Błękitny dym

Wydawnictwo: Świat Książki
7,16 (511 ocen i 68 opinii)
tłumaczenie
Elżbieta Kowalewska, Michał Wroczyński
Blue Smoke
9788324701926
miłość, pożar, śmierć, pizzeria

Nocny pożar rodzinnej pizzerii zmienił życie małej Reenie. Podpalacz trafił do więzienia, ale dziewczynka, zafascynowana ogniem, na zawsze związała z żywiołem swoje życie: po kilkunastu latach została policjantką w wydziale podpaleń w Baltimore. Od pewnego czasu w mieście zaczynają mnożyć się pożary, giną ludzie, śmiertelne niebezpieczeństwo zaczyna też grozić Reenie i jej ukochanemu. Kto jest sprawcą tragicznych płomieni i dlaczego? Opowieść o kobiecie, która w imię miłości pokonała strach, by przeciwstawić się szaleńcowi, terroryzującemu jej najbliższych.

Sklep

Krew na śniegu
Jo Nesbø

6,13 (181 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Ulka | 2014-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2014

Jest wiele rodzajów książek. Jedne wzruszają inne wzbudzają sensacje i podniecenie, jeszcze inne wywołują niepokój,radość czy smutek.
Nora Roberts w swoich powieściach wywołuje wiele różnych emocji.
W historii "Błękitnego dymu" można znaleźć kilka wątków. Przede wszystkim wątek kryminalny, w tym wypadku regularne pożary w okolicy i groźby wobec jednej z funkcjonariuszek. Drugi to wątek miłosny, który dotyczy głównej bohaterki. Możemy także, dostrzec wątek rodzinny,w których są ukazane piękne relacje między osobami.

Nora Roberts jest jedną z moich ulubionych pisarek. Na pewno nie raz sięgnę jeszcze do jej powieści.

anya | 2014-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Bardzo mi się podobało kolejne spotkanie z tą pisarką, od dziś moja ulubiona. Na pewno sięgnę po inne książki. Miłość, nutka grozy i ogień ten w sercach i jako żywioł. Polecam, bardzo przyjemnie się czytało.

Katarzyna | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Kolejna książka Nory Roberts i nie będzie ona ostatnia. Gorzej jak już przeczytam wszystkie:( Koło książek tej autorki nie da przejść się obojętnie! Po prostu kocham ją za to, że wprowadza mnie w nowy świat, gdzie nie liczy się moje życie tylko bohaterów - całkowicie się w nich zatracam. Są cudowne.
POLECAM!

książek: 2017
gwiazdka | 2013-12-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Książka jest połączeniem powieści obyczajowej z kryminałem oraz romansem. Pierwsza część w większości zawiera treści właśnie obyczajowe- historia rodziny, a szczególnie młodej Reeny, ambitnej i sympatycznej dziewczyny z normalnymi dla nastolatki marzeniami o chłopakach, oraz tymi nietypowymi- jak chęć zostania policjantką zajmującą się pożarami. Potem robi się coraz ciekawiej, pojawiają się wątki sensacyjne i kryminalne, no i typowe dla Nory Roberts elementy romansu. I tutaj autorka mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła- fragmenty dotyczące miłości są mniej przesłodzone niż w innych jej książkach. Owszem, romans jest i nawet łatwy do przewidzenia, ale nawet łatwy do strawienia, bez wielkich ochów i achów. Sama książka robi więc przyjemne wrażenie, wiadomo, że jak zawsze u Roberts, zakończenie jest szczęśliwe, ale po drodze już tak różowo niestety nie ma. Co mnie bardzo w książce ubawiło, to szczęśliwa włoska rodzinka, bardzo ciepło opisana, bardzo zabawna i zżyta, no i chyba męcząca,...

myślnik | 2013-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Nienawiść rozprzestrzenia się jak ogień.
Szybko,gwałtownie pochłania wszystko dookoła.
Renna rozbudziła dawno temu tlące się zalążki niechęci w pewnym umyśle.
Mijające lata podsyciły tylko ten płomień do rozmiaru pożaru trawiącego każdą bliską osobę jej sercu...każdego istotnego mężczyznę w jej życiu.

A zaczęło się w pewną upalną noc,kiedy to języki ognia lizały rodzinną pizzerię Sirico's.
Cały świat rodziny Reeny zaczął powoli się zmieniać.
Jej podejście jako dziecka,jej marzenia,plany zrodziły się w blasku ognia i kłębach dymu.
Prowadzona tą ścieżką przez lata,czuła za plecami gorący podmuch zbliżających się płomieni.
Spełniająca się zawodowo,z cudowną głośną włoską rodziną,i z pustkami w życiu uczuciowym.
Pech,bo cóż innego odbiera jej mężczyzn,których zaczyna darzyć uczuciem.
Pech,a może jako jedyna z rodzeństwa nie nadaję się na małżeństwo,dzieci,dom z ogródkiem.

Jednak gdzieś tam daleko,a bliżej niż myśli jest pewien,nie byle czego sobie facet,który nosi w głowie...

mala5317 | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Moja przerwa od Nory Roberts nie trwała tak długo, jak sobie zaplanowałam. Nie kupowałam ostatnio nowych książek, więc powoli uszczuplam swój zapas nieprzeczytanych pozycji w mojej prywatnej biblioteczce. Stąd tak szybki powrót do tej autorki. I na samym wstępie muszę wam powiedzieć że miło się rozczarowałam. Spodziewałam się czegoś podobnego do wcześniejszych pozycji z którymi miałam styczność. Ta jednak była zdecydowanie lepsza.

Tak naprawdę to wszystkie książki tej autorki są dobrze opracowane. Przykłada ona dużą uwagę do szczegółów, które sprawiają, że otwierając je zatracamy się w stworzonym świecie bez reszty. Realizm to jej domena przodująca w tego typu literaturze. Dotyczy on w takiej samej mierze otoczenia i sytuacji, jak i samych bohaterów.

Autorka na przykładzie głównej bohaterki pokazuje nam jak jedno wydarzenie może wpłynąć na resztę naszego życia. Jedna sytuacja potrafi ukierunkować nasze dalsze losy. Jedna sytuacja ukształtowała losy dwójki bohaterów w tak różnym...

aleksnadra | 2013-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2013

Osoby Nory Roberts chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Większość z czytelników miał, ma lub będzie miał do czynienia z dziełami tej autorki. A jest w czym wybierać. W dorobku Nory Roberts znajduje się kilkadziesiąt tytułów z prawie każdego gatunku literackiego, są w nich romanse, kryminały czy thrillery. Każdy znajdzie coś dla siebie.

"Błękitny dym" przedstawia historię Reeny Hale, najmłodszej latorośli amerykańsko- włoskiego małżeństwa Bianki i Gibsona. Reena jako jedenastoletnia dziewczynka była świadkiem pożaru rodzinnej pizzerii. Taniec tańczących, liżących budynek płomieni tak ją zafascynował, że postanowiła podporządkować temu swoje życie. Nie straszne jej były mordercze treningi i trudy wieloletniej nauki. W końcu dopięła swego, została oficerem śledczym do spraw podpaleń. Ogień towarzyszy jej na każdym polu życia. W pracy jest żywiołem, który nie tylko potrafi okiełznać ale i bezbłędnie wskazuje miejsce jego powstania. W życiu osobistym jest niszczycielem zabierającym...

ABC | 2014-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2014

I znów sama zrobiłam sobie krzywdę, bo obejrzałam film przed przeczytaniem książki. Zazwyczaj w takich przypadkach ekranizacja podoba mi się bardziej bo była jakby "pierwsza", ale nie tym razem. Powieść jest o niebo lepsza.

Filmowy Bo to takie kompletne ciele mele. Książkowy jest dużo bardziej zabawny. Jest też sentymentalny. W końcu czekał na Reenę przez 7/17 swojego życia.

Reena to twardzielka. Wchodzi do płonących budynków, obezwładnia uzbrojonych bandytów i posyła na deski agresywnych kochanków. W głębi serca jednak jest ciepłą, lojalną i oddaną rodzinie kobietą.

Zastanawiam się co w tej powieści jest wątkiem głównym? Romans czy kryminał. Skłaniam się chyba jednak ku temu drugiemu. Około połowy Joey Pastorelli zdominował fabułę. Jego ojciec miał rację, mówiąc, że chłopak "ma rozum". Doskonale potrafił zagrać policji na nosie. Świetnie wykorzystał czas spędzony w więzieniu. Przygotował się do swojego przedsięwzięcia. I prawie mu się udało. Naprawdę niewiele...

marcia | 2011-09-07
Przeczytana: 04 września 2011

To moja trzecia książka pani Nory, i ta również bardzo mi się podoba. Książka liczy ponad 400 stron ale w ogóle się tego nie czuję, gdyż Nora Roberts posiada zadziwiający styl pisania dzięki, któremu przerzucamy kartka za kartką, użyłam już w którejś recenzji tego określenia ale co zrobić jeśli to prawda. Mogłabym równie dobrze napisać co się dzieje w historii ale bardzo nie lubię tego robić, wolę napisać jakie są moje przemyślenia na temat danego utworu. Sądzę, że na tę powieść poświęciła zdecydowanie więcej czasu, gdyż wszystkie elementy idealnie się komponują, a jak w niektórych przypadkach jest, że wydawca siedzi autorowi na głowie i ten pisze coś zupełnie nie magicznego tak zwaną książkę pisaną na poczekaniu.

Milena | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

To była bardzo dobra książka! Byłam zauroczona! Odkładając książke,by móc zająć się swoimi obowiązkami,ciągle o niej myślałam (o książce) i nie mogłam się doczekać,kiedy w końcu znowu usiąde w spokoju i oddam się czytaniu! Książka "Błękitny dym",jest bardzo,bardzo dobra. Autorka buduje napięcie powoli,przeplatając romansem! Lubię takie książki Nory! Chociaż niestety pod koniec trochę się nudziłam! Ale za to sam koniec nabrał tępa i było ciekawie,bardzo!