Złodziej świtu

Tłumaczenie: Paweł Pyrka
Cykl: Saga o krukach (tom 1)
Wydawnictwo: ISA
Dawnthief
elfy, magia, walka, powieść, fantasy,

Krucy sześciu ludzi i elf, najemnicy walczący w licznych wojnach, które rozdarły Balaia. Przez lata lojalni jedynie wobec siebie i swego kodeksu. Dlaczego więc teraz walczą po stronie Ciemnego Kolegium magii? Dlaczego szukają miejsca, gdzie ukryty jest Złodziej Świtu, zaklęcie, które może unicestwić świat, zaklęcie, które musi zostać rzucone? Okładka: miękka; Rok wydania: 2004;

źródło opisu: http://isa.pl/p234-Zlodziej-Switu-przeceniona-01B00SK1.html

źródło okładki: http://isa.pl/p234-Zlodziej-Switu-przeceniona-01B00SK1.html

Jola | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Sięgając po "Złodzieja Świtu" miałam nadzieję na stare dobre fantasy w stylu D&D, Forgotten Realms etc. Jest drużyna, smoki, magowie, czarni magowie, i jest quest w stylu "grupka odważnych ma uratować cały świat przed totalną zagładą". Niestety, w przypadku Kruków Jamesa Barclaya ten wyświechtany scenariusz pozostaje banałem, na jaki brzmi, autor nie pokusił się bowiem o odpowiednią charakterystykę czy to postaci, czy świata przedstawionego. W efekcie nie za bardzo mnie obchodziło, jak cała historia się skończy, nie identyfikowałam się bowiem z żadnym z bohaterów. Nawet elf w drużynie Kruków równie dobrze mógłby być człowiekiem, nie miał bowiem żadnych "elfich" cech charakteru. Jedyna różnica między nim a resztą drużyny to fakt, iż jak był skupiony, to strzygł uszami. Jeśli tak ma wyglądać kreacja postaci, to panu Jamesowi już podziękujemy...
Jeśli ktoś ma ochotę na typowe, sztampowe fantasy, to "Złodziej Świtu" być może przypadnie mu do gustu. Ale szczerze mówiąc ja wolę choćby...

Zdecydowanie lepsza od 2 tomu. Akcja barwnie opisana ze szczegółami. Dobra chronologia czasu.
Może okładka nie zachęca, jednak treść jest godna uwagi.
Polecam wszystkim maniakom fantasy:)

Serenka | 2011-07-29

Świetna, pełna akcji, książka, bez dłużyzn i przynudzania. Może fabuła nie jest super odkrywcza i nie zaskakuje pomysłowością, jednak nie nuży i czyta się szybko. Z pewnoscią nie jest to arcydzieło, co nie oznacza, że książka jest zła.
Załuję tylko że nie ukazały się dalsze cześci czyli 2 seria Legends of the Raven.

Może kiedyś jakies wydawnictwo połozy na tym łapki i dane mi będzie poczytanie o dalszych losach Kruków :)

galek7 | 2012-07-03
Przeczytana: lipiec 2012

Pełna akcji, ani przez chwilę nie nudzi.
Bardzo wciągająca aż ciężko się oderwać.
Polecam !

Arsyen | 2012-07-03
Przeczytana: czerwiec 2012

Nic nadzwyczajnego. Albo przekład jest kiepski albo autor nie potrafi utrzymać napięcia

Szymon Białek | 2014-02-26

zbyt ugłaskana jak na mój gust, choć pomysł tkania struktury zaklęć świetny.

NonReal | 2016-12-03
Na półkach: Fantasy, Przeczytane