Ale historia... Jadwiga kontra Jagiełło

Seria: Ale historia...
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Artur Nowicki
Ag2S

Wszyscy w tej rodzinie (poza mną) jedzą sałatę, liczą kalorie i mają sprawy pod kontrolą. No cóż, może jestem podrzutkiem. Na nic próby przekonywania bliskich, że cukierki dodają energii i pewności siebie. Musiałbym chyba zostać bohaterem, by uwierzyli, że z nadwagą też można się do czegoś nadawać. Ale to raczej niewykonalne. Dobrze przynajmniej, że mam fajnych kumpli… Grupa nastolatków...

Grupa nastolatków przenosi się do czasów, kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów. Mają sprawdzić, kto – królowa Jadwiga czy Władysław Jagiełło – zrobił więcej dla Polski. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Bogato ilustrowana seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z trzeciej części dowiecie się między innymi, dlaczego słodycze były kiedyś strasznie drogie, jak zbudować most w kilka godzin, co można kupić za królewskie korale i dlaczego Jagiełło jadał zawsze z tego samego drewnianego talerza.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

książek: 2045
AnnaSikorska | 2017-03-07

Historia (nawet ta najnowsza) kryje w sobie wiele tajemnic. Sympatie polityczne sprawiają, że pewne rzeczy zostają zakłamywane. Im bardziej odległe czasy tym mniej o nich wiemy, tym bardziej wydarzenia mogą być przedstawione w odmiennym świetle. Badacze starają się poznać czasy, odkryć znaczenie dokumentów, ale często bywa to bardzo utrudnione: mamy za mało źródeł, a do tego są one wyrazem dawnych sympatii politycznych. A co by było gdybyśmy mogli podróżować w czasie? Pewnie niedługo będzie to możliwe. Nim jednak nastąpi Grażyna Bąkiewicz zabiera nas na przykładową lekcję historii w przyszłości. Dzieci nie ograniczają się do czytania nudnych podręczników, czas jest rozciągły, istnieją ławki do przenoszenia w czasie.
Rozmiłowany w „wiatrach przeszłości” pan Cebula lubi korzystać z wszelkich możliwych pomocy dydaktycznych. Jego ulubioną są nietypowe ławki zabierające uczniów na wycieczki w przeszłość. Kto nie lubi wycieczek, a do tego takich, w których można wszystko zobaczyć i...

Anna | 2018-08-17
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

To już trzecia z przeczytanych przeze mnie książek Pani Grażyny Bąkiewicz z niezwykłymi ilustracjami Pana Artura Nowickiego. Tym razem wraz nieco rozbrykanymi lecz żądnymi wiedzy dzieciakami lądujemy czasach gdy państwo polskie miało dwóch królów - Jadwigę i Jagiełłę. Niezwykła para połączona więzami małżeńskimi - ona wykształcona prawnuczka Łokietka, on - dużo od niej starszy, początkowo poganin z litewskiej kniei. Ona stanęła na czele wojsk polskich aby przywrócić polskie panowanie na Rusi Czerwonej (Halickiej), a on pojechał chrzcić swych pobratyńców Litwinów. Już sam Jagiełło pokonał Krzyżaków, wykazał się niezwykłą przenikliwością i mądrością stratega.
Polecam - fantastyczna forma "przemycenia" wiedzy historycznej.
Przede mną jeszcze ostatnia część do przeczytania o Mieszku. Nie jest wymagana chronologia historyczna.
I czekam na kolejne...
Anna,

Zania | 2017-03-11

Co drugie dziecko interesuje się techniką i z lubością spędza czas przy komputerze. A nad tym, jak będzie wyglądał świat za sto lat, głowią się chyba wszyscy.
Autorka wykonała więc sprytny myk, który szybko mnie przyciągną - pokazała lekcje historii w czasach przemieszczania się w czasoprzestrzeni, ściągania informacji do mózgów dzięki maleńkim czymś (nie znam się na tych określeniach) wszczepionym w opuszki palca! Dzięki temu w zupełnie odrębną przygodę mogła wpleść mnóstwo faktów historycznych.
Ale tak właściwie... Co tu gadać? Póki zbieranie informacji nie przychodzi tak gładko trzeba po prostu przeczytać książkę!

adam | 2018-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Kolejna książka z cyklu "Ale historia". Opowiada o przygodach Grubego oraz reszty dzieci. Podróżują oni do czasów Władysława Jagiełły oraz Jadwigi i mają sprawdzić kto zrobił więcej dla Polski. Wynik jest nieco dziwny dla chłopaka takiego jak ja. Mi książka bardzo się podoba i być może do niej wrócę.

Polecam
Adam Hajduga

ejotek | 2017-06-15
Przeczytana: maj 2017

Moja recenzja to dopiero maleńki ułamek opowiedzianej przez Bąkiewicz w przystępny sposób XIV i XV- wiecznej historii. Z lektury dowiecie się nie tylko o szczegółach małżeństwa Jadwigi z Władysławem, ale również o chrzcie Litwy, bitwie pod Grunwaldem, dlaczego Jagiełło nie atakował później Malborka, ale zawsze jadał z jednego talerza; co to jest gdanisko oraz jak w tamtych czasach produkowano słodycze, które uwielbiała Jadwiga (oraz oczywiście Gruby). Ciekawostek w tej niepozornej książeczce nie brakuje, jak choćby obrazowo przedstawiona hierarchia podczas mycia rąk czy ile są warte korale Jadwigi. Dlaczego Ruś Halicka nazywana jest Rusią Czerwoną albo dlaczego Krzyżakom nie zależy, by ochrzcić Litwinów?

Ciekawie i z humorem snuta opowieść o uczniach z przyszłości badających przeszłość. Jak ujarzmić nudną dla wielu historię Polski? Opisać ją tak, jak zrobiła to Grażyna Bąkiewicz! Nie jestem pedagogiem, ale mam wrażenie że dzięki tak ukazanym faktom historycznym z wplecionymi...

Biblioteka Szkolna | 2017-02-17

Tak nietypowa książka historyczna dla dzieci i młodszych nastolatków trafiła w moje ręce po raz pierwszy i od razu skojarzyła mi się z pewnym duetem raperskim, modnym jakiś czas temu, występującym pod nazwą T-raperzy znad Wisły. Ci dwaj muzycy postanowili w przystępny sposób, przy pomocy rymów i rapowania, przybliżyć młodzieży różne fakty historyczne. Na podobny pomysł wpadła autorka serii książek "Ale historia...", historyk i nauczycielka. Do zaprzyjaźnienia czytelników z historią wykorzystała nie tylko tekst, ale również formę komiksową. Ilustracje w tej książce nie są bowiem nic nieznaczącymi obrazkami, ale również zawierają ciekawe informacje.
Bohaterami serii jest grupa przyjaciół żyjących w przyszłości. Szkoła wygląda tam trochę inaczej niż nasza, a szczególnie ciekawie prowadzone są lekcje historii. Ich nauczyciel, pan Cebula, zadaje swoim uczniom niesamowite zadania, a klasa może... podróżować w czasie, by znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania. W każdym tomie głównym...

Katarzyna_Es | 2017-03-09

Próba uatrakcyjnienia historycznego wywodu i uczynienia zdarzeń zamierzchłych (niemalże nierzeczywistych w równej mierze co błyskacze i teleportacje) bardziej bliskimi i po prostu fajnymi. Próba bardzo udana.

Karolina Pe | 2018-11-21

Świetna książka. Akcja dzieje się w przeszłości i przyszłości.

Me_gusta_leer | 2019-03-07
Malina | 2019-02-21