Satyry

Wydawnictwo: Psychoskok
klasyka
marcin100

Pierwsza część satyr Ignacego Krasickiego ukazała się anonimowo w 1779 roku w tomie pt. "Satyry". Zawierał on dwanaście satyr poprzedzonych wierszem "Do króla". Druga część, zawierająca dziewięć satyr, została wydana w innym tomie razem z wierszami. W satyrach Ignacy Krasicki ośmieszał wady społeczeństwa polskiego: pijaństwo, zacofanie, ciemnotę szlachty, skłonność do hazardu, brak...

Druga część, zawierająca dziewięć satyr, została wydana w innym tomie razem z wierszami. W satyrach Ignacy Krasicki ośmieszał wady społeczeństwa polskiego: pijaństwo, zacofanie, ciemnotę szlachty, skłonność do hazardu, brak krytycyzmu.

Można również stwierdzić, że Krasicki w swych satyrach wciela się w rolę poety-filozofa, badającego zagadki ludzkiej natury, pomagającego sobie jedynie śmiechem i kpiną. Dla przykładu tytułowa ,,Żona modna" została ukazana w bajce jako bezwzględna, egoistyczna kobieta. Pragnie urządzić sobie wygodne życie kosztem swego męża Piotra. Ignacy Krasicki posłużył się w bajce hiperbolą - wyolbrzymił samolubstwo szlachcianki. Utwór ten krytykuje bezmyślne naśladowanie obcej mody oraz zawieranie małżeństw z pobudek materialnych.

źródło opisu: http://www.ebooki123.pl/satyry_p628

źródło okładki: http://www.ebooki123.pl/satyry_p628

Łukasz_wawa | 2017-06-23
Róża_seledynowa | 2017-06-23
emkamk | 2017-04-04
    Wiersze dla dzieci
    Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Stanisław Jachowicz, Adam Mickiewicz,...
    Bajki polskie
    Aleksander Fredro, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Ignacy Krasicki