Okładka książki Pięć osób, które spotykamy w niebie

Pięć osób, które spotykamy w niebie

Autor:
tłumaczenie
Joanna Puchalska
The five people you meet in heaven
wydawnictwo
Świat Książki
literatura amerykańska
typ
papier
6.93 (799 ocen i 85 opinii)

Opis książki

Optymistyczna, ciepła i mądra powieść obyczajowa autora bestsellero­wych "Wtorków z Morrie". Poruszająca historia o przebaczeniu, zgodzie i miłości sięgającej poza grób. Sędziwy Eddie ginie, ratując małą dziew­czynkę i dostaje się do nieba. Spotyka tam pięć osób, które wpłynęły na jego życie. Każda nauczy go jednej rzeczy, dzięki której będzie mógł pojednać się z tymi, którym na ziemi wyrządził krzywdę.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

Polecamy

Opinie czytelników
izabela81 | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Któż z nas nie zastanawia się, jak wygląda życie po śmierci? Nigdy się tego nie dowiemy, ale mimo to wierzymy, że niebo istnieje, bo inaczej nasze życie nie miałoby sensu. A może niebo wygląda właśnie tak, jak opisuje to Albom?
Pomimo, że Albom porusza poważne sprawy, takie jak śmierć, to udaje mu się przy tym zachować optymizm i pozytywną energię. Książka zmusza do refleksji i zastanowienia co w życiu doczesnym liczy się najbardziej.
Książkę czyta się szybko, jest napisana prostym językiem, bez zbędnego moralizatorstwa. Powieść wywołuje klimat baśniowości i magii.
Powieść znalazła się liście 100 książek BBC, które należałoby przeczytać.

Musiałam wyłuszczyć według mnie najfajniejsze cytaty:

„Ludzie myślą, że niebo to rajski ogród, gdzie mogą bujać w obłokach, beztrosko włóczyć się nad rzeką czy po górach. Ale sama tylko sceneria, bez pocieszenia, byłaby pusta, pozbawiona jakichkolwiek treści. Największym darem Boga jest to, że będziesz mógł zrozumieć, co zdarzyło się w twoim życiu,...

Mavericus | 2011-03-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2008

Świetna książka, która pozwala oswoić się ze śmiercią. Człowiek po śmieci spotyka ludzi, których poznał, gdy żył. Przekonuje się, że to co myślał o postępowaniu za życia tych osób było pomyłką. Dowiaduje się o tym, gdy spotyka ich w niebie. Mylił się co ich motywacji i źle ich oceniał. W ten sposób poznaje samego siebie. Książka o tym, że ludzi, których poznajemy mogą odmienić nasze "życie" nawet jeśli jest to życie w zaświatach. Nie jest za późno by dowiedzieć się prawdy o samym sobie i tym jak postępujemy i istotami w naszym otoczeniu.

cykuta | 2010-10-30
Na półkach: Piękna bestia, Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2007

Chrześcijanie nazywają je Edenem, żydzi - Rajem, a buddyści – Nirwaną. Ile religii [a może nawet: ilu ludzi?], tyle wizji Nieba. W swojej powieści pt. „Pięć osób, które spotykamy w niebie” Mitch Albom prezentuje swoje wyobrażenie o życiu pozagrobowym.

Głównym bohaterem omawianej lektury jest Eddie – najbardziej przeciętny z przeciętnych. Mężczyzna liczy sobie 82 lata i trudni się pracą w wesołym miasteczku o sielskiej nazwie Rubyland na stanowisku szefa nadzoru technicznego. Po raz pierwszy spotykamy go na niespełna godzinę przed śmiercią. Eddie nie jest ani zadowolony, ani rozczarowany swoim życiem. Po prostu się przyzwyczaił. Poza tym dawno już uznał, że jest za stary, by cokolwiek zmienić, a tym bardziej, by cokolwiek mu się udało. Niczego w życiu nie dokonał. Nic po sobie nie zostawił. Niczego nie znalazł, bo przecież nigdy nie szukał. Nawet sensu tej żałosnej, zmarnowanej – jego zdaniem – egzystencji. Z bierną akceptacją przyjmował wszystko, co szykowała dla niego przyszłość i w...

Magdalena | 2012-06-25

Lubię czytać w oryginale a potem porównać z tłumaczeniem. Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie ale w angielskiej wersji. Ucieszyłam się gdy znalazłam ją w ojczystym języku - niestety nie była już tak poruszająca. Tym niemniej przyznaję jej 8 gwiazdek

Buka | 2013-10-28
Na półkach: E-booki, 2013, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2013

Bardzo podoba mi się idea książki.

Chyba każdy chciałby wierzyć, że nasze życie ma jakiś głębszy sens, mimo, iż na pierwszy rzut oka przynajmniej duża część z nas uważa swój żywot za niemiłosiernie nudny i za często przeplatany różnego rodzaju przykrościami.

Zawsze będziemy sobie wytykać, że za mało osiągnęliśmy, nie spełniliśmy tylu naszych marzeń. Tkwimy w tym samym mieście calutkie swoje życie, z pracą, której nawet nie lubimy, wykonując te same czynności, każdego dnia.

Karma bejbi. Myślę, że wszystko ma swoją przyczynę i nasze życia są ze sobą nierozerwalnie związane i to wszystko gdzieś tam, po czasie układa się w spójną logiczną całość.

Bo i czymże byłoby dobro bez istnienia zła?

Magdalena | 2013-09-09
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Co się ze mną stanie, gdy umrę? Czy z chwilą, gdy moje serce przestanie bić, tak po prostu zniknę? Czy istnieje życie po śmierci? Jak tam jest?

Myślę, że każdy z nas zadawał sobie kiedyś takie pytania. Rozważał, jak będzie wyglądał świat, w którym znajdzie się po śmierci. Zastanawiał się, czy wizerunek nieba i piekła, jest w rzeczywistości podobny do naszych, literackich czy kulturowych wyobrażeń.

Mitch Albom w książce "Pięć osób, które spotykamy w niebie" przedstawia własną wizję raju, która nie pokrywa się z ogólnie przyjętą. Główny bohater książki - Eddie - w niebie nie od razu może cieszyć się wiecznym szczęściem. Musi jeszcze przebyć określoną drogę i wiele zrozumieć, by osiągnąć ten stan.

Osiemdziesięciodwuletni Eddie pracuje jako szef nadzoru technicznego w wesołym miasteczku o nazwie Rubyland. Jest wdowcem, doskwiera mu samotność. W życiu nie osiągnął niczego spektakularnego - nie odkrył nowego kontynentu, pierwiastka, czy leku. W postawie Eddiego widać zobojętnie...

ZosiaVelZocha | 2011-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2011

Który człowiek nie zastanawiał się jak wygląda nasze życie po śmierci. Czy widzimy tunel, a na jego końcu światło?
Czy też jest coś więcej, coś co musimy zrozumieć, a czego nie rozumieliśmy za życia?

Po raz pierwszy spotkałam się z tym tytułem na kanale pewnej stacji, w momencie gdy lektor wypowiadał te sześć magicznych słów. "To będzie coś, co na pewno mnie zaciekawi"- pomyślałam i rzeczywiście wciągnęło mnie od pierwszych chwil. Niestety nie dane mi było obejrzeć filmu do końca - umówione spotkanie itp. Zapisałam tytuł w telefonie. Po bardzo długim czasie, robiąc porządki w owym aparacie odkryłam go na nowo, postanowiłam się dowiedzieć czegoś więcej na jego temat i tak trafiłam na formę pisemną powieści.

Głównym bohaterem jest Eddie - weteran wojenny, zajmujący się nadzorem technicznym w małym, wesołym miasteczku zwanym Rubyland. Jego praca polega na konserwowaniu urządzeń oraz pilnowaniu aby nawet najmniejsza śrubka była zawsze dokręcona. Jest specem w swej dziedzinie. Rubyland...

Klaudyna | 2011-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2011

Ile osób, tyle wizji tego, co się stanie, gdy na zawsze zamkniemy oczy. Książka Mitcha Alboma to jedno z takich wyobrażeń. W koncepcji autora po śmierci spotkamy pięć osób, które wytłumaczą nam sens życia na ziemi. Nie ma znaczenia, czy owo życie było nudne, ekscytujące czy pełne błędów. Nasze decyzje, czy te dobre, czy te złe, mają ogromny wpływ nie tylko na na nas samych, ale także na innych.

Autorowi zarzuca się zbyt prosty język i przekaz, bo nie zostawia czytelnikowi pola do popisu przy interpretacji. Cóż, moim zdaniem, pisarz nie miał zamiaru tworzyć dzieła filozoficznego, lub tekstu przepełnionego metaforami. To jest jego własna wizja świata "po tamtej stronie". Bez moralizatorstwa, nawracania złych ludzi i krytyki. I w jakże plastycznych opisach.

Książka jest pełna optymizmu, wzruszeń i uczuć. Ale jest pełna przede wszystkim prostych prawd, które towarzyszą nam na co dzień, często niedoceniane.

Jeśli tak wygląda niebo (albo podobnie), to nie będę się bała, gdy kiedyś w przys...

agata | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

[...] wszyscy jesteśmy powiązani z innymi ludźmi, a ci inni ludzi powiązani są z jeszcze innymi, i że świat pełen jest ludzkich historii, ale wszystkie te historie stanowią jedno." (str. 199)

Pracownik wesłoego miasteczka Rubyland, Eddi ginie w wypadku, podczas ratowania małej dziewczynki. Trafia do nieba, miejsca w którym spotyka 5 osób. Są to osoby, które kiedyś pojawiły się w życiu Eddiego i można powiedzieć, które miały wpływ na to jak potoczyło się dalsze życie Eddiego. Te pięć osób, będzie starało się pomóc zrozumieć Eddiemu, dlaczego tak właśnie potoczyło się jego życie, zrozumieć wszystko, by w końcu uzyskać spokój.
Bardzo ciekawa powieść, o troszkę innym wyobrażeniu tego, co dzieje się z ludźmi po śmierci. Zdecydowanie warta przeczytania. Polecam serdecznie! ;D

ewa | 2012-12-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Szczerze polecam tą książkę!!! Jest ona przyjemną lekturą na jeden wieczór, dzięki niej ten jeden wieczór może być całkiem wyjątkowy.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku