Kluczowy świadek

Tłumaczenie: Milena Skoczko
Cykl: William Wisting (tom 1) | Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Nøkkelvitnet

Książkowy debiut uznanego pisarza kryminałów Jørna Liera Horsta, Kluczowy świadek jest realistyczną opowieścią zbudowaną na autentycznej historii. Preben Pramm leży martwy od tygodnia. Jest nagi, związany, a na jego ciele widać ślady wyszukanych tortur. Dom jest wywrócony do góry nogami, ale nie wygląda na to, żeby zabójcy znaleźli to, czego szukali. Pramm nie miał krewnych, przyjaciół i...

Pramm nie miał krewnych, przyjaciół i najwidoczniej żadnego kontaktu z ludźmi z zewnątrz. Jaka była tajemnica Pramma? Czemu musiał umrzeć w tak brutalny sposób?

źródło opisu: Smak Słowa

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/z,31,pl,kluczowy_swiadek.html

Wioleta Sadowska | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

"Wszystko zależy od tego, z kim się tańczy".

Seria powieści kryminalnych o detektywie Williamie Wistingu z każdą, kolejną książką, stała się jedną z moich ulubionych tego typu. Pisałam jednak o tym wielokrotnie, że irytowało mnie wydawanie w naszym kraju poszczególnych tomów bez zachowania jakiejkolwiek chronologii, co w przypadku mocno wyeksponowanej płaszczyzny życia osobistego głównego bohatera, było dla mnie problematyczne. Jestem więc niezwykle zadowolona, że wydawnictwo Smak Słowa wzięło sobie do serca słowa moje oraz innych czytelników i w końcu wydało pierwszą część tego cyklu.

Jørn Lier Horst to norweski pisarz i dramaturg, który do września 2013 r. pełnił funkcję szefa wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Studiował trzy kierunki studiów – kryminologię, filozofię i psychologię. Od 2012 r. wydaje powieści kryminalne dla młodszych czytelników, zwane serią CLUE, mieszka obecnie w Stavern. "Kluczowy świadek" to debiut pisarza z 2004 r.

William Wisting odlicza...

Beata | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Dobry, porządnie napisany kryminał. Udany debiut, wciągający i intrygujący, nieco przewidywalny, ale dobrze się czyta. Zapowiada się niezły cykl powieściowy.

filozof | 2018-07-18

oKŁADKA
łADNY PUCHACZ

sKĄD
BIBLIOTEKA

fABUŁA
tROSZKĘ NA FAKTACH ,ZABÓJSTWO STRASZEGO PANA

mOJA OPINIA

bARDZO DOBRY,KRYMINAŁ.mOCNY,tAKIE SĄ NAJLEPSZE.
sĄ TU GANGI ALBANII I pAKISTANU.
mOWA O KANI RUDEJ.
i DUŻO CIEKAWOSTEK O ŻYCIU KOMISARZA.

Kruczoczarnyblond | 2017-08-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 lipca 2017

Nie powiem, żebym była zachwycona, ale na 6 gwiazdeczek na pewno zasługuje. Solidny, porządny kryminał, bez fajerwerków. Szybko się czyta, historia wciąga.
Przyjemnie było przeczytać. Co można więcej powiedzieć... sam autor - gdy nie wiadomo, za co się wziąć warto sięgnąć po "pewniaka" jakim są jego kryminały. Stały poziom, bez specjalnych odchyleń.

Izabela Pycio | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

"Być może wmawiał to sobie w nadziei, że dochodzenie nie zostało jeszcze zakończone, ale nie mógł oprzeć się wrażeniu, że kolejne ujawnione zwłoki oznaczają nowy dramatyczny obrót sprawy."

Kilka miesięcy temu zapoznałam się z "Szumowinami", szóstym tomem serii o komisarzu Williamie Wistingu, przygoda czytelnicza zrobiła na mnie spore wrażenie, dlatego postanowiłam zapoznać się z poprzednimi odsłonami cyklu. Ze względu na barwnie rozbudowany i bardzo ciekawie prowadzony wątek z prywatnego życia detektywa, uznałam, że najrozsądniej będzie zacząć od pierwszego tomu. I już na wstępie odczułam, iż dokonał się znaczący rozwój w twórczości autora, udoskonalił on warsztat pisarski, umiejętność angażowania czytelnika w przedstawianą historię, pomysłowe zaplatanie skomplikowanej intrygi, włączanie w fascynującą kryminalną grę, z niełatwymi drogami prowadzącymi do rozwiązań detektywistycznych zagadek.

Pierwszy tom to początek przygody z pisarskim piórem, dziś już cieszącego się ogromną...

Anna | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Są takie książki, że jak tylko się ukazują, rzucam wszystko inne, co aktualnie czytam. Horst jest jednym z takich autorów. Nie ukrywam, że za sprawą Williama, który jest dokładnie takim policjantem, jakim zawsze chciałam policjanta widzieć. Nie pije, nie ćpa, żony nie zdradza. Nuda, po prostu nuda. Uwielbiam Wistinga.

Uwielbiam też sposób konstruowania intrygi przez Horsta i sposób jej rozwiązywania. Zupełnie nie rozumiem, czemu polski wydawca czekał tak długo z wydawaniem Horsta. Myślałam, że początki były po prostu słabe i istniała obawa, że czytelnicy tego nie kupią. Ale ta książka, pierwsza z cyklu przecież, pokazuje, że to bzdura.
To jest bardzo dobra książka, ze świetną zagadką, świetnym Wistingiem i świetnym rozwiązaniem.

Jeżynka | 2017-12-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Z książkami Jørna Liera Horsta jest tak jak z pudełkiem czekoladek: nigdy nie wiesz na co trafisz. Raz może być to wciągająca przygoda jak choćby w przypadku "Jaskiniowca" a raz nudna opowieść w stylu "Poza sezonem".
"Kluczowy świadek" to niestety książka którą z ciężkim sercem muszę zakwalifikować do tej drugiej kategorii. Lektura mnie nie wciągnęła bo i zagadka kryminalna była z tych łatwych do rozwiązania i styl autora nie zachwycił.
Ta książka to debiut Jørna Liera Horsta i on sam obiektywnie ocenia że to prosta książka: prosto opowiedziana, napisana prostym językiem. Jako debiut: poprawna, jednak wcześniej było nam dane poznać późniejsze tomy serii (przyznam że cudaczna to polityka wydawnictwa) i na tym tle "Kluczowy świadek" wypada po prostu blado.

Główny bohater William Wisting to policjant odbiegający od stereotypu książkowego gliniarza: ma ustabilizowane życie rodzinne (żona, nastoletnie bliźniaki), nie nadużywa alkoholu i autentycznie lubi swoją pracę. Jako szef...

emindflow | 2017-05-02
Przeczytana: 01 maja 2017

Polski wydawca wreszcie zaczął nadrabiać zaległości wydając pierwszą powieść J.L.Horsta i zapowiadając jeszcze na ten rok chyba trzy kolejne.
Aż trudno uwierzyć, że jeszcze 3 lata temu prawie nikt w Polsce nie słyszał o tym pisarzu.
Horst ujął mnie już swoją pierwszą wydaną u nas powieścią „Jaskiniowiec” i chociaż nie wszystkie następne utrzymują aż tak wysoki poziom, to i tak zaliczam go do grona swoich ulubionych autorów.
„Kluczowy świadek” otwierający cykl powieści z komisarzem Wistingiem właściwie niczym nie zaskakuje i przynosi dokładnie to, czego się po nim spodziewałem.
A zatem kolejny raz mamy do czynienia z doskonale napisaną książką o przemyślanej fabule i z całą grupą pełnowymiarowych postaci z Wistingiem na czele. Horst nie należy do pisarzy epatujących brutalnością i przemocą, za to jak zwykle u niego wszystko jest logicznie poukładane i konsekwentnie doprowadzone do końca.
Na pewno nie jest to powieść, o której pamięta się latami, ale satysfakcja w trakcie lektury...

Sakeena | 2018-08-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2018

Zdążyłam polubić Williama Wistinga czytając krotki prequel "Gdy mrok zapada". Chcąc być na bieżąco z fabułą postanowiłam czytać po kolei. "Kluczowy świadek" przypadł mi do gustu. Zdecydowanym plusem powieści jest fabuła oparta na faktach, oraz to że autor pracował jako śledczy a tamta zbrodnia była pierwszą jego sprawą. Pomaga to w tworzeniu klimatu w powieści, czytało mi się lekko.
Drugim plusem jest stworzenie samej postaci Wistinga - świetnie nakreślony charakter głównego bohatera, oddanego pracy, ale również swojej rodzinie (bardzo mi się podobał wpleciony wątek małżeństwa - żony może nie ma za dużo, ale można wyczuć więź między małżonkami).
Dla mnie to świetny początek - możliwość rozpoczęcia czytania kolejnej serii, na pewno skuszę się na kolejne części...

Dominiqe83 | 2017-06-28
Przeczytana: 20 czerwca 2017

„(…) [Wisting] Siedział wpatrzony w przegub ręki i czekał, aż kolejna błyskawica rozświetli niebo. Gdy to się stało, zobaczył, że minęła właśnie dwudziesta trzecia. Mieli przed sobą godzinę czekania w ciemności. Godzinę czekania na mordercę.” – fragment powieści.

Jørn Lier Horst – pochodzący z Norwegii autor serii powieści kryminalnych z Williamem Wistingiem w roli głównej - zna się na policyjnej robocie i to nie dlatego, że przeczytał wiele kryminałów czy też miał w rodzinie policyjnego speca. Poznał policyjny fach od podszewki, ponieważ zanim został pisarzem poczytnych książek i laureatem literackich nagród, sam był przez wiele lat stróżem prawa w Okręgu Policji Vestfold.

„Kluczowy świadek” to książka inaugurująca cykl kryminalny, w którym pierwsze skrzypce gra śledczy zupełnie inny od dotychczas znanych nam z kryminałów postaci. Horst powołał do życia bohatera, któremu daleko do samotniczej egzystencji wiedzionej miedzy jedną a drugą sprawą w oparach alkoholu. Wisting jest...