Światło się mroczy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Wezwany przez Gwen, swą dawną ukochaną, Dirk t Larien przekonuje się, że świat Worlorn, chluba światów zewnętrznych, bardzo się zmienił i jest teraz umierającą planetą. Worlorn podejmuje samotną wędrówkę przez mrok międzygwiezdnych otchłani. Dumni Kavalarowie władają swym światem zgodnie z opartym na przemocy kodeksem. Jednak ich brutalna cywilizacja zaczyna chylić się ku upadkowi.

Spokojniaczek | 2018-11-20

Minusy:
Płaskie, niezbyt interesujące postacie, których losem trudno się przejąć.
Fabuła nie wciąga, raczej droga przez mękę.
Styl słaby, chwilami miałem wrażenie że czytam książkę dla dzieci.

Plusy:
Kilka oryginalnych pomysłów, jak choćby motyw z imionami.

Książka dobra chyba tylko dla fanatyków Martina, którzy chcą sobie "odhaczyć" wszystkie tytuły.

Piotr | 2018-09-26
Przeczytana: 2017 rok

Nie jest może jakoś specjalnie wybitna, ale to w końcu debiut. Nawet geniusze muszą od czegoś zacząć. A tak poza tym, fajny pomysł na fabułę z tłem kosmosu, obcych planet i gwiazd. ;)

baszar | 2018-05-13
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2018
Przeczytana: 13 maja 2018

Nierówna książka. Ciekawy świat, ale fabuła i postacie takie sobie.

Octopus | 2017-02-11
Przeczytana: 15 marca 2014

Intrygujący tytuł, ale wykreowany przez autora świat jak dla mnie zbyt płaski i toporny. No cóż, nie każdy debiut musi być supernową.

Tixon | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Worlorn, błądząca planeta, kończy swoją wędrówkę po obrzeżach Kręgu Ognia - układu, który umożliwił, przynajmniej na chwilę, uczynienie świata zamieszkałym. Cały wiek terra-formacji, by ludzkość z okolicznych (chociaż słowo to w przypadku gwiezdnych odległości traci na znaczeniu) planet mogła urządzić dziesięcioletni festiwal.
Ale teraz jest już po imprezie. Turyści wyjechali, organizatorzy odeszli, miasta opustoszały, pozostała garstka spóźnialskich, naukowców, myśliwych czy kogo jeszcze tam ciągnie na powoli dogorywającą planetę.
Nie trzeba sięgać po oryginalny tytuł (Dying of the Light) aby wychwycić, że utwór ten jest po części złożeniem hołdu Umierającej Ziemi Jacka Vance.
Jest też pierwszą powieścią Martina i to niestety idzie odczuć. Główny bohater - Dirk t'Larien zostaje wezwany na Worlorn przez swą dawną ukochaną Gwen. Na miejscu sprawa się komplikuje, ale... praktycznie przez pół książki nic się nie dzieje. Wróć, inaczej - pół książki zajmuje autorowi nakreślanie...

wiedźma | 2016-11-30
Przeczytana: 25 marca 2014

"Światło się mroczy" jest w sumie dobrym przykładem, w jaki sposób powinien rozwijać się warsztat pisarski autora. Jako że pierwszymi moimi powieściami autorstwa Martina był słynny cykl "Pieśń Lodu i Ognia", to zobaczyłam jak bardzo ewoluował styl autora. Między napisaniem debiutanckiej powieści a pierwszym tomem "PLiO" minęło dziewiętnaście lat, i to naprawdę widać.

Cóż mogę powiedzieć, "Światło się mroczy" zapewne przeczytają fani prozy pisarza, lecz myślę, że sięgną po nią też osoby, które chcą się przekonać jak wyglądały początki kariery pisarskiej GRRM.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/03/george-r-r-martin-swiato-sie-mroczy.html

Żmijciu Megawąż | 2016-09-24

Piękne opisy niestety nie wynagrodzą papierowych postaci...

MrSpeed Engine | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Ksiażka jest dla mnie niespojna i czasem ciezko przebrnac przez akcje ,pewnym usprawiedliwieniem jest fakt ze to pierwsza space ophera tego autora ktora wyszla srednio . Bardzo emocjonalne prowadzenie akcji ,duzo opisow dodawalo akcji ciezki przebieg niemniej jednak rysowal sie styl z ktorego slynie autor . Najbardziej podobala mi sie przemiana glownego bohatera .Polecam osobom ktore chca poznac cala tworczosc tego autora ,ale jako pierwsza mysle ze zniecheci .

Roksana | 2015-06-08
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Zawiodłam się. Rzadko się zdarza żeby akcja mnie nie wciągneła, a tu proszę- niespodzianka. Pomysł może całkiem sympatyczny, ale to co z niego wyszło-nudy. Nijak się ma do innych wytworów tego autora.

BlackenedBooks | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Tę i inne recenzje, znajdziecie również na:

George R.R. Martin. Gdyby był monarchą jakiegokolwiek państwa na świecie, pewnie historycy opisujący jego panowanie, nadaliby mu przydomek Okrutny (ze względu na traktowanie swoich bohaterów), albo co równie prawdopodobne - Niespieszny. Większości z was, prawdopodobnie nie muszę tłumaczyć dlaczego. Jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy, wyjątkowo zwleka z napisaniem ostatnich dwóch tomów (o tytułach The Winds of Winter i A Dream of Spring), bijącej rekordy popularności sagi Pieśń Lodu i Ognia, którą rozsławił - skądinąd fenomenalny (przynajmniej do trzeciego sezonu, bo czwartego i piątego póki co nie poznałem...) - serial Gra o Tron produkcji HBO.

Latka lecą, pisarz wszystkich pytających o to czy zdąży napisać przed śmiercią ostatnie dwa tomy zbywa bardzo wymownym, wulgarnym gestem... no jak żyć?

Zawsze można się poratować sięgając do coraz chętniej wydawanych w Polsce zbiorów opowiadań...