W pustyni i w puszczy

Wydawnictwo: Psychoskok
klasyka
marcin100

Główni bohaterowie, czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlison, zostają porwani przez Beduinów i zawiezieni do Chartumu, gdzie swoją siedzibę ma Mahdi - przywódca powstania przeciwko Anglikom. Z trudem znoszą uciążliwą podróż przez pustynię. W Chartumie okazuje się, że muszą jechać dalej — Mahdi poleca porywaczom, by zawieźli dzieci do Smaina, który zaproponuje Anglikom oddanie...

Z trudem znoszą uciążliwą podróż przez pustynię. W Chartumie okazuje się, że muszą jechać dalej — Mahdi poleca porywaczom, by zawieźli dzieci do Smaina, który zaproponuje Anglikom oddanie ich w zamian za swoją żonę, Fatmę, i jego dzieci. Staś i Nel zostają tym samym skazani na śmierć — okrutny przywódca powstania spodziewa się, że zginą w tropikalnej dżungli z powodu febry lub malarii. Tymczasem Staś zabija porywaczy i wraz z Kalim i Meą, próbują dotrzeć do ludzkich siedzib.

Bohaterowie przeżywają wiele przygód, poznają rośliny i zwierzęta Czarnego Lądu, pokonują liczne niebezpieczeństwa, z których największa to febra, na którą zapada Nel. Dzięki odwadze i wiedzy Stasia udaje im się powrócić do ojców. W Epilogu jest informacja, że Staś i Nel pobrali się.

źródło opisu: http://www.ebooki123.pl/w-pustyni-i-w-puszczy_p630

źródło okładki: http://www.ebooki123.pl/w-pustyni-i-w-puszczy_p630

Octopus | 2017-06-02
Przeczytana: 1973 rok

Przeczytane dawno temu i choć to była lektura obowiązkowa podobała mi się! Z radością zanurzałam się w opisy przyrody, nasłuchiwałam razem z bohaterami odgłosów Afryki. Czułam się dumna, że polskie dzieci są takie dzielne, przemierzając egzotyczny kontynent, no i dowiedziałam się co to takiego zeriba.

Kasia2403 | 2017-08-13
Przeczytana: 2004 rok