Psychopedagogiczne mity. Jak zachować naukowy sceptycyzm w edukacji i wychowaniu

Seria: Inspiracje edukacyjne
Wydawnictwo: Wolters Kluwer
h_anka

W książce omówiono popularne tezy, niepoparte wynikami naukowych badań empirycznych, i mity na temat metod nauczania, wychowania, pomocy psychopedagogicznej dla dzieci i młodzieży. Przedstawiono psychologiczne mechanizmy i wyjaśniono, dlaczego łatwo dać się uwieść pseudonauce, kierując się dobrymi intencjami. Adresaci: Publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli, psychologów, pedagogów,...

Adresaci:
Publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli, psychologów, pedagogów, terapeutów pedagogicznych i rodziców uczniów. Zainteresuje również studentów kierunków nauczycielskich, psychologii, pedagogiki.

"(...) to książka niezwykle ważna, potrzebna i rzadka. Autor rozprawia się z obecnymi w edukacji mitami nie tylko z pozycji obiektywnego obserwatora, lecz także aktywnego praktyka nierzadko wcześniej uwikłanego w ich rozpowszechnianie, co zwiększa wiarygodność przekazu. Niezwykle cenne są odwołania do literatury i rzetelne "śledztwa", jakie przeprowadził, aby ustalić pochodzenie niektórych pseudonaukowych koncepcji. Napisana przystępnym językiem z pewnością znajdzie szerokie grono odbiorców wśród nauczycieli, rodziców zainteresowanych głębiej edukacją swoich dzieci i - na co szczerze liczę - wśród reformatorów edukacji i osób decydujących o jej kształcie".
dr Tomasz Witkowski

źródło opisu: W książce omówiono popularne tezy, niepoparte w...(?)

źródło okładki: https://www.profinfo.pl/obrazki,40475394,2.html

Przeczytałam z uznaniem dla autora za rzetelne przedstawienie niezgodności, jakie wkradają się do świata nauki na paszporcie fałszu, marketingu, potencjalnych korzyści, pozyskania popularności, itp.
Zgadzam się z poglądami autora w każdym rozdziale i cieszy mnie również to, że zostały przytoczone w dużych ilościach opinie innych autorytetów z różnych dziedzin.
Książka, myślę, trafiła w potrzeby wielu pedagogów, dla których edukacja młodych ludzi jest wyzwaniem, ponieważ wyczerpała tematy, które zawsze są dyskusyjne i powodują spory.
Ja z pewnością do niej wrócę.

Inga | 2017-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 11 września 2017

Tę książkę czytałam niczym horror lub thriller, z wypiekami na twarzy. Ile sama popełniałam błędów! O niektórych już wiedziałam wcześniej, lecz bez takiego naukowego tła i badań (np. modalności w uczeniu się), a o innych dopiero się dowiedziałam z książki (cykl Kolba). Popularne tezy, mity i kity szkoleniowe. Chociaż sama nie pracuję z dziećmi ani z młodzieżą, uważam tę pozycje za obowiązkową lekturę dla trenerów biznesowych i coachów oraz terapeutów.

Jednej rzeczy mi jednak zabrakło w tej książce. Jak odróżniać bełkot od rzetelnych badań i czytać książki popularnonaukowe dobrze? Szczególnie, że ich autorzy często manipulują danymi tak, że trudno się połapać.

Kasia | 2017-07-08
książek: 1995