Okładka książki Pięć osób, które spotykamy w niebie

Pięć osób, które spotykamy w niebie

Autor:
tłumaczenie
Joanna Puchalska
The five people you meet in heaven
wydawnictwo
Świat Książki
literatura amerykańska
typ
papier
6,94 (916 ocen i 98 opinii)

Opis książki

Optymistyczna, ciepła i mądra powieść obyczajowa autora bestsellero­wych "Wtorków z Morrie". Poruszająca historia o przebaczeniu, zgodzie i miłości sięgającej poza grób. Sędziwy Eddie ginie, ratując małą dziew­czynkę i dostaje się do nieba. Spotyka tam pięć osób, które wpłynęły na jego życie. Każda nauczy go jednej rzeczy, dzięki której będzie mógł pojednać się z tymi, którym na ziemi wyrządził krzywdę.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

Polecamy

Opinie czytelników
Strega | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Książka jest optymistyczną opowieścią, w której Mitch Albom stworzył własną wizję nieba. Założył, że "niczyje życie nie idzie na marne", a dzięki pięciu spotkanym w niebie osobom każdy dostrzeże sens swojego życia. Drogi życiowe zmarłego wstępującego do nieba i tych osób musiały wcześniej skrzyżować się ze sobą, niekoniecznie w bezpośredni sposób.

Główny bohater - Eddi, 83-letni staruszek ginie w wesołym miasteczku ratując przed śmiercią małą dziewczynkę. Eddi w niebie spotyka osoby, które przekazują mu w opowieściach sens pewnych zdarzeń z przeszłości. Dzięki temu wybacza tym, którzy go skrzywdzili i sam potrafi wybaczyć.

To bardzo prosta książka. Czytam w opisie: " Zmieni ona nie tylko nasze wyobrażenia o zaświatach, ale również uświadomi rzeczywistą wartość ludzkiego życia" ... to już trochę przesada, jednak przeczytać naprawdę warto, choćby dla samego jej klimatu.

izabela81 | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Któż z nas nie zastanawia się, jak wygląda życie po śmierci? Nigdy się tego nie dowiemy, ale mimo to wierzymy, że niebo istnieje, bo inaczej nasze życie nie miałoby sensu. A może niebo wygląda właśnie tak, jak opisuje to Albom?
Pomimo, że Albom porusza poważne sprawy, takie jak śmierć, to udaje mu się przy tym zachować optymizm i pozytywną energię. Książka zmusza do refleksji i zastanowienia co w życiu doczesnym liczy się najbardziej.
Książkę czyta się szybko, jest napisana prostym językiem, bez zbędnego moralizatorstwa. Powieść wywołuje klimat baśniowości i magii.
Powieść znalazła się liście 100 książek BBC, które należałoby przeczytać.

Musiałam wyłuszczyć według mnie najfajniejsze cytaty:

„Ludzie myślą, że niebo to rajski ogród, gdzie mogą bujać w obłokach, beztrosko włóczyć się nad rzeką czy po górach. Ale sama tylko sceneria, bez pocieszenia, byłaby pusta, pozbawiona jakichkolwiek treści. Największym darem Boga jest to, że będziesz mógł zrozumieć, co zdarzyło się w twoim życiu,...

Mavericus | 2011-03-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2008

Świetna książka, która pozwala oswoić się ze śmiercią. Człowiek po śmieci spotyka ludzi, których poznał, gdy żył. Przekonuje się, że to co myślał o postępowaniu za życia tych osób było pomyłką. Dowiaduje się o tym, gdy spotyka ich w niebie. Mylił się co ich motywacji i źle ich oceniał. W ten sposób poznaje samego siebie. Książka o tym, że ludzi, których poznajemy mogą odmienić nasze "życie" nawet jeśli jest to życie w zaświatach. Nie jest za późno by dowiedzieć się prawdy o samym sobie i tym jak postępujemy i istotami w naszym otoczeniu.

Magdalena | 2012-06-25

Lubię czytać w oryginale a potem porównać z tłumaczeniem. Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie ale w angielskiej wersji. Ucieszyłam się gdy znalazłam ją w ojczystym języku - niestety nie była już tak poruszająca. Tym niemniej przyznaję jej 8 gwiazdek

biomycha85 | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Kogo chcielibyście spotkać w niebie? Co byście jemu/jej powiedzieli? Ja chciałabym jeszcze raz pójść na spacer z dziadkiem, znów mieć pięć lat i wąchać chusteczki wrzucone w mrowisko, by przekonać się jaki zapach ma kwas mrówkowy. Bardzo refleksyjna książka o życiu, śmierci, życiu po życiu, pełna mądrych cytatów, nad którymi warto chwilę podumać. Można przy niej wypocząć i nabyć odrobinę tak zwanej życiowej mądrości.

cykuta | 2010-10-30
Na półkach: Piękna bestia, Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2007

Chrześcijanie nazywają je Edenem, żydzi - Rajem, a buddyści – Nirwaną. Ile religii [a może nawet: ilu ludzi?], tyle wizji Nieba. W swojej powieści pt. „Pięć osób, które spotykamy w niebie” Mitch Albom prezentuje swoje wyobrażenie o życiu pozagrobowym.

Głównym bohaterem omawianej lektury jest Eddie – najbardziej przeciętny z przeciętnych. Mężczyzna liczy sobie 82 lata i trudni się pracą w wesołym miasteczku o sielskiej nazwie Rubyland na stanowisku szefa nadzoru technicznego. Po raz pierwszy spotykamy go na niespełna godzinę przed śmiercią. Eddie nie jest ani zadowolony, ani rozczarowany swoim życiem. Po prostu się przyzwyczaił. Poza tym dawno już uznał, że jest za stary, by cokolwiek zmienić, a tym bardziej, by cokolwiek mu się udało. Niczego w życiu nie dokonał. Nic po sobie nie zostawił. Niczego nie znalazł, bo przecież nigdy nie szukał. Nawet sensu tej żałosnej, zmarnowanej – jego zdaniem – egzystencji. Z bierną akceptacją przyjmował wszystko, co szykowała dla niego przyszłość i w...

Buka | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2013, E-booki
Przeczytana: 28 października 2013

Bardzo podoba mi się idea książki.

Chyba każdy chciałby wierzyć, że nasze życie ma jakiś głębszy sens, mimo, iż na pierwszy rzut oka przynajmniej duża część z nas uważa swój żywot za niemiłosiernie nudny i za często przeplatany różnego rodzaju przykrościami.

Zawsze będziemy sobie wytykać, że za mało osiągnęliśmy, nie spełniliśmy tylu naszych marzeń. Tkwimy w tym samym mieście calutkie swoje życie, z pracą, której nawet nie lubimy, wykonując te same czynności, każdego dnia.

Karma bejbi. Myślę, że wszystko ma swoją przyczynę i nasze życia są ze sobą nierozerwalnie związane i to wszystko gdzieś tam, po czasie układa się w spójną logiczną całość.

Bo i czymże byłoby dobro bez istnienia zła?

Klaudyna | 2011-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2011

Ile osób, tyle wizji tego, co się stanie, gdy na zawsze zamkniemy oczy. Książka Mitcha Alboma to jedno z takich wyobrażeń. W koncepcji autora po śmierci spotkamy pięć osób, które wytłumaczą nam sens życia na ziemi. Nie ma znaczenia, czy owo życie było nudne, ekscytujące czy pełne błędów. Nasze decyzje, czy te dobre, czy te złe, mają ogromny wpływ nie tylko na na nas samych, ale także na innych.

Autorowi zarzuca się zbyt prosty język i przekaz, bo nie zostawia czytelnikowi pola do popisu przy interpretacji. Cóż, moim zdaniem, pisarz nie miał zamiaru tworzyć dzieła filozoficznego, lub tekstu przepełnionego metaforami. To jest jego własna wizja świata "po tamtej stronie". Bez moralizatorstwa, nawracania złych ludzi i krytyki. I w jakże plastycznych opisach.

Książka jest pełna optymizmu, wzruszeń i uczuć. Ale jest pełna przede wszystkim prostych prawd, które towarzyszą nam na co dzień, często niedoceniane.

Jeśli tak wygląda niebo (albo podobnie), to nie będę się bała, gdy kiedyś w przys...

Magdalena | 2013-09-09
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Co się ze mną stanie, gdy umrę? Czy z chwilą, gdy moje serce przestanie bić, tak po prostu zniknę? Czy istnieje życie po śmierci? Jak tam jest?

Myślę, że każdy z nas zadawał sobie kiedyś takie pytania. Rozważał, jak będzie wyglądał świat, w którym znajdzie się po śmierci. Zastanawiał się, czy wizerunek nieba i piekła, jest w rzeczywistości podobny do naszych, literackich czy kulturowych wyobrażeń.

Mitch Albom w książce "Pięć osób, które spotykamy w niebie" przedstawia własną wizję raju, która nie pokrywa się z ogólnie przyjętą. Główny bohater książki - Eddie - w niebie nie od razu może cieszyć się wiecznym szczęściem. Musi jeszcze przebyć określoną drogę i wiele zrozumieć, by osiągnąć ten stan.

Osiemdziesięciodwuletni Eddie pracuje jako szef nadzoru technicznego w wesołym miasteczku o nazwie Rubyland. Jest wdowcem, doskwiera mu samotność. W życiu nie osiągnął niczego spektakularnego - nie odkrył nowego kontynentu, pierwiastka, czy leku. W postawie Eddiego widać zobojętnie...

Besia | 2014-03-10
Przeczytana: 09 marca 2014

Książka napisana bardzo prostym językiem, fabuła niezwykle uboga, uproszczona, a zawarte w niej prawdy wydają się być truizmami.
Mimo wszystko książka ma pewien urok i przyznam, że szczególnie zakończenie wywołało u mnie lekki dreszczyk.
Generalnie naczelną ideą tej książki jest myśl, że działania ludzkie są ze sobą wzajemnie powiązane i niektóre wydarzenia naszego życia to tajemnica, którą poznamy po śmierci.
Treść: bohater po śmierci trafia do nieba, gdzie spotyka kolejno pięć osób, na których życie bądź on wywarł wpływ, bądź one wywarły na niebo.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto