Kluczowy świadek

Tłumaczenie: Milena Skoczko
Cykl: William Wisting (tom 1) | Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Nøkkelvitnet

Książkowy debiut uznanego pisarza kryminałów Jørna Liera Horsta, Kluczowy świadek jest realistyczną opowieścią zbudowaną na autentycznej historii. Preben Pramm leży martwy od tygodnia. Jest nagi, związany, a na jego ciele widać ślady wyszukanych tortur. Dom jest wywrócony do góry nogami, ale nie wygląda na to, żeby zabójcy znaleźli to, czego szukali. Pramm nie miał krewnych, przyjaciół i...

Pramm nie miał krewnych, przyjaciół i najwidoczniej żadnego kontaktu z ludźmi z zewnątrz. Jaka była tajemnica Pramma? Czemu musiał umrzeć w tak brutalny sposób?

źródło opisu: Smak Słowa

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/z,31,pl,kluczowy_swiadek.html

awiola | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

"Wszystko zależy od tego, z kim się tańczy".

Seria powieści kryminalnych o detektywie Williamie Wistingu z każdą, kolejną książką, stała się jedną z moich ulubionych tego typu. Pisałam jednak o tym wielokrotnie, że irytowało mnie wydawanie w naszym kraju poszczególnych tomów bez zachowania jakiejkolwiek chronologii, co w przypadku mocno wyeksponowanej płaszczyzny życia osobistego głównego bohatera, było dla mnie problematyczne. Jestem więc niezwykle zadowolona, że wydawnictwo Smak Słowa wzięło sobie do serca słowa moje oraz innych czytelników i w końcu wydało pierwszą część tego cyklu.

Jørn Lier Horst to norweski pisarz i dramaturg, który do września 2013 r. pełnił funkcję szefa wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Studiował trzy kierunki studiów – kryminologię, filozofię i psychologię. Od 2012 r. wydaje powieści kryminalne dla młodszych czytelników, zwane serią CLUE, mieszka obecnie w Stavern. "Kluczowy świadek" to debiut pisarza z 2004 r.

William Wisting odlicza...

Anna | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Są takie książki, że jak tylko się ukazują, rzucam wszystko inne, co aktualnie czytam. Horst jest jednym z takich autorów. Nie ukrywam, że za sprawą Williama, który jest dokładnie takim policjantem, jakim zawsze chciałam policjanta widzieć. Nie pije, nie ćpa, żony nie zdradza. Nuda, po prostu nuda. Uwielbiam Wistinga.

Uwielbiam też sposób konstruowania intrygi przez Horsta i sposób jej rozwiązywania. Zupełnie nie rozumiem, czemu polski wydawca czekał tak długo z wydawaniem Horsta. Myślałam, że początki były po prostu słabe i istniała obawa, że czytelnicy tego nie kupią. Ale ta książka, pierwsza z cyklu przecież, pokazuje, że to bzdura.
To jest bardzo dobra książka, ze świetną zagadką, świetnym Wistingiem i świetnym rozwiązaniem.

emindflow | 2017-05-02
Przeczytana: 01 maja 2017

Polski wydawca wreszcie zaczął nadrabiać zaległości wydając pierwszą powieść J.L.Horsta i zapowiadając jeszcze na ten rok chyba trzy kolejne.
Aż trudno uwierzyć, że jeszcze 3 lata temu prawie nikt w Polsce nie słyszał o tym pisarzu.
Horst ujął mnie już swoją pierwszą wydaną u nas powieścią „Jaskiniowiec” i chociaż nie wszystkie następne utrzymują aż tak wysoki poziom, to i tak zaliczam go do grona swoich ulubionych autorów.
„Kluczowy świadek” otwierający cykl powieści z komisarzem Wistingiem właściwie niczym nie zaskakuje i przynosi dokładnie to, czego się po nim spodziewałem.
A zatem kolejny raz mamy do czynienia z doskonale napisaną książką o przemyślanej fabule i z całą grupą pełnowymiarowych postaci z Wistingiem na czele. Horst nie należy do pisarzy epatujących brutalnością i przemocą, za to jak zwykle u niego wszystko jest logicznie poukładane i konsekwentnie doprowadzone do końca.
Na pewno nie jest to powieść, o której pamięta się latami, ale satysfakcja w trakcie lektury...

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Historia związanego, zgwałconego i ostatecznie zamordowanego we własnym domu Ronalda Ramma szturmem rozeszła się po norweskich mediach. Głośna sprawa sprzed ponad dwudziestu lat stała się też idealnym fundamentem dla literackiego debiutu Jørna Liera Horsta, którego Kluczowy świadek opiera się właśnie na wydarzeniach z 1995 roku. Sam autor przyznaje, że fabuła powieści zaczęła kiełkować w jego głowie już wtedy, gdy jako początkujący policjant znalazł się na miejscu brutalnej zbrodni. Jakie zakończenie przygotował norweski pisarz dla tej realnie nierozwiązanej sprawy?

Komisarz William Wistling odlicza już godziny do upragnionego urlopu. Plany szybko ulegają zmianie, gdy policjant otrzymuje wiadomość o znalezieniu ludzkich zwłok. Miejsce zdarzenia nie pozostawia wątpliwości, że ktoś targnął się na życie starszego mężczyzny. Znaleziona we własnym salonie ofiara została związana i całkowicie pozbawiona ubrań, a na jej nagim ciele widać...

Radosław Gabinek | 2017-05-25
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 25 maja 2017

osinskipoludzku.blogspot.com

Także i ja poddałem się sile promocyjnej machiny odnośnie książki Jørna Lier Horsta i postanowiłem sprawdzić kto to taki i o co tyle szumu. Muszę przyznać, że towarzyszył mi swego rodzaju sceptycyzm i raczej nie liczyłem na pozytywne wrażenia z lektury. Często sprawdza się mądrość ludowa, że ' z dużej chmury mały deszcz", ale na moje szczęście tym razem trafił się wyjątek.

Autor "Kluczowego świadka" zdążył już zebrać całkiem sporą rzeszę fanów w naszym kraju i większość użytkowników takich portali jak choćby lubimyczytać doskonale wie kto to taki ten Jørn Lier Horst. Seria o Williamie Wiistingu miała tę wadę, iż poszczególne jej tomy ukazywały się w Polsce trochę tak bez ładu i składu i stąd też chyba mój dystans do tych bądź co bądź głośnych kryminałów. Kiedy ruszyła akcja promocyjna odnośnie "Kluczowego świadka" to moja ciekawość w końcu wygrała, zwłaszcza że jest to tak naprawdę początek serii o sympatycznym komisarzu.

Pierwsze ważenia, które mi...

miqa | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

ratka dla fanów tego norweskiego pisarza – pierwszy tom serii o komisarzu policji Wydziału Śledczego w Larvik – Williamie Wistingu wreszcie został wydany! Co więcej w tym roku Wydawnictwo Smak Słowa zapowiada, że będziemy mogli przeczytać jeszcze 3 kolejne książki z tej serii. Nie jest to moja pierwsza książka jego autorstwa, którą miałam okazję czytać, ale druga, której recenzję możecie przeczytać na moim blogu. Zapraszam również do lektury recenzji 7 tomu z tej serii – „Poza sezonem.

Niezwykle cenię w kryminałach kreatywie skonstruowaną historię morderstwa. W „Kluczowym świadku” Horst sięgnął po prawdziwą historię morderstwa Ronalda Ramma z 1995 roku, która do tej pory nie została rozwiązana,a która jednocześnie była jedną z jego pierwszy spraw, kiedy pracował jako policjant. Jesteście ciekawi? To zaczynajmy!

Miłośnik ptaków, czekający na miłość rencista zostaje brutalnie zamordowany we własnym domu, który de facto przypomina niezłe pobojowisko – wyraźnie ktoś tam czegoś...

Anna-mojeksiążki | 2017-05-09

"Kluczowy świadek" to pierwszy tom opowieści o komisarzu Westingu. Wydawnictwo Smak Słowa wydało już kilka późniejszych tomów, a tym razem wracamy do początków, czyli do pierwszego tomu. Mnie ta odwrócona kolejność zupełnie nie przeszkadza, a dodatkowo polskie wydanie wzbogacone jest o przedmowę pisarza.

Jorn Lier Horst jest pisarzem, ale również jest policjantem z krwi i kości. Jego doświadczenie po prostu czuć w jego powieściach. Fabuła pierwszego tomu opowieści o komisarzu Westingu jest oparta na faktach i na doświadczeniu policyjnym Horsta. Natchnieniem do napisania ksiązki była sprawa, którą prowadził, związana z brutalnym zabójstwem 71-letniego Ronalda Ramma w 1995 roku. Sprawa nigdy nie została rozwiązana w realu, a swoje spekulacje Autor zawarł w rozwiązaniu sprawy w książce.

William Westing czeka na upragniony urlop, który powinien rozpocząć się za jakieś 2 godziny, kiedy dostaje powiadomienie o zabójstwie. Udaje się na miejsce, do domku, w którym mieszkał samotnie,...

Nowalijki | 2017-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
.........................................................................

Jeszcze do niedawna polski czytelnik mógł narzekać na fakt, że kryminalna seria o komisarzu Williamie Wistingu wydawana jest niechronologicznie. Ten brak ciągłości nie ma wpływu na kolejne śledztwa, gdyż każda powieść to zamknięta całość fabularna. Niekonsekwencję widać w kwestii życia rodzinnego policjantów z Larviku, ale trudno uznać to za element utrudniający lekturę. Wraz z wydaniem Kluczowego świadka, fani powieści Jørna Liera Horsta nareszcie odetchną z ulgą. Tak, jak obiecało, wydawnictwo Smak Słowa zdecydowało się opublikować brakujące części, począwszy od pierwszego tomu. Po Kluczowym świadku na wydanie czekają jeszcze cztery części i czytelnicy będą na bieżąco - wraz z prequelem Gdy mrok zapada - cykl o Wistingu liczy jedenaście tomów. I jak napisał sam autor w przedmowie do polskiego wydania, z pewnością na dziesiątym tomie się nie skończy. Niezmiernie...

BOOKmal | 2017-05-04

Jak mawiał klasyk - „Nadejszła wiekopomna chwila”. W końcu możemy sięgnąć po pierwszy tom przygód Williama Wistinga, bowiem na polskim rynku czytelniczym zagościł „Kluczowy świadek” Jørn Lier Horsta.

Larvik, miasto leżące w regionie Vestfold w Norwegii. Zwane przez niektórych Wenecją Norwegii. Bajeczne Larvikfjorden, przystań, błękit wody, letni wiatr, charakterystyczne kolorowe norweskie hytta (domki letniskowe) - piękno norweskiej przyrody w swej całej okazałości, ze zbrodnią w tle.

Pewnego dnia Kunt Seljesæter, zaniepokojony nieobecnością swojego sąsiada, postanawia wejść na jego posesję i sprawdzić czy wszystko w porządku. Wtedy przez okno tarasowe zauważa ciało. Nagie, związane i pozbawione życia. Niezwłocznie zawiadamia policję. Na miejscu zjawia się William Wisting. To co zastaje wygląda makabrycznie. Ofiara, samotny mężczyzna w podeszłym wieku, został potraktowany bardzo brutalnie. Sprawca, bądź sprawcy nie szczędzili nawet zwierząt. William Wisting już wtedy wie, że...

ampH | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Nie jest to pierwsza książka tego autora, którą miałem okazję czytać - chociaż "Kluczowy świadek" jest akurat jego debiutem. Jørn Lier Horst już od samego początku wydał mi się bardzo interesującym autorem, który tworzy spokojne, płynące własnym (choć wartkim) tempem kryminały. W wielu przypadkach debiuty są znacznie gorsze od późniejszych części, czasem się zdarza jednak na odwrót. Byłem niesamowicie ciekawy jak akurat ten autor będzie wyglądał w moich oczach. Okazuje się, że ciężko mi go jednoznacznie zaszufladkować do jednego ze wspomnianych przed chwilą typów.

Wszystko wskazuje na to, że Preben Pramm, który został znaleziony martwy i nagi we własnym domu, został zamordowany na tle rabunkowym. Całe domostwo jest przewrócone do góry nogami, jednak z drugiej strony nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek wartościowego zginęło. Sprawę komplikuje fakt, że ofiara była typem samotnika, pozbawionego kontaktów z rodziną czy przyjaciółmi. Komisarz William Wisting ma bardzo ciężki orzech...