Szpieg i dama dworu

Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Seria: Epoka Elżbietańska
Wydawnictwo: Harlequin
Lady in Waiting

Anglia, XVI wiek. Przystojny sir Nicholas Grantly uchodzi na dworze Elżbiety I za lekkoducha i bawidamka. Jedynie królowa i bezpośredni zwierzchnik wiedzą, że jest to wygodny kamuflaż. Sir Nicholas pełni tajną misję: szpieguje wrogów Elżbiety I zarówno w Anglii, jak i na kontynencie. Oczywiście nie może tego wyjawić Catherine Moor, pięknej i mądrej dworce, która zdobyła jego serce. Obiecuje sobie, że już wkrótce podziękuje królowej za służbę i wtedy wyzna ukochanej swoje tajemnice. Kiedy wyrusza w ostatnią podróż, nie wie, że Catherine grozi śmiertelne niebezpieczeństwo...

książek: 1901
Gosia | 2014-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 września 2014

Anne Herries napisała zgrabną powieść z czasów panowania Elżbiety I. a Pomimo swej przewidywalności naprawdę łatwo, szybko i przyjemnie się ją czyta, a styl autorki niczym nie razi. Obawiałam się, że będzie to zwykłe romansidło, ale autorka opisała zgrabną intrygę osobisto-polityczną na tle miłosnych rozterek pary głównych bohaterów. Akcja trzyma w napięciu, a damsko-męskie utarczki dostarczają trochę humoru. Autorka ciekawie przedstawiła burzliwe czasy walki o władzę w Anglii, gdy zwolennicy Marii Stuart knuli spiski przeciwko panującej królowej Elżbiecie. To także wiek ścierających się religii oraz walki wiedzy z powszechnie panującymi zabobonami, przepowiedniami, klątwami i wróżbami, którym ulegali nawet najwięksi tego świata.

allison | 2011-09-23
Przeczytana: 23 września 2011

Czyta się niesamowicie szybko, bo akcja wciąga jak wir, mimo iż jest bardzo przewidywalna.

Książka łączy elementy powieści historycznej, szpiegowskiej, przygodowej i dobrze napisanego romansu.

Wiarygodnie odmalowane zostały realia epoki elżbietańskiej, zwłaszcza dworskie życie, pełne intryg i flirtów, oraz ważne wydarzenia z dziejów Europy, które wpływały na politykę Anglii (rzeź hugenotów we Francji).

Muminka | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Przyjemna opowieść miłosna osadzona w czasach Elżbiety I. Po przedwczesnej śmierci matki Catherine wychowuje ojciec i oschła ciotka. Półtora roku po debiucie jej ostry język i nieprzystępność odstraszają ewentualnych kandydatów do ręki. Dwukrotnie w nieciekawej sytuacji (awaria kolasy i zbójecki napad) z ratunkiem przychodzi sir Nicholas, słynący ze skłonności do flirtowania. Zaczyna się wspólna fascynacja, ale nagły wyjazd Nicka łamie serce i zawodzi nadzieje dziewczyny. Aby zapomnieć, zaproszona do królewskiego zamku robi dobre wrażenia na władczyni, która przyjmuje ją na dwór jako podopieczną.

Oprócz miłosnych rozterek i perypetii mamy też wątki awanturniczo- szpiegowskie gdyż ktoś czyha na życie Catherine. Poza tym częste wyjazdy Nicka komplikują ich małżeńskie plany. Intryga misterna, trzyma w napięciu równie mocno co podchody damsko-męskie. Interesujące ujęcie burzliwych czasów gdy w Anglii ścierały się frakcje lojalne królowej i zwolenników Marii Stuart. To też wiek...

Orlica | 2013-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 listopada 2013

Spodziewałam się po tej powieści taniego romansidełka z oklepanymi frazesami, ale okazało się, że można ją wręcz uznać za powieść historyczną ;) OK, nie opiera się raczej na żadnych faktach, a jej fabuła nie dotyczy światowych problemów, ale czyta się dobrze - mamy tu królewskie intrygi, ciekawe postaci, choć mało szczegółowo opisane wg mnie. Jest też kilka rzeczy, które nieco rażą (choćby 8latka mówiąca językiem zdecydowanie nie "8letnim"), ale nie jest tego dużo.
Jeśli ktoś lubi powieści osadzone w czasach elżbietańskiech itd., polecam jako lekką lekturę :)

asia_32 | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Sympatyczna opowieść osadzona w czasach królowej Elżbiety I.Catherine główna bohaterka zostaje damą dworu królowej,poznaje tam sympatycznego młodzieńca,który pod maską bawidamka skrywa inną działalność-jest szpiegiem.Książkę fajnie się czyta,opowieść wciąga,bohaterka ma charakterek,nie jest uległą panienką,za co daje autorce wielkiego plusa.

yankee | 2012-02-09

Książka zbyt krótka (przynajmniej jak dla mnie:))akcja moze i przewidywalna ale nie odbiera to frajdy z czytania a wręcz przeciwnie wciąga czytelnika, który jest ciekaw co wydarzy się na następnych stronach. Barwne postaci, lekkie opisy, idealna książka na oderwanie się od naszych codziennych spraw i przeżycia ciekawej i ekscytującej przygody.

Mila Pi | 2013-06-27
Przeczytana: czerwiec 2013