Wrażliwy Macho. Mężczyzna 2000

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The New Male
maczo, psychologia
dropsuj

Autor, profesor psychologii, wywołał swego czasu tą książką prawdziwą dyskusję w USA. Dylematem współczesnego mężczyzny jest - w jego opinii - czy przyjąć kult macho, kaleczącą emocjonalnie, niezdrową postawę twardego, niezależnego mężczyzny czy sprostać oczekiwaniom coraz aktywniejszych kobiet, pragnących w mężczyznach widzieć wrażliwych, zawsze pomocnych partnerów. Fascynująca książka dla mężczyzn, którzy nie potrafią rozpoznać i określić swoich uczuć. Znakomita lektura dla tych, którzy radzą sobie z własnymi emocjami.

źródło opisu: https://merlin.pl/wrazliwy-macho-mezczyzna-2000-herb-goldberg/1586077/

źródło okładki: https://merlin.pl/wrazliwy-macho-mezczyzna-2000-herb-goldberg/1586077/

dropsuj | 2017-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Goldberg to apologeta wszystkich facetów. Na każdej stronie rozgrzesza ich z problemów seksualnych, manii dominacji i gruboskórności. Podaje jeden, złożony powód: głęboko zakorzeniony mit modelu męskości, zwany maczo. Destrukcyjny wzór nie daje przyzwolenia mężczyznom do okazywania emocji czy uczuć. Wzbrania przed okazywaniem nadmiernej czułości nawet małym chłopcom. Zmniejszają się zatem umiejętności afiliacyjne, a co za tym idzie, zanikają kompetencje komunikatywne. Równouprawnienie wedle psychologa uwolniło wszystkich maczo od samodzielnego podejmowania odpowiedzialności za każdy aspekt życia. Paradoksalnie taki status quo jest dla nich obezwładniający. Od szczenięcych lat nauczeni przyjmowania ciosów za siebie i kobiety, umniejsza poczucie własnej wartości, ponieważ nie wpisuje się w archaiczny, wyuczony model męstwa. Jednocześnie, ten sam paradygmat niewoli ich tożsamość i zdolność empatyczną. Zatem taka postawa, zwłaszcza współcześnie, jest dla nich destrukcyjna. Niesie za...

Na półkach