Para idealna

Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Cykl: Superlatives (tom 2)
Wydawnictwo: Jaguar
Perfect Couple
ew_cia

Harper jest odpowiedzialna za coroczny pamiątkowy album szkolny. Umieszcza w nim piękne zdjęcia i zatrzymuje cudowne wspomnienia. Jednak jej własne życie nie jest kolorowym obrazkiem. Rodzice się rozwodzą i wszystko zdaje się za chwilę zawalić…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 1921

Pozory, pomyłki i zmiany

„Nie potrafiłabym nawet odtworzyć, w jaki sposób turbulencje ostatnich dni sprawiły, że znalazłam się w punkcie, w którym zdecydowałam się nigdy więcej nie zakładać moich uroczych okularów, pantofli na obcasie kitten ani spódnicy ołówkowej”.

Tia, główna bohaterka pierwszej części cyklu „Najlepsi”, jest szczęśliwa w związku z „tym nowym z Minnesoty”. Jednak okazuje się, że nie tylko jej przyznany w szkolnym plebiscycie tytuł przysporzył kłopotów. Jej przyjaciółka Harper, ekscentryczna artystka, oraz gwiazda drużyny futbolowej, Brody, zostali wybrani jako para hipotetycznie idealna. Oboje spotykają się z kimś innym, a jedyne, co ich łączy, to zaskoczenie z wyniku głosowania.

Para głównych postaci została skonstruowana na zasadzie przeciwieństwa. Harper jest introwertyczką, która najchętniej spędza czas robiąc zdjęcia. Bardzo przejmuje się tym, co powiedzą inni, unika konfrontacji i nigdy nie pokazuje po sobie negatywnych emocji. Natomiast Brody to szkolny playboy, ryzykant i imprezowicz. Dziewczyny zmienia jak rękawiczki, a pojęcie odpowiedzialności zna tylko z definicji słownikowej. Chociaż tych dwoje zna się od przedszkola, nigdy nie przyszło im do głowy, że mogłoby połączyć ich coś więcej. Tytuł Byliby Idealną Parą niejako zmusza ich do sprawdzenia, czy może jednak znajomi ze szkoły nie mają trochę racji.

Relacja Harper i Brody’ego opisana od momentu ogłoszenia wyników głosowania na Najlepszych zmienia się jak w kalejdoskopie: od delikatnej fascynacji, przez nieodpartą chęć spróbowania, poznawanie się, asekuracyjne pozorowanie randek, zdradzanie się, aż po zerwanie z hukiem i wielki powrót niemal w środku tornada. Trzeba przyznać, że Echols świetnie oddała burzę emocjonalną, drobiazgowe analizowanie wszystkiego, pochopne decyzje i drastyczne zmiany z dnia na dzień, które są nieodłączną częścią nastoletniego życia.

Niezmiernie irytowało mnie to, jak Harper pozwalała się traktować Kennedy’emu. Zupełnie nie potrafiła postawić się chłopakowi, który zwracał się do niej protekcjonalnie i co tydzień tuż przed planowaną randką kłócił się o byle głupotę, a potem nie odzywał przez cały weekend. Najpierw udawała, że tego nie dostrzega, tłumaczyła jego koszmarne zachowanie „artystyczną” osobowością, aż w końcu sobie odpuściła. Z obawy przed tym, co pomyśli sobie Brody.

W tle miłosnych perypetii przewijają się napięte stosunki Harper z matką i ojcem. Dziewczyna musi postawić się obojgu, pokazać, że jej uczucia również są ważne i że umie sama o sobie decydować. Szkoda, że autorka nie poświęca temu tematowi więcej miejsca. Zamiast tego ponownie uderza w lekką nutę. Choć powieść porusza dość poważną kwestię odkrywania własnej tożsamości i mierzenia się z oczekiwaniami otoczenia, robi to subtelnie, bez zbędnej dramaturgii i wielkich słów. Potencjalnie tragiczne momenty zostały ograniczone do niezbędnego minimum, dzięki czemu lektura jest przyjemna i nie trąci tanim melodramatem. Jednak przy tym pozostaje tylko rozrywką na wolne popołudnie, choć z takim zapleczem mogła być czymś więcej.

Ewa Jemioł

Na półkach: Jaguar

Jakiś czas temu miałam okazję czytać oraz zamieszczać tutaj recenzję do książki pod tytułem "Flirt roku". Była to pierwsza część z serii "Niezwykli". Dzisiaj przyszła pora na część drugą. Przyznam, że poprzedni tytuł nie powalił mnie na kolana. Miło mi się czytało tamtą książkę i z całą pewnością skłamałabym gdybym napisała, że się przy niej nudziłam, ale zachowanie głównej bohaterki było dla mnie strasznie irytujące. No nie polubiłabym się z nią raczej "na żywo". Pomimo tego z zaciekawieniem sięgnęłam po kolejną część z tej serii. Miałam cichą nadzieję, że ta dziewczyna okaże się bardziej ogarnięta od poprzedniej i wiecie co? Zdecydowanie tak było ;)

Poprzednio głównymi bohaterami byli Tia oraz Will to oni w szkolnym głosowaniu zdobyli nominację "flirt roku". Tym razem poznamy bliżej Harper (przyjaciółkę Tii) oraz Brody'ego najlepszego footballiste w szkole. Ta dwójka została wybrana wśród innych uczniów "parą idealną" chociaż tak naprawdę wcale parą nie byli. Harper to taka...

Viola4ever | 2017-05-08
Na półkach: Posiadam

Jest to drugi tom z serii "Niezwykli", a możecie przeczytać go nawet jeśli nie znacie treści pierwszej części. Gdybyście jednak woleli czytać od początku zapraszam do recenzji pierwszego tomu: Flirt Roku

Harper, siedemnastolatka, wzbudzająca zainteresowanie wśród innych uczniów szkoły swoim dość nietypowym ubiorem - który praktycznie za każdym razem wychodzi spod jej ręki - została wybrana, aby przygotować zdjęcia do albumu wydawanego co roku na zakończenie szkoły. To odpowiedzialne zadanie, biorąc pod uwagę, iż z wieloma osobami nie może umówić się na żaden dzień, aby zrobić zdjęcie, a termin goni. Jednak nie poddaje się i cyka wszystkie fotki ludzi, którzy otrzymali jeden z tytułów Najlepszych, uwieczniając je w bardzo kreatywny sposób. Jedyne zdjęcie jakie wymaga od niej więcej niż jest w stanie od siebie dać to zdjęcie jej samej przy boku sportowca, na widok którego większość dziewczyn wzdycha - Brody'ego - z którym otrzymała tytuł "Byliby Idealną Parą". Nie mają...

Angel | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Druga książka z serii Superlatives. Wprawdzie Flirt roku podobał mi się dużo bardziej (i był zabawniejszy), ale Para idealna również należy do takich lekkich, łatwych i przyjemnych lektur, do przeczytania w jeden dzień i miłego oderwania się od rzeczywistości. Jak najbardziej na plus jest to, że akcja książki zaczyna się praktycznie zaraz po zakończeniu tej z Flirtu, więc mamy taki fajny ciąg dalszy, skupiający się na innych bohaterach, ale przy okazji nie żegnamy się tak całkiem z poprzednimi ulubieńcami.
Książka pokazuje nam jak czasem z pozoru niewiele znaczące zdarzenia a także małe pomyłki, mogą bardzo dużo w naszym życiu namieszać! A to jak widzą nas inni nie może przysłaniać tego jacy jesteśmy w rzeczywistości.
Jak najbardziej polecam na taki wiosenny, bardziej jak jesienny wieczór ;)

kogellmogell | 2017-05-07
Przeczytana: 04 maja 2017

Przeczytałam w swoim życiu już naprawdę sporo książek typowo młodzieżowych i uważam, że wśród nich również można znaleźć perełki i tytuły godne polecenia. Nie wiem jednak co się stało tym razem, czy wina leży po mojej stronie i mam chwilowo przesyt powieści young adult, czy tym razem jest to ewidentnie sprawka bardzo kiepskich książek na jakie trafiłam. Niestety nie polubiłam się ani z powieściami, ani ze stylem pisania Jennifer Echols. Lektura tych dwóch pozycji była dla mnie katorgą, dodatkowo zawierała mnóstwo błędów logicznych, przez co niejednokrotnie łapałam się za głowę i zadawałam sobie pytanie "czy to się dzieje naprawdę?!"

Książki z serii Superlatives czyli "Flirt roku" i "Para idealna" opowiadają historię uczniów ostatniej klasy szkoły średniej na Florydzie. Głównymi bohaterkami książek są 3 przyjaciółki i każda z części jest poświęcona jednej z nich. Motywem przewodnim w książkach jest plebiscyt "Najlepszych", który polega na tym, że każdy uczeń ostatniej...

Katarzynai Kinga | 2017-09-24
Na półkach: 2017

Kolejna powieść Jennifer Echols z cyklu "Niezwykli".W tej części mamy okazję poznać losy Harper i Brody'ego,którzy zostali wybrani przed kolegów ze szkoły jako Para idealna.

książek: 1922
Arnika | 2017-09-14
Na półkach: *2017
Przeczytana: 14 września 2017

Tia, główna bohaterka pierwszej części cyklu „Najlepsi”, jest szczęśliwa w związku z „tym nowym z Minesoty”. Jednak okazuje się, że nie tylko jej przyznany w szkolnym plebiscycie tytuł przysporzył kłopotów. Jej przyjaciółka Harper, ekscentryczna artystka, oraz gwiazda drużyny futbolowej, Brody, zostali wybrani jako para hipotetycznie idealna. Oboje spotykają się z kimś innym, a jedyne, co ich łączy, to zaskoczenie z wyniku głosowania.

Para głównych postaci została skonstruowana na zasadzie przeciwieństwa. Harper jest introwertyczką, która czas najchętniej spędza robiąc zdjęcia. Bardzo przejmuje się tym, co powiedzą inni, unika konfrontacji i nigdy nie pokazuje po sobie negatywnych emocji. Natomiast Brody to szkolny playboy, ryzykant i...

SunReads | 2017-09-13
Na półkach: Wymienię
Przeczytana: 01 września 2017

--> http://sunreads.blogspot.com/2017/09/para-idealna-jennifer-echols.html

Harper, uczennica ostatniej klasy liceum, jest ekscentryczna i ma swój własny styl. Jej pasją jest fotografia, więc, gdy musi przygotować zdjęcia zwycięzców plebiscytu na Najlepszych do szkolnego albumu, uwiecznia uczniów w swoim aparacie. Ma tylko parę problemów. Jej rodzice się rozwodzą, jej mama pragnie powstrzymać ją przez wyjazdem na studia, a tytuł Idealnej Pary przypadł jej i Brody'emu.
Brody to sportowiec i łamacz damskich serc. Tych dwoje różni wszystko, a łączy tylko jedno - oboje są już w związkach, on z Grace, ona z Kennedy'm. Z czasem jednak poprzez nominację, tych dwoje zbliża się do siebie. Co z tego wyniknie? Kto będzie cierpiał?

Para Idealna to druga i najlepsza, według mnie, część serii Superlatives, opowiadającej o przyjaciółkach z Florydy nominowanych w plebiscycie na Najlepszych. Ta część poświęcona jest Harper, która jest jednocześnie narratorką, i jej zwycięstwie w kategorii Byliby...

agusia365 | 2017-10-13
nasti32 | 2017-09-25