Pięć osób, które spotykamy w niebie

Wydawnictwo: Świat Książki
tłumaczenie
Joanna Puchalska
The five people you meet in heaven
literatura amerykańska

Optymistyczna, ciepła i mądra powieść obyczajowa autora bestsellero­wych "Wtorków z Morrie". Poruszająca historia o przebaczeniu, zgodzie i miłości sięgającej poza grób. Sędziwy Eddie ginie, ratując małą dziew­czynkę i dostaje się do nieba. Spotyka tam pięć osób, które wpłynęły na jego życie. Każda nauczy go jednej rzeczy, dzięki której będzie mógł pojednać się z tymi, którym na ziemi wyrządził krzywdę.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

Powrót na Wyspę Potępionych
Melissa de la Cruz

8 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

„Każdy ma swoją własną wizję nieba [...] Przedstawiona tu wersja to wprawdzie tylko domysł, ale i zarazem gorące życzenie, by ludzie tacy jak wuj Eddie – którzy tu, na ziemi, czuli się szarzy i niepozorni – uświadomili sobie, jak naprawdę byli potrzebni i jak bardzo ich kochamy.”
Tak zaczyna się książka. I tak też zaczęła się moja recenzja. Dlaczego? Ponieważ lepszego wprowadzenia nie można by było sobie wyobrazić. Odpowiada na pierwsze pytanie: o czym jest?, dopowiada, że jest to domysł i przedstawia nam wujka Eddiego – bez którego ta książka by nie powstała. Jest on również główną postacią książki o...
Książki o pięknej wizji NIEBA! Tego, co spotka nas po śmierci.
„Oto historia człowieka imieniem Eddie, zaczynająca się od końca, bo w chwili jego śmierci...”
Jednakże każdy koniec jest początkiem czegoś nowego, a mianowicie: życie pozaziemskiego.
W takim życiu spotykamy pięć osób, które znaliśmy lub nie... ale ich życie, rola przypadku i przeznaczenia, złączyła się z naszym. Każda...

gwiazdka | 2016-01-25
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Książka ma dość wysoką ocenę na LC więc spodziewałam się czegoś wartościowego i wyjątkowo dobrego. A tu w zasadzie niczego w niej nie znalazłam, dla mnie to wielkie rozczarowanie. Pan Albom w taki, a nie inny sposób wyobraża sobie niebo, jego prawo. Mnie ono nie przekonuje, wręcz przeciwnie, moje wyobrażenie o nim jest zupełnie różne. Poza tym w moim przekonaniu książka powinna nazywać się: Pięć osób, które spotykamy w czyśćcu (chociaż bohater jest chwilami dręczony wyrzutami sumienia, jakby już zbliżał się do piekła). Nauki, jakie ze spotkań wynikają, też nie są odkrywcze i głębokie.
Zaletą „Pięciu osób, które spotykamy w niebie” jest ładny język oraz mała objętość. Więcej pozytywów nie widzę.

Aleksandra | 2016-04-29
Na półkach: 📖 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Recenzja znajduje się także na moim blogu zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Lunaparki dostarczają ludziom mnóstwo rozrywki, lecz niektóre urządzenia sprawiają wrażenie bardzo niebezpiecznych. Nad wszystkim jednak czuwa obsłucha techniczna, która ma zapewnić klientom bezpieczeństwo, sprawdzać czy nie ma żadnych usterek, by wszystko było w porządku. To właśnie główne zadanie Eddiego - bohatera tej powieści. Lecz pewnego feralnego dnia dochodzi do awarii. Eddie próbując uratować dziewczynkę ginie. I nie, spokojnie - to nie jest spoiler. Ta książka właśnie tak nietypowo się zaczyna.

Ale co czeka na Eddiego po śmierci?

Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie tego, co stanie się z nami po śmierci. Pewnie gdybym teraz o to spytała, usłyszałabym różne odpowiedzi - począwszy od takich, że nie ma życia po śmierci, przez reinkarnację, aż po chrześcijańską wizję Nieba.

I coś na wzór tego ostatniego proponuje nam autor. Eddie trafia to niezwykłego miejsca, lecz nie przypomina ono biblijnego...

wiech | 2016-05-25
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2016

Czy gdzieś tam istnieje inny rodzaj życia? Czy po to jest niebo, żeby zrozumieć sens życia na ziemi? - Każdy ma swoją własną wizję nieba. Wizja autora książki nie przemówiła do mnie.
Książkę czytałam, odkładałam, czytałam… Nie dotknęła mnie emocjonalnie. Wynudziła raczej. Wzruszająca?… Momentami tak. Ale to za mało. Nie porwał mnie ten bestseller. Rozumiem jednak popularność tej powieści. Rozumiem i szanuję opinie wszystkich zachwyconych książką. Dla mnie jest niestety tylko przeciętna.

książek: 1924
Strega | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Książka jest optymistyczną opowieścią, w której Mitch Albom stworzył własną wizję nieba. Założył, że "niczyje życie nie idzie na marne", a dzięki pięciu spotkanym w niebie osobom każdy dostrzeże sens swojego życia. Drogi życiowe zmarłego wstępującego do nieba i tych osób musiały wcześniej skrzyżować się ze sobą, niekoniecznie w bezpośredni sposób.

Główny bohater - Eddi, 83-letni staruszek ginie w wesołym miasteczku ratując przed śmiercią małą dziewczynkę. Eddi w niebie spotyka osoby, które przekazują mu w opowieściach sens pewnych zdarzeń z przeszłości. Dzięki temu wybacza tym, którzy go skrzywdzili i sam potrafi wybaczyć.

To bardzo prosta książka. Czytam w opisie: " Zmieni ona nie tylko nasze wyobrażenia o zaświatach, ale również uświadomi rzeczywistą wartość ludzkiego życia" ... to już trochę przesada, jednak przeczytać naprawdę warto, choćby dla samego jej klimatu.

izabela81 | 2014-03-05
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2014

Któż z nas nie zastanawia się, jak wygląda życie po śmierci? Nigdy się tego nie dowiemy, ale mimo to wierzymy, że niebo istnieje, bo inaczej nasze życie nie miałoby sensu. A może niebo wygląda właśnie tak, jak opisuje to Albom?
Pomimo, że Albom porusza poważne sprawy, takie jak śmierć, to udaje mu się przy tym zachować optymizm i pozytywną energię. Książka zmusza do refleksji i zastanowienia co w życiu doczesnym liczy się najbardziej.
Książkę czyta się szybko, jest napisana prostym językiem, bez zbędnego moralizatorstwa. Powieść wywołuje klimat baśniowości i magii.
Powieść znalazła się liście 100 książek BBC, które należałoby przeczytać.

Musiałam wyłuszczyć według mnie najfajniejsze cytaty:

„Ludzie myślą, że niebo to rajski ogród, gdzie mogą bujać w obłokach, beztrosko włóczyć się nad rzeką czy po górach. Ale sama tylko sceneria, bez pocieszenia, byłaby pusta, pozbawiona jakichkolwiek treści. Największym darem Boga jest to, że będziesz mógł zrozumieć, co zdarzyło się w twoim...

Thomas886 | 2015-11-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 października 2015

Historia Eddiego, który zginął podczas pracy w wesołym miasteczku Rubyland.
Po śmierci spotyka kolejno pięć osób, które widział w swoim ziemskim żywocie.

Opowiadanie mówi o tym, że życie każdego człowieka jest w większym lub mniejszym stopniu połączone przez co ludzie tworzą sieć żywotów, które oddziałują jedno na drugie.
Można powiedzieć, że ludzkość tworzy pewnego rodzaju organizm, gdzie jednostka jest małą cząstką czegoś większego.

Druga osoba spotkana przez Eddiego daje Mu do zrozumienia, że każdego dnia jest potrzebna ofiara, poświęcenie.

Autor poprzez trzecią osobę pokazuje, że gniewem niewiele dobrego możemy zdziałać, więc niezbędne jest przebaczenie.

Miłość to kolejny składnik szczęśliwego życia.
Natomiast pokuta za 'grzechy' przychodzi w ten lub inny sposób.

Powieść porusza, daje do myślenia, może być traktowana jako drogowskaz do zrozumienia wielu rzeczy, które dzieją się w Naszym życiu.

Ewelina229 | 2013-06-06
Przeczytana: 2012 rok

Każdy czasami zastanawia się co, dzieje się po śmierci, mamy różne wyobrażenia o umieraniu, przemijaniu, uważam że ta książka pomaga nam oswoić się z tym, co nieuniknione i głęboko chcemy wierzyć, że coś jest po tej drugiej stronie... Polecam

Mavericus | 2011-03-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2008

Świetna książka, która pozwala oswoić się ze śmiercią. Człowiek po śmieci spotyka ludzi, których poznał, gdy żył. Przekonuje się, że to co myślał o postępowaniu za życia tych osób było pomyłką. Dowiaduje się o tym, gdy spotyka ich w niebie. Mylił się co ich motywacji i źle ich oceniał. W ten sposób poznaje samego siebie. Książka o tym, że ludzi, których poznajemy mogą odmienić nasze "życie" nawet jeśli jest to życie w zaświatach. Nie jest za późno by dowiedzieć się prawdy o samym sobie i tym jak postępujemy i istotami w naszym otoczeniu.

Buka | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2013, E-booki
Przeczytana: 28 października 2013

Bardzo podoba mi się idea książki.

Chyba każdy chciałby wierzyć, że nasze życie ma jakiś głębszy sens, mimo, iż na pierwszy rzut oka przynajmniej duża część z nas uważa swój żywot za niemiłosiernie nudny i za często przeplatany różnego rodzaju przykrościami.

Zawsze będziemy sobie wytykać, że za mało osiągnęliśmy, nie spełniliśmy tylu naszych marzeń. Tkwimy w tym samym mieście calutkie swoje życie, z pracą, której nawet nie lubimy, wykonując te same czynności każdego dnia.

Karma bejbi. Myślę, że wszystko ma swoją przyczynę i nasze życia są ze sobą nierozerwalnie związane i to wszystko gdzieś tam, po czasie układa się w spójną, logiczną całość.

Bo i czymże byłoby dobro bez istnienia zła?