Tom Clancy's Commander-in-Chief

Wydawnictwo: Penguin Books
9781101988817
angielski
Nina

Tytułowym głównodowodzącym jest amerykański prezydent Jack Ryan. Wrogiem jest Rosja pod rządami prezydenta Valeri Volodina. Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na wschodnią Ukrainę, spadek cen na rynku paliw poważnie nadwerężyły rosyjską gospodarkę. Volodin podejmuje działania, aby odbudować potęgę imperium. Zbroi kraj na potęgę, dopuszcza się prowokacji wobec państw bałtyckich, manipuluje organizacjami ekologicznymi, które walczą ze światowymi korporacjami paliwowymi, ale także - na wszelki wypadek - potajemnie zleca transfer swoich aktywów na konta w rajach podatkowych. Prezydent Ryan i amerykańskie służby, na czele z supertajnym Campusem, świadome są zagrożeń. Członkowie Campusu śledzą manipulacje finansowe zlecone przez Volodina, infiltrują ekologów, monitorują coraz bardziej napiętą sytuację w Europie środkowo-wschodniej, szczególnie na Litwie. Prezydent Ryan usiłuje na szczycie NATO uświadomić partnerom niebezpieczeństwo, ale odnosi wrażenie, że poza zagrożonymi krajami Ameryka może liczyć na niewielu prawdziwych sojuszników. Są nimi jedynie Polska i niebędąca członkiem Paktu Szwecja. Czy jeszcze tym razem uda się pokonać przeciwnika?

źródło opisu: Nina

źródło okładki: Amazon.com

Nina | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Choć jak zwykle u Toma Clancy i jego następców "Głownodowodzący" to prawdziwa cegła, z setkami szczegółów, także technicznych, i wieloma miejscami dość zawiłej akcji, nie sposób tej książki nie polubić. Nie tylko dlatego, że Mark Greaney jest niezłym pisarzem, tematyka jak najbardziej aktualna, ale także, nie ma co ukrywać, ponieważ Polska jest w powieści dowartościowana jak chyba nigdzie indziej we współczesnej amerykańskiej literaturze. Myślę, że choćby z tego ostatniego powodu zostanie prędzej czy później przetłumaczona na polski i mam nadzieję, że tłumacz poradzi sobie ze specjalistycznym militarno-technicznym żargonem. Ale mu nie zazdroszczę. Tymczasem wszystkim, którzy zdecydują się na podejście do oryginału, polecam moją ulubioną formę, tj. ebook + audio. Tym bardziej, że czyta audiobooka najwyżej oceniany amerykański lektor Scott Brick. I choć na mój gust robi to ze zbyt dużą emfazą, większość polskich nazw i nazwisk wymawia prawie bezbłędnie.

Maciek | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Po książkę sięgnąłem żeby odświeżyć swój angielski i pod tym względem spełniła swoje zadanie - język jest dosyć prosty, czasami trzeba sięgnąć po słownik przy jakichś bardziej skomplikowanych słówkach związanych z militariami a poza tym to po prostu bardzo dobry thriller. Polecam.

sebekKaczorek | 2017-07-28
Karolska | 2017-09-09