Pierwotni Mieszkańcy Australii

Okładka książki Pierwotni Mieszkańcy Australii Frederick Rose
Okładka książki Pierwotni Mieszkańcy Australii
Frederick Rose Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
135 str. 2 godz. 15 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
Die Ureinwohner Australiens
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1973-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1973-01-01
Liczba stron:
135
Czas czytania
2 godz. 15 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Gabriela Mycielska
Tagi:
Australia Aborygeni antropologia etnografia etnologia historia Australii
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
350
94

Na półkach:

Ten tytuł znalazłam dzięki lekturom nadobowiązkowym Wisławy Szymborskiej (które, notabene, zasługują na osobną, kunsztowną deskrypcję),natomiast skąpy wybór współczesnych tekstów krążących wokół tego tematu, skłonił mnie do wniknięcia w głąb zapomnianej raczej książki (ostatnie wydanie było w 1973 roku).

„Pierwotni mieszkańcy Australii” to dzieło etnografa, który spędził pewien czas (nie chwali się jak długi) wśród aborygenów, a ich fenomen przedstawia głównie przez pryzmat sztuki. Temat ciekawy, ale i tragiczny – niestety. Frederick Rose dzięki kontaktom z tubylcami jest w pełni świadom ich losu i warunków życia - z tekstu nie raz wyłania się podziw i sympatia autora, chociaż skrupulatnie unika przedstawiania osobistych poglądów, przestrzegając norm obowiązujących wśród naukowego środowiska (stąd „my wspomnieliśmy”, czy „autor odnosi się pozytywnie do tego problemu”).

To prawda, że książka jest lekko archaiczna, ale zawiera wiele interesujących szczegółów z życia i sztuki aborygenów, a temat jest przecież nadal niewystarczająco analizowany, opisany, zrozumiany. Z jednej strony może dlatego, że najcenniejsze szczegóły skrywane są przed zachodnią kulturą (albo wręcz zapomniane po latach dyskryminacji),a z drugiej - nie da się opowiedzieć o losach aborygenów bez pokazania okrucieństwa, jakie przyniósł im kontakt z białym człowiekiem, więc niektórzy (może wielu) niechętnie podejmują ten temat.
Na dodatek nie będzie łatwo: nie oczekujmy tutaj wyczerpujących informacji – dostaniemy ciekawą, ale raczej wstępną informację: trochę rozważań na temat podobieństw aborygenów do neandertalczyka (co było chyba popularne w tamtym czasie),analizę więzi życia z systemem wierzeń i przyrodą, dosyć szeroko omówione zagadnienie sztuki, ale czarno-białe zdjęcia bardziej zachęcą do „wygooglania” czegoś bardziej kolorowego, co w sumie można uznać za plus, bo lektura skłoni nas do poszukiwań i da impuls do dalszego zgłębiania tematu – a o to przecież chodzi.

Poza tym, książka zawiera wzruszający dodatek: na wewnętrznej tylnej okładce przyklejona jest rozkładana mapa Australii – co nam uświadamia, że przecież były to czasy „przedgooglowe”, kiedy mapy nie były dostępne na kliknięcie, a hasła „aborygeni” trzeba było szukać w czytelni, jeśli w domu nie było wielotomowej (co najmniej cztero-) encyklopedii PWN. Tyle teraz możemy, ale czy dużo więcej wiemy?
Na przykład o aborygenach - którzy tysiące lat żyli w całkowitej izolacji, w bezklasowych grupach (nawet nie społeczeństwach) i nagle zginął ich cały świat, a szalone tempo technologii stanowi dodatkowy szok. Gdyby kolonizatorzy przybyli samolotami, zamiast statkami - byłaby to namiastka gwiezdnych wojen (a raczej inwazji).
Tylko, czy to powód do dumy? Temat z całą pewnością wart zgłębienia, a niniejszy tytuł z powodzeniem może stanowić wstęp.

Ten tytuł znalazłam dzięki lekturom nadobowiązkowym Wisławy Szymborskiej (które, notabene, zasługują na osobną, kunsztowną deskrypcję),natomiast skąpy wybór współczesnych tekstów krążących wokół tego tematu, skłonił mnie do wniknięcia w głąb zapomnianej raczej książki (ostatnie wydanie było w 1973 roku).

„Pierwotni mieszkańcy Australii” to dzieło etnografa, który spędził...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    4
  • Australia
    3
  • Ceram
    2
  • Historia
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Na regale / oczekujące
    1
  • Obyczajowe
    1
  • Etnologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pierwotni Mieszkańcy Australii


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne