rozwiń zwiń

Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej

Okładka książki Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej Michael Dylan Foster Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej
Michael Dylan Foster Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus popularnonaukowa
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Mundus
Tytuł oryginału:
The Book of Yōkai: Mysterious Creatures of Japanese Folklore
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2017-03-22
Data 1. wyd. pol.:
2017-03-22
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323342205
Tłumacz:
Agnieszka Szurek
Tagi:
yokai tengu mitologia japońska
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Yōkai Go!



858 80 10

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
224 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
754
83

Na półkach: , , , , ,

"Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej" to książka naukowa, czy bardziej popularnonaukowa, choć autor pisał ją myśląc zarówno o osobach zajmujących się pracą naukową na uniwersytetach oraz o laikach takich jak ja, których Japonia po prostu ciekawi. Kultury japońskiej naukowo nie badam, więc nie wiem, jak odbiera ją pierwsza grupa czytelników, natomiast przedstawicielka drugiej grupy w mojej osobie jest bardzo zadowolona.

Książka podzielona jest na dwie części: pierwsza to historia yōkai, analiza ich pod różnymi względami i generalnie wszystko to, co można napisać o yōkai, nie pisząc za dużo o poszczególnych ich "gatunkach". Druga część natomiast to bestiariusz, w którym autor opowiada o wielu różnych rodzajach yōkai, choć siłą rzeczy nie o wszystkich - obawiam się, że gdyby chciał opisać wszystkie yōkai, na które natknął się w swoich badaniach, książka wyszłaby przynajmniej dwa razy dłuższa. Dlatego też podaje on subiektywny przegląd yōkai, w którym zawarte są wszystkie najbardziej znane oraz trochę tych mniej znanych yōkai, które autora po prostu zaciekawiły.

Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że to książka tylko o yōkai i o niczym więcej. Istoty te są bowiem wyrazem lęków ludzi, pokazują naszą chęć do nazwania wszystkiego, fakt że nie akceptując niewiedzy, tworzymy istoty będące wyjaśnieniem tajemniczych i niezrozumiałych zjawisk. Yōkai to nie tylko stwory wymyślane dla zabawy, to przede wszystkim obraz lęków ludzi żyjących w czasie "rozkwitu" danego yōkai, obraz tego, jak myślimy i tłumaczymy świat. Istoty te miały na celu często oswojenie świata i wyjaśnienie go, co jest przecież nie tyle cechą Japończyków, co cechą ludzi w ogóle - w końcu my też mieliśmy nasze dziwożony i różne inne istoty, tylko niestety nie badaliśmy ich nigdy tak jak Japończycy. Autor mówi, że cześć osób uważa z powodu tak dużej obecności yōkai w japońskiej kulturze współczesnej ten kraj za kraj egzotyczny - moim zdaniem jednak to my powinniśmy iść w ślady Japończyków i bardziej eksploatować naszą słowiańską mitologię.

Tym, co jeszcze jest wspaniałe w książce, to ilustracje Shinonome Kijina. Pozwalają one zobaczyć te yōkai, które ciężko jest sobie wyobrazić, bo na przykład łączą cechy ciała różnych zwierząt. I oprócz tego są po prostu bardzo, bardzo ładne. ;)

Praca Fostera nie jest może dziełem wybitnym - nie żebym była jakimś znawcą książek naukowych - ale na pewno bardzo dobrym. To jedna z tych książek, z których można się dużo dowiedzieć, a nie trzeba brnąć przez trudny naukowy tekst. Jedyny minus moim zdaniem to jej objętość, książka bowiem mogłaby być dłuższa. A może to ja po prostu chciałabym czytać o yōkai więcej, więcej, więcej i więcej... Jednak mówiąc na poważnie, to w bestiariuszu rzeczywiście mogłaby być większa liczba yōkai. Niemniej cała pozycja wnosi naprawdę dużo (zwłaszcza jak ktoś nie czytał wcześniej nic o yōkai) i czytanie jej jest świetną przygodą. Zdecydowanie polecam.

Tekst opublikowany również na blogu: http://trans-ksiazkowy.blogspot.com/2017/04/o-nietypowych-istotach-czyli-yokai.html

"Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej" to książka naukowa, czy bardziej popularnonaukowa, choć autor pisał ją myśląc zarówno o osobach zajmujących się pracą naukową na uniwersytetach oraz o laikach takich jak ja, których Japonia po prostu ciekawi. Kultury japońskiej naukowo nie badam, więc nie wiem, jak odbiera ją pierwsza grupa czytelników, natomiast...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    949
  • Przeczytane
    280
  • Posiadam
    165
  • Japonia
    40
  • Teraz czytam
    34
  • Chcę w prezencie
    14
  • Japonia
    11
  • 2018
    10
  • Azja
    10
  • Ulubione
    8

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne