Okładka książki Błękitny dym

9788324701926
miłość, pożar, śmierć, pizzeria
typ
papier
7.15 (348 ocen i 43 opinie)

Opis książki

Nocny pożar rodzinnej pizzerii zmienił życie małej Reenie. Podpalacz trafił do więzienia, ale dziewczynka, zafascynowana ogniem, na zawsze związała z żywiołem swoje życie: po kilkunastu latach została policjantką w wydziale podpaleń w Baltimore. Od pewnego czasu w mieście zaczynają mnożyć się pożary, giną ludzie, śmiertelne niebezpieczeństwo zaczyna też grozić Reenie i jej ukochanemu. Kto jest sprawcą tragicznych płomieni i dlaczego? Opowieść o kobiecie, która w imię miłości pokonała strach, by przeciwstawić się szaleńcowi, terroryzującemu jej najbliższych.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Ulka | 2014-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2014

Jest wiele rodzajów książek. Jedne wzruszają inne wzbudzają sensacje i podniecenie, jeszcze inne wywołują niepokój,radość czy smutek.
Nora Roberts w swoich powieściach wywołuje wiele różnych emocji.
W historii "Błękitnego dymu" można znaleźć kilka wątków. Przede wszystkim wątek kryminalny, w tym wypadku regularne pożary w okolicy i groźby wobec jednej z funkcjonariuszek. Drugi to wątek miłosny, który dotyczy głównej bohaterki. Możemy także, dostrzec wątek rodzinny,w których są ukazane piękne relacje między osobami.

Nora Roberts jest jedną z moich ulubionych pisarek. Na pewno nie raz sięgnę jeszcze do jej powieści.

anya | 2014-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Bardzo mi się podobało kolejne spotkanie z tą pisarką, od dziś moja ulubiona. Na pewno sięgnę po inne książki. Miłość, nutka grozy i ogień ten w sercach i jako żywioł. Polecam, bardzo przyjemnie się czytało.

myślnik | 2013-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Nienawiść rozprzestrzenia się jak ogień.
Szybko,gwałtownie pochłania wszystko dookoła.
Renna rozbudziła dawno temu tlące się zalążki niechęci w pewnym umyśle.
Mijające lata podsyciły tylko ten płomień do rozmiaru pożaru trawiącego każdą bliską osobę jej sercu...każdego istotnego mężczyznę w jej życiu.

A zaczęło się w pewną upalną noc,kiedy to języki ognia lizały rodzinną pizzerię Sirico's.
Cały świat rodziny Reeny zaczął powoli się zmieniać.
Jej podejście jako dziecka,jej marzenia,plany zrodziły się w blasku ognia i kłębach dymu.
Prowadzona tą ścieżką przez lata,czuła za plecami gorący podmuch zbliżających się płomieni.
Spełniająca się zawodowo,z cudowną głośną włoską rodziną,i z pustkami w życiu uczuciowym.
Pech,bo cóż innego odbiera jej mężczyzn,których zaczyna darzyć uczuciem.
Pech,a może jako jedyna z rodzeństwa nie nadaję się na małżeństwo,dzieci,dom z ogródkiem.

Jednak gdzieś tam daleko,a bliżej niż myśli jest pewien,nie byle czego sobie facet,który nosi w głowie wspomnienie dz...

gwiazdka | 2013-12-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Książka jest połączeniem powieści obyczajowej z kryminałem oraz romansem. Pierwsza część w większości zawiera treści właśnie obyczajowe- historia rodziny, a szczególnie młodej Reeny, ambitnej i sympatycznej dziewczyny z normalnymi dla nastolatki marzeniami o chłopakach, oraz tymi nietypowymi- jak chęć zostania policjantką zajmującą się pożarami. Potem robi się coraz ciekawiej, pojawiają się wątki sensacyjne i kryminalne, no i typowe dla Nory Roberts elementy romansu. I tutaj autorka mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła- fragmenty dotyczące miłości są mniej przesłodzone niż w innych jej książkach. Owszem, romans jest i nawet łatwy do przewidzenia, ale nawet łatwy do strawienia, bez wielkich ochów i achów. Sama książka robi więc przyjemne wrażenie, wiadomo, że jak zawsze u Roberts, zakończenie jest szczęśliwe, ale po drodze już tak różowo niestety nie ma. Co mnie bardzo w książce ubawiło, to szczęśliwa włoska rodzinka, bardzo ciepło opisana, bardzo zabawna i zżyta, no i chyba męcząca, szc...

aleksnadra | 2013-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2013

Osoby Nory Roberts chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Większość z czytelników miał, ma lub będzie miał do czynienia z dziełami tej autorki. A jest w czym wybierać. W dorobku Nory Roberts znajduje się kilkadziesiąt tytułów z prawie każdego gatunku literackiego, są w nich romanse, kryminały czy thrillery. Każdy znajdzie coś dla siebie.

"Błękitny dym" przedstawia historię Reeny Hale, najmłodszej latorośli amerykańsko- włoskiego małżeństwa Bianki i Gibsona. Reena jako jedenastoletnia dziewczynka była świadkiem pożaru rodzinnej pizzerii. Taniec tańczących, liżących budynek płomieni tak ją zafascynował, że postanowiła podporządkować temu swoje życie. Nie straszne jej były mordercze treningi i trudy wieloletniej nauki. W końcu dopięła swego, została oficerem śledczym do spraw podpaleń. Ogień towarzyszy jej na każdym polu życia. W pracy jest żywiołem, który nie tylko potrafi okiełznać ale i bezbłędnie wskazuje miejsce jego powstania. W życiu osobistym jest niszczycielem zabierającym bli...

marcia | 2011-09-07
Na półkach: Romans, Ekranizacje, Przeczytane
Przeczytana: 04 września 2011

To moja trzecia książka pani Nory, i ta również bardzo mi się podoba. Książka liczy ponad 400 stron ale w ogóle się tego nie czuję, gdyż Nora Roberts posiada zadziwiający styl pisania dzięki, któremu przerzucamy kartka za kartką, użyłam już w którejś recenzji tego określenia ale co zrobić jeśli to prawda. Mogłabym równie dobrze napisać co się dzieje w historii ale bardzo nie lubię tego robić, wolę napisać jakie są moje przemyślenia na temat danego utworu. Sądzę, że na tę powieść poświęciła zdecydowanie więcej czasu, gdyż wszystkie elementy idealnie się komponują, a jak w niektórych przypadkach jest, że wydawca siedzi autorowi na głowie i ten pisze coś zupełnie nie magicznego tak zwaną książkę pisaną na poczekaniu.

betina360 | 2014-07-03
Na półkach: Nora Roberts, 2014, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2014

Kolejna dobra ksiazka Nory.Szkoda tylko ze tak przewidywalna dlatego nie moge dac wiecej gwiazdek.Spodziewalam sie lepszej ksiazki ale z checia przeczytalam jej kolejna powiesc.

tajus | 2013-10-24
Przeczytana: 30 lipca 2013

Nora Roberts, właściwie Eleanor Marie Robertson, to amerykańska pisarka, która swoją twórczość rozpoczęła w 1981 roku. Słynie przede wszystkim z romansów, powieści przygodowych i sensacyjnych. Romanse pisze nie tylko jako Nora Roberts, ale też Sarah Hardesty i Jill March, natomiast kryminały z serii In Death pod pseudonimem J.D. Robb. Należy ona do wielu stowarzyszeń pisarzy, jest też laureatką mnóstwa nagród i wyróżnień literackich.

"Błękitny dym" to, jeśli dobrze kojarzę, dopiero drugie moje spotkanie z twórczością tej autorki. Czu udane? Tak, Roberts zdołała mnie zainteresować zarówno swym pomysłem na fabułę (pożary, prześladowania i te sprawy), jak i sposobem jego realizacji. Stworzyła nienaganny klimat powieści obyczajowej z domieszką romansu i kryminału oraz wykreowała niebanalnych bohaterów, z których na największą uwagę zasługuje oczywiście Reena Hale, sympatyczna, odważna i niezwykle silna kobieta. Książka w 2007 roku doczekała się ekranizacji o tym samym tytule, z...

Kamil | 2014-04-17
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Recenzja pochodzi z: http://czytelnik7.blogspot.com/2014/04/57-nora-roberts-bekitny-dym.html

Gdy sięgam po książkę zastanawiam się, co mi jej lektura przyniesie; gdy odnoszę wrażenie, że coś wartego uwagi, to od razu zabieram się za czytanie. W przeciwnym przypadku szybko ją odkładam, bo nie widzę sensu, by się z nią zaprzyjaźniać. Jest tyle wspaniałych pozycji, tylu ciekawych autorów, że szkoda trwonić czas na coś, co nie rozwija. Z tego powodu w moje ręce wpadają różne gatunki i różni autorzy. Z przyjemnością sięgam po wciągający kryminał, zaczytuję się klasyką, uciekam od rzeczywistości z fantastyką, ale nie stronię od reportażu. Czytam autorów polskich, ale także zagranicznych. Czytam pozycje wydane niedawno, ale także te, które pokryły się kurzem w bibliotece czy w księgarni. "Błękitny dym" był moim kolejnym krokiem w kierunku poszerzenia horyzontów, gdyż proza Roberts, choć wiele dobrego o niej słyszałem, była mi nieznana.

Baltimore 1985 rok. Pożar pizzerii Bianki i G...

Suzette | 2013-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2013

Mam coraz więcej powodów, by lubić Norę Roberts. Nie ma wątpliwości, że kryminały z wątkiem romantycznym wychodzą jej najlepiej. A może myślę tak dlatego, że jest to mój ulubiony gatunek. Tak czy inaczej, autorka doskonale się spisała tworząc "Błękitny dym". Główna bohaterka jest w pewnym sensie taka jak zawsze: młoda, piękna, odważna, wrażliwa i ma cel w życiu. Po raz kolejny także pisarka zapoznaje nas z nowym zawodem, tym razem wciąga nas w świat policjantów z Wydziału Podpaleń. Jest to kolejna zabawa Pani Roberts z ogniem (czytałam "Lasy w płomieniach" - także genialne), która udowadnia, że potrafi opisać pożar w sposób przerażający i fascynujący, mroczny i pociągający. Czyli po prostu taki jaki jest on naprawdę. Kolejną cechą wspólną dla wielu książek tej pisarki jest to jaki nacisk kładzie się na więzy rodzinne i wspomnienia z dzieciństwa. Przerzucając kartki tej książki, raz się śmiejemy z wyczynów rodziny Hale, byt za chwilę ze zgrozą dowiedzieć się co się dzieje w chorym umyśl...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku