Zbawienie w buddyzmie

Wydawnictwo: Polihymnia
buddyzm, zbawienie, fic, religie świata
religia
Polihymnia

Publikacja przybliża jeden z najważniejszych teologicznych problemów związanych z chrześcijańskim rozumieniem buddyzmu, tj. kwestia zbawienia człowieka. Autor przybliża buddyjską koncepcję zbawienia poprzez zaprezentowanie nirwany oraz dróg prowadzących do jej osiągnięcia. W rozdziale I - „Założyciel buddyzmu” zostało przedstawione życie i działalność Siddharthy Gautamy, zwanego Buddą. W...

W rozdziale II - „Przesłanie duchowe Buddy” autor skupił się na trzech podstawowych naukach Buddy, które przyjmowane są przez wszystkie buddyjskie tradycje, szkoły i odłamy. Omówione zostały: Cztery Szlachetne Prawdy, nauka o „nie-ja” oraz Prawo Współzależnego Powstawania.

Rozdział III - „Ostateczna rzeczywistość” przybliża koncepcję pustki oraz prezentuje doktrynę Trzech Ciał Buddy.

Rozdział IV - „Droga zbawienia” omawia zagadnienia: własny wysiłek oraz pomoc z zewnątrz wiodąca do zbawienia.

Rozdział V - „Soteriologiczny cel wyzwolenia” wskazuje na koncepcję nirwany oraz omawia zbawienie w nirwanie.

Rozdział VI - „Soteriologia w dialogu chrześcijańsko-buddyjskim” ukazuje buddyjską wizję Jezusa Chrystusa oraz nirwanę.

„Książka jest dziełem w polskiej literaturze oryginalnym. Wpisuje się w buddologię jako pozycja cenna, jasno i komunikatywnie prezentująca bardzo trudne zagadnienia. Na pewno znajdzie licznych odbiorców spośród osób zafascynowanych duchowością religii Dalekiego Wschodu i Indii, a także spośród tych, którzy zaangażowani są w dialog chrześcijańsko-buddyjski w jego różnych formach i wyrazach (dialog życia, dialog specjalistów, dialog modlitwy, dialog społecznego zaangażowania, dialog intermonastyczny).

- Prof. zw. dr hab. Eugeniusz Sakowicz

źródło opisu: www.polihymnia.pl