Jak oni pracują? Rozmowy z polskimi twórcami

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
LubimyCzytać

Kulisy pracy kreatywnych umysłów. Andrzej Sapkowski siada do pisania już o ósmej rano niczym urzędnik, Jacek Dehnel woli pracować spontanicznie. Bohdan Butenko włącza telefon tylko na dwie godziny dziennie, Jerzy Pilch uważa, że wyłączanie telefonu to nadgorliwość. Katarzyna Bonda zanim zacznie pisać tworzy całe pudła notatek, Joanna Bator po prostu podąża za bohaterami. Przemek Dębowski...

Kulisy pracy kreatywnych umysłów.

Andrzej Sapkowski siada do pisania już o ósmej rano niczym urzędnik, Jacek Dehnel woli pracować spontanicznie. Bohdan Butenko włącza telefon tylko na dwie godziny dziennie, Jerzy Pilch uważa, że wyłączanie telefonu to nadgorliwość. Katarzyna Bonda zanim zacznie pisać tworzy całe pudła notatek, Joanna Bator po prostu podąża za bohaterami. Przemek Dębowski najbardziej lubi pracować w Ikei, Sylwia Chutnik tylko u siebie w domu. Wanda Chotomska tworzy w łóżku, Marek Bieńczyk przy swoich dwóch biurkach. Michał Śledziński nie potrafi pracować bez muzyki, Beata Chomątowska – bez umytych okien. Papcio Chmiel zaś uważa, że zawsze jest w pracy.
Jednak mimo wszystkich różnic, twórcze umysły łączy jedno: wszystkie te rytuały i zwyczaje mają im pomóc w obróceniu pomysłu w dzieło sztuki. Zebrane przez Agatę Napiórską metody pracy tuzów polskiej literatury, nauki i sztuki są niezwykle ciekawym i cennym wglądem w duszę i życie artystów. Nie mówiąc o tym, że to lektura pełna doskonałego humoru.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fredzio | 2017-05-04
Przeczytana: 03 maja 2017

Tytuł książki, co nieczęsto się zdarza, jest niezwykle adekwatny do treści. To bardzo sympatycznie prowadzone wywiady z ludźmi polskiej książki, malarstwa i sztuk wizualnych na temat ich warsztatu i organizacji pracy. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie, że nawet jeśli twórca był mi wcześniej nieznany, albo znany tylko z nazwiska, wywiad z nim czytało mi się dobrze. Nie jest to jednak wielka rzecz- ot, rozmowy, które ani nie rzucają na kolana, ani nie poszerzają jakoś nieprawdopodobnie horyzontów. Nie uznałbym jej za pozycję bardzo dobrą, ale ciekawą, którą warto przeczytać, jeśli już będziecie ją mieli pod ręką.

Radosław Gabinek | 2017-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 19 marca 2017

osinskipoludzku.blogspot.com

Z natury nie jestem osobą wścibską i swego czasu z zaskoczeniem odkryłem, iż będę musiał zamontować rolety w oknach, gdyż moi sąsiedzi z sąsiedniego bloku cechują się większą ciekawością zawartości mojego mieszkania niż ja sam. Podglądactwo w różnym wydaniu to zresztą wydaje się problem naszych czasów, gdyż społeczeństwo wykazuje duże zainteresowanie życiem innych ludzi zwłaszcza tych bardziej znanych. Jakkolwiek nie przepadam za prasą bulwarową i historiami z życia tzw. celebrytów to warsztat pracy polskich twórców, a przy okazji możliwość obserwacji ich rytmu dnia jednak mnie skusiła, czego dowodem jest niniejsza opinia.

Książka Agaty Napiórskiej doskonale nadaje się do czytania w momencie kiedy nie dysponujesz dużą ilością czasu wolnego i warunki do lektury nie są zbyt sprzyjające. Jest idealnym rozwiązaniem na przerwę w pracy czy też na umilenie sobie oczekiwania w kolejce do lekarza. Świetnie się sprawdzi jako towarzysz podróży, bo wytrzyma...

Ahsan | 2017-05-17
Przeczytana: maj 2017

Jeżeli kogoś interesują zwyczaje związane z pracą i rytmem dnia polskich twórców, polecam. Można podpatrzeć co nieco.

Inga | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Dla osoby, która uważa dialog za lekturę niemalże idealną, 400 stron wywiadów z 58 osobami ze świata kultury: pisarzami, artystami malarzami, twórcami komiksów i picturebooków oraz muzykami stanowi powód do wzmożonej ekscytacji.

Jak się okazało, Anna Napiórkowska nie ma jednak mocy Agnieszki Drotkiewicz, czy Zofii Zaleskiej. Jednak to nie znaczy, że miałam do czynienia z marną pozycją. Nie. Jedynie to, że przy lekturze nie doświadczyłam zbyt wielu momentów „acha” i chwil głębokiej inspiracji.
Jakie są jednak zalety „Jak oni pracują?”?

Po pierwsze, rozmowa z Andrzejem Sapkowskim była, jak na niego, niezwykle przyjemna. Bo, aby tego zbyt dosadnie nie ująć, autor „Wiedźmina” miewa tendencję do przemawiania w sposób trochę arogancki i zadufany z wyżyn tronu ojca polskiej fantastyki. Warto tylko wspomnieć jego kuriozalną rozmowę w Magazynie Książki, gdzie na pytania odpowiadał oszczędnie pogardzając tymi, którzy języków nie znają. Dodatkowo „Historia i Fantastyka”, czyli wywiad-rzeka...

Emsi | 2017-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Leniwe popołudnie (powinnam w pocie czoła pisać licencjat).

Leniwe popołudnie, kolana mam okryte kocem, przeglądam bez większego zainteresowania "Wysokie Obcasy". Natrafiam na przepiękne zdjęcie przecudnej urody kobiety (a wrażliwa jestem na takie widoki) w otoczeniu książek. No i czytam z nią wywiad. Pani napisała książkę, w której zamieściła relacje artystów zwierzających się z tego, w jaki sposób pracują. Książka zapewne czytana będzie przez osoby, które zamiast serio pracować, będą czytać, jak pracują inni.

Perfecto, to książka dla mnie! Z dresów szybko przebieram się w coś bardziej wyjściowego i lecę do księgarni (co u mnie nietypowe, bo raczej nie kupuję nowości, a tym bardziej nie spontanicznie, ani po zwykłych cenach. Raczej wybieram kiermasze biblioteczne i antykwariaty). Jak widać, musiały mnie ten wywiad i piękne zdjęcie bardzo ruszyć, że zmieniłam nagle moje książkowe zwyczaje.

Wywiad z Łukaszem Orbitowskim, do którego "Innej duszy" zabieram się już od...

Christine Doinel | 2017-04-13
Przeczytana: 17 marca 2017

Nie mogłam się oprzeć. Szczerze mówiąc, nawet nie próbowałam. Po prostu musiałam sięgnąć po „Jak oni pracują” Agaty Napiórskiej, czyli zbiór rozmów z polskimi twórcami na temat ich nawyków i podejścia do pracy właśnie. W końcu kto z nas, czytając dobrą książkę, czy podziwiając wspaniały obraz nie zadaje sobie pytania o to jak dane dzieło powstało, czy jest ono efektem weny czy żmudnej, codziennej pracy, inaczej mówiąc, jak wyglądał proces twórczy. Dlatego też, podczas gdy jedni lubią czytać o rytuałach pielęgnacyjnych gwiazdek telewizji, ja z nieukrywaną przyjemnością, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja, zaglądam przez ramię pisarzom i artystom. Agata Napiórska właśnie nam taką okazję stworzyła i zapewniam, że wszyscy ciekawscy na pewno znajdą w tej książce coś dla siebie.

(...) „Jak oni pracują” to lekka i przyjemna lektura, która pozwala nam zajrzeć za kurtynę i przekonać się, że to, co różni nas od osób, które podziwiamy za ich dzieła to być może nic więcej jak odpowiednia...

Czytaj_na_walizkach | 2017-03-24

Autorka książki Jak oni pracują przeprowadziła kilkadziesiąt wywiadów z twórcami różnych profesji. Każdy z wywiadów jest inny, tak jak jej rozmówcy. Jedne były przeprowadzane na żywo w domach lub pracowniach artystów, inne przez Skype, a jeszcze inne, jako korespondencja mailowa.

Każdy z artystów uchylił rąbka tajemnicy – jak wygląda jego dzień, co go inspiruje. Malarze, pisarze, graficy, twórcy komiksów, rysownicy opowiadają, co robią na co dzień, kiedy pracują, jak udaje im się znajdować czas na życie prywatne i bez czego nie wyobrażają sobie życia.

Poznajemy rozkład dnia Andrzeja Sapkowskiego, dowiadujemy się jak powstawały pierwsze komiksy o Tytusie Papcia Chmiela, pijemy kawę z Katarzyną Bondą i słuchamy, o tym jak zbiera materiały do kolejnej powieści. Każdy wywiad jest inny, niezwykły. Artyści, nawet jeśli nie chcą, zdradzają kilka swoich sekretów. Dowiadujemy się bez czego nie może żyć Wanda Chotomska twórczyni bajek i słuchowisk dla dzieci oraz dowiadujemy się co robi...

karo_lcia | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Książka-wywiad Agaty Napiórskiej to zbiór ciekawostek o najpopularniejszych twórcach współczesnej kultury, ale to również odświeżenie tych nazwisk, o których młodzi ludzie zapomnieli lub nie zdawali sobie sprawy, że to właśnie ich dzieła czy prace nie jednokrotnie oglądali. [...]

Co najważniejsze charakterystyka pracy każdej z osób i ich sposobu życia, także stosunku do wybranego zawodu, nie jest przegadana. Wybrany temat przez panią Napiórską jest bardzo wdzięczny i nieczęsto wykorzystywany w wywiadach. Łatwo było o złe poprowadzenie wywiadu lub zbyt szeroki zakres tematyki, lecz nic z tego, mamy tu zwięzłą opowieść, która pobudza apetyt na więcej.

Okazuje się, że sposób i warunki pracy dużo mówią o osobie, jak zatem to lekturze tej książki tworzy się prosta droga w głąb duszy autora - może zaledwie jej zarys, lecz jakże może być zaskakujący.

Zapraszam po więcej na: http://kulturalnykogel-mogel.blogspot.com/2017/03/jak-oni-pracuja-agata-napiorska.html#more

Yanadis | 2017-03-14
Przeczytana: 12 marca 2017

Napisany w stylu odwołującym się do klasyki polskiego reportażu przewodnik po metodach pracy i radzeniu sobie z samym sobą. Smakowite.

Monika | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Można, nie trzeba. Raczej jako lekki przerywnik, fragmentami.