Twoje drugie ja

Seria: Jej Portret
Wydawnictwo: Rebis
9788375102017

David McBride jako dziecko był świadkiem śmierci brata i to traumatyczne przeżycie zadecydowało o jego wyborze zawodu. Jest doświadczonym psychiatrą, ale Elizabeth Cruikshank, niedoszła samobójczyni, niezwykle opornie poddaje się terapii i dopiero gdy McBride wspomina o malarstwie Caravaggia, pacjentka otwiera się, opowiada o zawiedzionym zaufaniu i utracie ukochanego mężczyzny. David uświadamia sobie, że jej relacja pomaga mu odkryć własną, uśpioną stronę osobowości. Twoje drugie ajaa to wnikliwa, dotykająca najgłębszych strun ludzkiej duszy powieść o kondycji człowieka, trudnych wyborach, potędze miłości i sztuki i o... lekarstwie na życie. Wysmakowana lektura.Salley Vickers (ur. 1948) wykładała literaturę angielską, zajmowała się też psychoterapią. Autorka kilku bestsellerów, w tym wydanych po polsku: Anioł panny Garnet, Dowody na istnienie liczby 3, Wakacje pana łaskawego.

źródło okładki: http://merlin.pl/

Joanna | 2014-01-20
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2013

Powieść psychologiczna o kondycji człowieka, jego sile miłości i terapeutycznego oddziaływania sztuki na najwrażliwsze strony duszy człowieka. Emerytowany psychiatra David McBride wspomina niezapomniany przez niego przypadek pacjentki szpitala psychiatrycznego . Elizabeth Cruikshank, odratowana w porę samobójczyni początkowo milcząca i zamknięta w sobie , w pewien wieczór opowiada lekarzowi historię swojej miłości i motywy, które pchnęły ją do desperackiego czynu. Sesja terapeutyczna nabiera szczególnego oddziaływania i wzajemnego zrozumienia obojga. Życie psychiatry również nacechowane jest od wczesnych lat dziecięcych cierpieniem, poczuciem winy z powodu tragicznej śmierci brata , jego małżeństwo natomiast przechodzi kryzys . Analizując historie swego życia oboje ulegają przemianie, stagnacja uczuć zostaje przez bohaterów powieści głęboko zrozumiana i zaakceptowana. Spoiwem łączącym wzajemne zrozumienie obojga jest malarstwo Caravaggia, jego dzieła, portretowane historie oraz...

Ailith | 2014-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2014

powiem krótko - bardzo dawno czytanie powieści oplecionej wątkiem miłości nie sprawiło mi tak wielkiej przyjemności. Na pierwszy rzut oka temat zdaje się ciężki - szpital psychiatryczny, samobójstwo, terapia rozmową i próba stawienia czoła swojemu problemowi. Co ciekawe, nie tylko podjęta przez pacjentkę, ale również przez lekarza. David zmagający się z głębokim poczuciem winy i straty z okresu dzieciństwa oraz Elizabeth, która uwierzyła w cud miłości o moment za późno. Tak przemyślenia Davida jak i historia Elizabeth nie są cukierkowo-różowe, nie przypominają szerokich alei ku szczęściu i nie kończą się szczęśliwie. I chyba właśnie dlatego pozostawiła we mnie hmm... zdrowy posmak. Tradycyjne powieści o miłości na dłuższą metę są do bólu przewidywalne i mdłe, a ta, przepleciona gęsto obrazami Caravaggia była jak dobre wino w długie chłodne wieczory:)

panipat | 2016-09-13
Przeczytana: grudzień 2011

Książka dla miłośników literatury psychologicznej. Zachęciła mnie opisem, a także wciągnęła podczas czytania. Mimo tego muszę przyznać, że spodziewałam się czegoś znacznie lepszego - być może miałam za wysokie oczekiwania. Fabuła zapowiadała się naprawdę dobrze, niestety były momenty w których nudziła. Bardzo podobał mi się sposób w jaki została przedstawiona relacja między psychoterapeutą, a jego pacjentką. Dodatkowo całość dopełniały dobre opisy. Początkowo książka wydaje się poruszać ciężki temat - akcja w szpitalu psychiatrycznym, terapia, myśli samobójcze - jednak wszystko przedstawione jest dosyć lekko i być może właśnie to było przyczyną mojego rozczarowania. Lubię ciężkie tematy i spodziewałam się czegoś bardziej poruszającego. Nie jestem fanem książek psychologicznych, dlatego moja ocena może być zaniżona, jednak uważam, że jest to dobra i interesująca książka na samotny wieczór z kieliszkiem wina.

Pablito Diaboliq | 2013-11-27

Robiłem aż trzy podejścia do tej książki, aby w końcu ostatecznie ją przeczytać. Będąc w połowie książki, postanowiłem dokończyć ją tylko dlatego, że szkoda byłoby mi przekreślić czas jej poświęcony. Zupełnie mnie nie porwała, a po lekturze "Dowodów na istnienie..." miałem zaostrzony apetyt. Niestety nie nasyciłem apetytu rozbudzonego opisem tej książki.

artdeco92 | 2010-09-27
Przeczytana: 27 września 2010

Zakochana w głównym bohaterze ;)
Świetna książka, trzeba w nią wejść głęboko. Jest i Caravaggio i trochę trudnych ale prawdziwych uczuć i postaci, które fascynują.

| 2011-05-30
Przeczytana: 24 maja 2011

Lubię książki w których odnajduję kawałek siebie, ta jest taka.

Puella | 2011-10-13
Na półkach: Polecam, Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2014
Daria | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Ta powieść jest wejściem głównego bohatera w głąb swej psychiki. Jest poznaniem przyczyn i skutków wszystkich swoich czynów. Przejrzeniem samego siebie dzięki spotkaniu wyjątkowo osobliwej pacjentki. Polecam miłośnikom literatury psychologicznej.

ewawkaloszach | 2015-12-14

Dobra książka z zaskakującym zakończeniem. Polecam na leniwy wieczór pozbawiony obowiązków :)

Mononoke | 2013-04-28
Przeczytana: 2010 rok

Książka zapowiada się na początku dość dobrze, pomysł jest ciekawy, aczkolwiek kompletnie nieprzemyślany pod względem jego rozwinięcia. Z czasem książka zaczyna nudzić i nie zapada w pamięć.