Maverick: pěšec na odpis

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
807254814X
czeski
tsantsara

Maverick jest sierotą i adeptem szkoły czarodziejów. Jest drobny, nie ma zbyt wielkiego talentu, właśnie zbliża się końcowy egzamin, który umożliwi mu zostanie członkiem klanu czarodziejów, ale zwierzchnik szkoły jest jego wrogiem i egzamin może stać się egzekucją... Nieco nietypowy bohater, jak na Žambocha, ale opowiadanie bardzo žambochowskie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

tsantsara | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

"Maverick položil na zem hromádku chrastí, kterou pracně sesbíral, a zamyšleně se na ni díval."

Miniaturka - książeczka 9x13,5 cm. W czterech opowiadaniach: Egzamin, Droga, Pocałunek miasta i Cytadela Žamboch przedstawia prostą historię Mavericka, ucznia szkoły magów - sierotę i znajdę, nie posiadającego nadmiernych zdolności, ale umiejącego oszczędzać, wyczuwać najlżejsze tropy energii, umiejącego przetrwać i skoncentrować się, zahartowanego koniecznością przeżycia w nieprzychylnym otoczeniu. Autor jest fizykiem, być może więc chce pokazać, że niskie pola i małe napięcia mają ogromny potencjał ("Właśnie w najmniejszych drobinach świata skrywa się największą energia", s.73) Zwłaszcza, gdy bohater nie jest silny, a wielu przypomina wręcz kobietę.

Jest to w pewien sposób zapowiedź lub obietnica nowego, nieeksploatowanego jeszcze świata Żambochs w czasach, gdy klany magów były u szczytu potęgi. Chociaż nazwa klanu czarowników H wydaje się znajoma. Otoczenie, środki transportu i...

slawekg | 2017-10-24