za którą miliony dziewczyn dałoby się zabić. Praca, która otworzy ci drogę, załatwi ci świetlaną przyszłość. I jak tu się nie zgodzić?! Ah tak… jest jeden mały problem – Miranda Priestly.

Andy… nasza mała, głupiutka Andrea, która nie rozróżnia Prady od Armaniego, dostaje pracę jako asystentka redaktor naczelnej „Runwaya”.
„Strzeżcie się wszelkich przedsięwzięć, które wymagają nowej garderoby.”
Nasza bohaterka chyba nie wzięła sobie do serca słów Henry'ego Davida Thoreau, gdyż jej posada u diablicy (tytuł trafiony w dziesiątkę!), trwająca cały rok, odnowi jej garderobę do cna, a ją wykończy i przy okazji zabierze 5kg.
Najlepszym bohaterem to oczywiście Nigel! Nasz pan elegancik z odrobiną eyelinera na pewno dostarczy ci rozrywki!

Okładka wspaniała, tytuł jeszcze lepszy, a film przebija wszystko. Gdy znalazłam książkę, zastanawiałam się, co było pierwsze? Książka. Mało błyskotliwa, ale zabawna. Na początku te wszystkie nazwy tak mnie denerwowały, bo co mnie obchodzi, że...

Wizzi | 2013-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2013.
Przeczytana: 21 października 2013

Było to moje drugie podejście, aby przeczytać tę książkę i tym razem się udało. Książką zainteresowałam się po obejrzeniu świetnego filmu z Anne Hathaway i Meryl Streep. I chyba kolejny raz muszę przyznać, że chyba jednak film jest fajniejszy. Więcej w filmie jest zabawnych sytuacji, lepiej pokazana jest ta przemiana bohaterki pod wpływem pracy w świecie mody. Pokazane w filmie jest to, że każda dziewczyna nawet taka, która modą się nie interesuje w chwili gdy na wyciągnięcie ręki będzie miała wszystko co najmodniejsze i od najlepszych projektantów ulegnie temu. Natomiast w książce momentami zdarza się, że główna bohaterka jest jeszcze bardziej irytująca niż jej szefowa Miranda, która w książce wydaje się mniej ostra i straszna niż ta którą świetnie zagrała Meryl Streep. Podobnie jak to było w przypadku "Dziennika Bridget Jones" muszę niestety stwierdzić, że film jest trochę lepszy od książki.

Iga | 2010-07-18
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z najgorszych książek jakie zdarzyło mi się czytać. Ledwie przemęczyłam do końca. Naiwnie wierzyłam, że kiedyś wreszcie wydarzy się coś ciekawego, tymczasem bohaterka ciągle opisywała tylko, jakie bezsensowne zadania wymyśla jej szefowa.
Ogółem książka jest nudna jak flaki z olejem, a zakończenie przewidywalne i tak słodkie, aż bolą zęby. Nie polecam, bo biorąc pod uwagę rozmiary (ponad 400 stron), czytanie tego jest zwykłą stratą czasu.

"Diabeł ubiera się u Prady" autorstwa Lauren Weisberger należy do lektur
lekkich i przyjemnych.
Książka przy której uśmiech nie raz pojawiał się na mojej twarzy
( i w duchu dziękowałam Bogu, za to, że ja nie mam takiej szefowej ).
Fajnie mi się czytało. Aczkolwiek film bardziej mi się podobał.
Niemniej gorąco książkę polecam.
Na odstresowanie się po ciężkim dniu w sam raz.
Chyba, że w Waszej pracy też można spotkać diaboliczną szefową ( lub
szefa ) jak Miranda Priestly a wtedy to...

alicjuszka | 2014-08-03

Film nakręcony na podstawie książki z Meryl Streep i Anne Hathaway dużo lepszy.

książek: 1938

Nie należę do grona wielkich znawczyń mody oraz wielbicielek znanych na całym świecie marek jak Armani i Gucci, jednak skusiłam się na tę powieść ze względu na temat bliski wielu młodym osobom jak pierwsze doświadczenia w pracy i robienie dalszego kroku ku dorosłości.
Andrea, główna bohaterka, absolwentka literatury, dostaje pracę jako adystentka Mirandy Priestley, szefowej 'Runaway' i wpływowej kobiety w świecie mody. Jednak każdy kij ma dwa końce...
Bardzo męczyło mnie czytanie w kółko o ubraniach, absurdalnych zadaniach czy dość głupim zachowaniu osób z redakcji - dwulicowość, gra pozorów i wazeliniarstwo. A tytułowa diablica to szefowa, na jaką nikt by nie chciał trafić.
Gdyby autorka tak nie rozpisywała się na drobiazgach, to może pokusiłabym się o dalszą lekturę.

Sylwia Sekret | 2012-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Nie kupuję tego
Literaturę typowo kobiecą traktowałam zawsze jako coś lekkiego na wieczór, swego rodzaju urządzenie odmóżdżające. I założę się, że jeszcze trzy lata temu powyższa książka w jakiś sposób by mnie ubawiła. Tymczasem niesamowicie i zaskakująco dla mnie samej męczyłam się z lekturą dzieła Lauren Weisberger.Przeczytawszy i zamknąwszy książkę próbowałam uświadomić sobie o czym była. Czy naprawdę tylko o tym, że kariera i sława to nie wszystko? Że nie możemy jej stawiać powyżej rodziny, przyjaciół i innych wartości, których do tej pory przestrzegaliśmy? O tym mówią wszystkie media od dawna, więc kolejne 400 stron o tym samym nie były niczym odkrywczym.
Torebki, buty, paski, modelki, 60 cm w talii i minimalnie metr osiemdziesiąt wzrostu. Białe apaszki i wyłącznie markowe ciuchy. Chanel, Prada i inni sławni projektanci, których nazwisk nawet nie jestem w stanie spamiętać, ponieważ nigdy mnie oni nie interesowali. Przewracając kolejne kartki jesteśmy zasypywani przez tony...

Książkowo_czyta | 2011-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2011, Wymienione
Przeczytana: 14 lipca 2011

Andrea Sachs, małomiasteczkowa dziewczyna szukając pierwszej pracy trafia zupełnie przypadkowo do prestiżowego pisma o modzie "Runway". Nowojorska gazeta zarządzana jest przez diaboliczną i słynącą z wydawania niecierpiących zwłoki oraz często niedorzecznych i niemalże niewykonalnych poleceń Mirandę Priestly.
Andrea staje się jej młodszą asystentką... Jak sobie poradzi oraz jaki wpływ będzie mieć owa praca na jej prywatne życie??
Przekonajcie się sami ;)

Jedna z gorszych książek, jakie czytałam. Czytanie jej było dla mnie straszną męczarnią. Fabuła nudna, a bohaterka strasznie irytująca. Zakończenie nie zaskakuje, jest wręcz do przewidzenia na samym początku. Tak naprawdę z trudem dobrnęłam do końca. Zdecydowanie nie polecam.

Na półkach