Koniec rozdziału. Za rzeką tom 3

Tłumaczenie: Maria Godlewska
Cykl: Saga rodu Forsyte'ów (tom 9)
Wydawnictwo: Videograf II
End of the chapter: Over the river

Inne wydania

Koniec rozdziału to ostatnia trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyteów. Składają się na nią: Dziewczyna czeka (1930), Kwiat na pustyni (1932) i Za rzeką (1933). Zamyka ona wielki cykl poświęcony kilku pokoleniom zamożnej mieszczańskiej rodziny. W trzeciej części, zatytułowanej Za rzeką, ukazane zostały perypetie rozwodowe Klary, młodzej siostry Dinny Cherrell, która opuszcza swego męża sadystę i wraca z Cejlonu do Anglii. Na statku poznaje Tonnyego Crooma. Jego rosnące uczucie do Klary oraz sensacyjna sprawa rozwodowa to główne wątki tej pełnej prostoty i humoru powieści obyczajowej.

Rose Blue | 2013-07-25
Przeczytana: 08 maja 2013

Koniec rozdziału – Tom III
Wątkiem przewodnim trzeciej części trylogii „Koniec rozdziału” jest rozwód i romans Klary młodszej siostry Dinny Cherwell, która niespodziewanie wraca z Cejlonu do Anglii.
Wyrażając opinię o ostatniej części, również ostatniej trylogii opisującej rodzinę Forsyte’ów i Cherwell’ów nie uważam za konieczne zachwalania poczucia humoru, ironii, przenikliwego spojrzenia na ludzką naturę i braku patosu, które cechują wszystkie z książek wchodzących w skład całego cyklu, więc poprzestanę na powyższym wyliczeniu.
Galsworthy porusza niezwykle istotne zagadnienie, jakim jest przemoc domowa/ przemoc wobec kobiet. Dopiero czytając „Za rzeką” uświadomiłam sobie, że autor był jednym z nielicznych ludzi rzeczywiście i realnie reprezentujących równouprawnienie. Jego bohaterowie nie są stereotypowi, nie pozbawiał kobiet inteligencji, rozumu, poczucia humoru, natomiast mężczyzn uczuć, wrażliwości, emocji. Galsworthy opisywał ludzi wraz z ich zaletami i wadami, nie naiwne...

Linda | 2016-06-16
eMM | 2016-04-28