Szlakiem kosynierów

Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
kosynierzy
historia
Radosław

Opowieść o żołnierzach pieszych formacji ochotniczych i milicyjnych tworzonych na zasadzie pospolitego ruszenia, którzy uzbrojeni byli w kosy bojowe, których nazwa zazwyczaj odnosi się do okresu insurekcji kościuszkowskiej choć podobne oddziały brały udział także w innych kampaniach wojennych na terenie Polski. Jednostki te ze względu na improwizowany charakter były charakterystyczne dla działań wojennych o charakterze partyzanckim i powstańczym. Dewizą kosynierów było hasło „Żywią i Bronią”, które umieszczone było na ich sztandarze.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie