Honor na wygnaniu

Tłumaczenie: Jarosław Kotarski
Cykl: Honor Harrington (tom 5) | Seria: Science Fiction
Wydawnictwo: Rebis
Honor Among Enemies

Przybita ostatnimi wydarzeniami i rozgoryczona rozwojem sytuacji lady Honor Harrington udaje się na planetę Grayson, by zająć się zarządzaniem domeną Harrington i zaleczyć wewnętrzne rany. Spokój jednak nie jest jej pisany - z jednej strony atakują wrogowie wewnętrzni, dla których kobieta patron stanowi obrazę, z drugiej zewnętrzni: zrewolucjonizowana Ludowa Republika Haven kolejny raz próbuje zdobyć system Yeltsin. Na drodze do zwycięstwa obu stoi tylko jedna przeszkoda - admirał lady Honor Harrington. Admirał, ale nie Królewskiej Marynarki...

źródło opisu: [Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2001, wydanie I]

Marcus | 2016-06-28

„Honor na wygnaniu” jest kolejnym tomem z cyklu Honorverse tj. przygód Honor Harrington. Poniższa recenzja jest przeznaczona dla osób, które czytały poprzednie części. Pozostałe osoby odsyłam do pierwszej części „Placówka Basilisk”.

Pierwsza połowa książki ponownie rozczarowuje (mam na myśli bardzo słaby tom „Kwestia honoru”). Autor szczegółowo opisuje ustrój polityczny planety Grayson. Zagłębianie się w relacje pomiędzy protektorem a patronami staje się nudne. Druga sprawa to opis religii, która panuje – rzekłbym – obowiązuje na planecie. Zgadzam się z użytkownikiem @attak. D. Weber sprawia wrażenia antyklerykała i wojującego ateisty. Owszem, jeden z duchownych nie typowym antybohaterem. Autor dobrze się z nim „obchodzi”. W jego książce religijni radykałowie to bestie, które w imię Boga posuną się do najpodlejszych czynów. Takie pisarstwo męczy. Tym bardziej zaskakujący jest stosunek autora do wiary z uwagi na fakt, że był… pastorem! Kolejna sprawa: D. Weber kontynuuje...

Rudyy | 2015-03-08
Przeczytana: 07 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Początek nie należał do najłatwiejszych. W życiu Honor Harrington musiał pojawić się kolejny wróg i autor zdecydował się wstawić w to miejsce fanatyka religijnego. Niestety jak w przypadku większości postaci w serii jest to postać do bólu szablonowa. Z tego też powodu w książce pojawia się tematyka religijna, a postacie mówiąc o bogu i wierze posługują się takimi farmazonami, że aż ciężko się to czyta. Efekt zapewne był przez autora zamierzony, jednak tematyka została tak spłycona, że końcowy efekt wyszedł bardzo słabo. W pewnym miejscu mamy nawet pojedynek na cytaty z księgi Św. Austina (masakra).

Weber próbuje również dokonywać zmian w w charakterach postaci - szczególnie widać to na przykładzie tytułowej bohaterki. Niestety znowu wszystko wypada szablonowo i nierealistycznie. Honor ciągle użala się nad sobą i obwinia za całe zło tego świata, natomiast jej klakierzy uważają, że tnie powinna się obwiniać i że jest wspaniała - i tak przez pół książki.

Początek nie był więc...

Nożu | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Nie odbiega jakością od reszty tytułów. Jednak nie potrafię sobie wyobrazić tych prędkości rozwijanych przez okręty i bitew kosmicznych na miliony kilometrów. To takie dziwne odczucie. Natomiast według autora bój spotkaniowy jest wtedy, kiedy okręty są milion (!) kilometrów od siebie. Nie kumam. To taka uwaga luźna uwaga, odnośnie kwestii poruszonej we wszystkich dotychczasowych tomach. Ale świetnie się czyta.

attak | 2015-05-02
Przeczytana: 02 maja 2015

Powiem tak, niby interesująca książka ale jak dla mnie za bardzo odbiegła od sedna tego gatunku. Trzy czwarte ksiązki to rozgrywki ,,pałacowo polityczne" dla mnie nudne. W pokazaniu fanatyków religijnych dla mnie gruba przesada w tym aspekcie książka przenosi tyle jadu i błota , że ledwo skończyłem czytać. W co drugim zdaniu dziwka , kurwa do bigotów nie należe ale bez przesady!! No i za mało wojny statków kosmicznych itp.

miragpl | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Podobnie jak poprzednie - rewelacja;)
Swietnie wykreowane universum z mnogoscia swiatow, roznych opcji politycznych. Ciekawie przedstawione bitwy w kosmosie.

Z wad to momentami dosc przydlugie opisy i dialogi,

Maciej Oprysiak | 2012-03-03
Przeczytana: 03 marca 2012

Kolejny dobry tom i przypomnienie dlaczego ja tak bardzo nie lubię religijnych fanatyków :P

Imperator_var_Emreis | 2011-05-28
Przeczytana: 2010 rok

Świetna książka zresztą jak cały cykl HH

Mel | 2016-11-23
Na półkach: SF/Fantastyka, Przeczytane