Pięć osób, które spotykamy w niebie

Wydawnictwo: Świat Książki
tłumaczenie
Joanna Puchalska
The five people you meet in heaven
literatura amerykańska

Optymistyczna, ciepła i mądra powieść obyczajowa autora bestsellero­wych "Wtorków z Morrie". Poruszająca historia o przebaczeniu, zgodzie i miłości sięgającej poza grób. Sędziwy Eddie ginie, ratując małą dziew­czynkę i dostaje się do nieba. Spotyka tam pięć osób, które wpłynęły na jego życie. Każda nauczy go jednej rzeczy, dzięki której będzie mógł pojednać się z tymi, którym na ziemi wyrządził krzywdę.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

• Dotrzymana obietnica
  • Linia serc
  • Chcę Cię usłyszeć
  • Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Amber
  • Lady M.
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

7,89 (9 ocen i opinii)
Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
Sy Montgomery

0 (0 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Lady M.
Ałbena Grabowska

7,33 (15 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

„Każdy ma swoją własną wizję nieba [...] Przedstawiona tu wersja to wprawdzie tylko domysł, ale i zarazem gorące życzenie, by ludzie tacy jak wuj Eddie – którzy tu, na ziemi, czuli się szarzy i niepozorni – uświadomili sobie, jak naprawdę byli potrzebni i jak bardzo ich kochamy.”
Tak zaczyna się książka. I tak też zaczęła się moja recenzja. Dlaczego? Ponieważ lepszego wprowadzenia nie można by było sobie wyobrazić. Odpowiada na pierwsze pytanie: o czym jest?, dopowiada, że jest to domysł i przedstawia nam wujka Eddiego – bez którego ta książka by nie powstała. Jest on również główną postacią książki o...
Książki o pięknej wizji NIEBA! Tego, co spotka nas po śmierci.
„Oto historia człowieka imieniem Eddie, zaczynająca się od końca, bo w chwili jego śmierci...”
Jednakże każdy koniec jest początkiem czegoś nowego, a mianowicie: życie pozaziemskiego.
W takim życiu spotykamy pięć osób, które znaliśmy lub nie... ale ich życie, rola przypadku i przeznaczenia, złączyła się z naszym. Każda...

gwiazdka | 2016-01-25
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Książka ma dość wysoką ocenę na LC więc spodziewałam się czegoś wartościowego i wyjątkowo dobrego. A tu w zasadzie niczego w niej nie znalazłam, dla mnie to wielkie rozczarowanie. Pan Albom w taki, a nie inny sposób wyobraża sobie niebo, jego prawo. Mnie ono nie przekonuje, wręcz przeciwnie, moje wyobrażenie o nim jest zupełnie różne. Poza tym w moim przekonaniu książka powinna nazywać się: Pięć osób, które spotykamy w czyśćcu (chociaż bohater jest chwilami dręczony wyrzutami sumienia, jakby już zbliżał się do piekła). Nauki, jakie ze spotkań wynikają, też nie są odkrywcze i głębokie.
Zaletą „Pięciu osób, które spotykamy w niebie” jest ładny język oraz mała objętość. Więcej pozytywów nie widzę.

książek: 1914
Strega | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Książka jest optymistyczną opowieścią, w której Mitch Albom stworzył własną wizję nieba. Założył, że "niczyje życie nie idzie na marne", a dzięki pięciu spotkanym w niebie osobom każdy dostrzeże sens swojego życia. Drogi życiowe zmarłego wstępującego do nieba i tych osób musiały wcześniej skrzyżować się ze sobą, niekoniecznie w bezpośredni sposób.

Główny bohater - Eddi, 83-letni staruszek ginie w wesołym miasteczku ratując przed śmiercią małą dziewczynkę. Eddi w niebie spotyka osoby, które przekazują mu w opowieściach sens pewnych zdarzeń z przeszłości. Dzięki temu wybacza tym, którzy go skrzywdzili i sam potrafi wybaczyć.

To bardzo prosta książka. Czytam w opisie: " Zmieni ona nie tylko nasze wyobrażenia o zaświatach, ale również uświadomi rzeczywistą wartość ludzkiego życia" ... to już trochę przesada, jednak przeczytać naprawdę warto, choćby dla samego jej klimatu.

izabela81 | 2014-03-05
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2014

Któż z nas nie zastanawia się, jak wygląda życie po śmierci? Nigdy się tego nie dowiemy, ale mimo to wierzymy, że niebo istnieje, bo inaczej nasze życie nie miałoby sensu. A może niebo wygląda właśnie tak, jak opisuje to Albom?
Pomimo, że Albom porusza poważne sprawy, takie jak śmierć, to udaje mu się przy tym zachować optymizm i pozytywną energię. Książka zmusza do refleksji i zastanowienia co w życiu doczesnym liczy się najbardziej.
Książkę czyta się szybko, jest napisana prostym językiem, bez zbędnego moralizatorstwa. Powieść wywołuje klimat baśniowości i magii.
Powieść znalazła się liście 100 książek BBC, które należałoby przeczytać.

Musiałam wyłuszczyć według mnie najfajniejsze cytaty:

„Ludzie myślą, że niebo to rajski ogród, gdzie mogą bujać w obłokach, beztrosko włóczyć się nad rzeką czy po górach. Ale sama tylko sceneria, bez pocieszenia, byłaby pusta, pozbawiona jakichkolwiek treści. Największym darem Boga jest to, że będziesz mógł zrozumieć, co zdarzyło się w twoim...

Thomas886 | 2015-11-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 października 2015

Historia Eddiego, który zginął podczas pracy w wesołym miasteczku Rubyland.
Po śmierci spotyka kolejno pięć osób, które widział w swoim ziemskim żywocie.

Opowiadanie mówi o tym, że życie każdego człowieka jest w większym lub mniejszym stopniu połączone przez co ludzie tworzą sieć żywotów, które oddziałują jedno na drugie.
Można powiedzieć, że ludzkość tworzy pewnego rodzaju organizm, gdzie jednostka jest małą cząstką czegoś większego.

Druga osoba spotkana przez Eddiego daje Mu do zrozumienia, że każdego dnia jest potrzebna ofiara, poświęcenie.

Autor poprzez trzecią osobę pokazuje, że gniewem niewiele dobrego możemy zdziałać, więc niezbędne jest przebaczenie.

Miłość to kolejny składnik szczęśliwego życia.
Natomiast pokuta za 'grzechy' przychodzi w ten lub inny sposób.

Powieść porusza, daje do myślenia, może być traktowana jako drogowskaz do zrozumienia wielu rzeczy, które dzieją się w Naszym życiu.

Mavericus | 2011-03-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2008

Świetna książka, która pozwala oswoić się ze śmiercią. Człowiek po śmieci spotyka ludzi, których poznał, gdy żył. Przekonuje się, że to co myślał o postępowaniu za życia tych osób było pomyłką. Dowiaduje się o tym, gdy spotyka ich w niebie. Mylił się co ich motywacji i źle ich oceniał. W ten sposób poznaje samego siebie. Książka o tym, że ludzi, których poznajemy mogą odmienić nasze "życie" nawet jeśli jest to życie w zaświatach. Nie jest za późno by dowiedzieć się prawdy o samym sobie i tym jak postępujemy i istotami w naszym otoczeniu.

Ewelina229 | 2013-06-06
Przeczytana: 2012 rok

Każdy czasami zastanawia się co, dzieje się po śmierci, mamy różne wyobrażenia o umieraniu, przemijaniu, uważam że ta książka pomaga nam oswoić się z tym, co nieuniknione i głęboko chcemy wierzyć, że coś jest po tej drugiej stronie... Polecam

Buka | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2013, E-booki
Przeczytana: 28 października 2013

Bardzo podoba mi się idea książki.

Chyba każdy chciałby wierzyć, że nasze życie ma jakiś głębszy sens, mimo, iż na pierwszy rzut oka przynajmniej duża część z nas uważa swój żywot za niemiłosiernie nudny i za często przeplatany różnego rodzaju przykrościami.

Zawsze będziemy sobie wytykać, że za mało osiągnęliśmy, nie spełniliśmy tylu naszych marzeń. Tkwimy w tym samym mieście calutkie swoje życie, z pracą, której nawet nie lubimy, wykonując te same czynności każdego dnia.

Karma bejbi. Myślę, że wszystko ma swoją przyczynę i nasze życia są ze sobą nierozerwalnie związane i to wszystko gdzieś tam, po czasie układa się w spójną, logiczną całość.

Bo i czymże byłoby dobro bez istnienia zła?

Magdalena | 2012-06-25

Lubię czytać w oryginale a potem porównać z tłumaczeniem. Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie ale w angielskiej wersji. Ucieszyłam się gdy znalazłam ją w ojczystym języku - niestety nie była już tak poruszająca. Tym niemniej przyznaję jej 8 gwiazdek

biomycha85 | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Kogo chcielibyście spotkać w niebie? Co byście jemu/jej powiedzieli? Ja chciałabym jeszcze raz pójść na spacer z dziadkiem, znów mieć pięć lat i wąchać chusteczki wrzucone w mrowisko, by przekonać się jaki zapach ma kwas mrówkowy. Bardzo refleksyjna książka o życiu, śmierci, życiu po życiu, pełna mądrych cytatów, nad którymi warto chwilę podumać. Można przy niej wypocząć i nabyć odrobinę tak zwanej życiowej mądrości.