Mięso i dziczyzna

Tłumaczenie: Anna Ferdek
Wydawnictwo: TEUBNER
Bartłomiej

We wszystkich epokach i kulturach potrawy z mięsa zwykle stanowią punkt kulminacyjny kilkudaniowego posiłku. A kiedy na stole pojawia się dziczyzna, zawsze nabiera on uroczystego charakteru. Aby spożywanie mięsa było przyjemnością, najpierw musimy umieć ocenić jego jakość i wiedzieć, jak je przyrządzać. Po czym więc rozpoznaje się pierwszorzędną jakość? W jaki sposób prawidłowo przechowywać...

Aby spożywanie mięsa było przyjemnością, najpierw musimy umieć ocenić jego jakość i wiedzieć, jak je przyrządzać. Po czym więc rozpoznaje się pierwszorzędną jakość? W jaki sposób prawidłowo przechowywać mięso? Jaki wpływ mają pochodzenie i rozbiór zwierzyny na smak dziczyzny?

Obszerny rozdział poświęcony towaroznawstwu dostarcza czytelnikowi podstawowych wiadomości o gatunkach mięsa: od wieprzowiny po mięso bizonie, od mięsa jeleniego po bażancie, od drobiu hodowlanego po ptactwo łowne. W części poświęconej praktyce kulinarnej przedstawiono fachowe kwestie związane z obróbką wstępną, na przykład trybowanie kości, rozbiór tuszy, rozdrabnianie, marynowanie lub peklowanie mięsa, oraz najważniejsze sposoby jego przyrządzania. Wyjątkowo skomplikowane czynności zostały przystępnie objaśnione i "krok po kroku" zilustrowane na zdjęciach.

Bogaty materiał zdjęciowy i wyczerpujące opisy, fachowe porady i wskazówki oraz interesujące artykuły ukazujące najnowszy stan wiedzy z dziedziny gastronomii dostarczają smakoszom mięsa wszelkich informacji na jego temat.

źródło opisu: Teubner, 2010

źródło okładki: Zdjęcie autorskie