Bez wytchnienia

Tłumaczenie: Maria Smulewska-Dziadosz
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Restless
wytchnienie

Lato 1976 roku w Anglii zapowiada się wyjątkowo upalnie. Ruth Gilmartin, matka samotnie wychowująca kilkuletniego synka, udziela obcokrajowcom prywatnych lekcji angielskiego, zmaga się z pogmatwanym życiem uczuciowym, próbuje znaleźć czas na dokończenie pracy doktorskiej na uniwersytecie w Oksfordzie. Od jakiegoś czasu niepokoi ją zachowanie matki, ekscentrycznej wdowy mieszkającej w wiejskim domu na odludziu. Wielostronicowy, pokreślony rękopis, który Sally Gilmartin przekazuje córce, ujawnia dotąd pilnie przez nią strzeżony niewiarygodny sekret. Matka Ruth nie jest rodowitą Brytyjką, lecz Rosjanką, która po rewolucji bolszewickiej wyemigrowała z ojcem i bratem do Paryża, a tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej została zwerbowana przez brytyjskie służby wywiadowcze. Ujawnienie prawdziwej tożsamości matki to dopiero początek intrygi, w którą zostaje wplątana Ruth, gdy uświadamia sobie, że obawy Sally o jej bezpieczeństwo są niebezpodstawne.

kacper | 2013-10-14
Przeczytana: 09 października 2013

To druga przeczytana przez mnie książka Boyda po "Błękitnym popołudniu". Pierwsze co rzuciło mi się w oczy podczas lektury to podobne rozwiązania fabularne w obu powieściach. Dorosła kobieta odkrywa prawdziwą tożsamość swojego rodzica (tu matki, w "popołudniu" ojca) przewartościowując swoje relacje z nim oraz poznając jego przeszłość osadzoną w interesujących realiach historycznym (tu brytyjska działalność szpiegowska w Stanach, tam amerykańska okupacja Filipin).
Gatunkowo książkę bym przyporządkował do eleganckich powieści szpiegowskich, których mistrzami są dla mnie Graham Greene i John Le Carre. Nie jest to może "Tinker Tailor...", ale na pewno ciekawa lektura.

poolinka | 2012-12-10

Za mało romansu, za dużo bohaterów, niewiele intrygi, sporo nudów.

Charming | 2016-09-10
maggie_m35 | 2016-05-15