Jak oni pracują? Rozmowy z polskimi twórcami

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
LubimyCzytać

Kulisy pracy kreatywnych umysłów. Andrzej Sapkowski siada do pisania już o ósmej rano niczym urzędnik, Jacek Dehnel woli pracować spontanicznie. Bohdan Butenko włącza telefon tylko na dwie godziny dziennie, Jerzy Pilch uważa, że wyłączanie telefonu to nadgorliwość. Katarzyna Bonda zanim zacznie pisać tworzy całe pudła notatek, Joanna Bator po prostu podąża za bohaterami. Przemek Dębowski...

Kulisy pracy kreatywnych umysłów.

Andrzej Sapkowski siada do pisania już o ósmej rano niczym urzędnik, Jacek Dehnel woli pracować spontanicznie. Bohdan Butenko włącza telefon tylko na dwie godziny dziennie, Jerzy Pilch uważa, że wyłączanie telefonu to nadgorliwość. Katarzyna Bonda zanim zacznie pisać tworzy całe pudła notatek, Joanna Bator po prostu podąża za bohaterami. Przemek Dębowski najbardziej lubi pracować w Ikei, Sylwia Chutnik tylko u siebie w domu. Wanda Chotomska tworzy w łóżku, Marek Bieńczyk przy swoich dwóch biurkach. Michał Śledziński nie potrafi pracować bez muzyki, Beata Chomątowska – bez umytych okien. Papcio Chmiel zaś uważa, że zawsze jest w pracy.
Jednak mimo wszystkich różnic, twórcze umysły łączy jedno: wszystkie te rytuały i zwyczaje mają im pomóc w obróceniu pomysłu w dzieło sztuki. Zebrane przez Agatę Napiórską metody pracy tuzów polskiej literatury, nauki i sztuki są niezwykle ciekawym i cennym wglądem w duszę i życie artystów. Nie mówiąc o tym, że to lektura pełna doskonałego humoru.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Radosław Gabinek | 2017-03-19
Na półkach: 2017 rok, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2017

osinskipoludzku.blogspot.com

Z natury nie jestem osobą wścibską i swego czasu z zaskoczeniem odkryłem, iż będę musiał zamontować rolety w oknach, gdyż moi sąsiedzi z sąsiedniego bloku cechują się większą ciekawością zawartości mojego mieszkania niż ja sam. Podglądactwo w różnym wydaniu to zresztą wydaje się problem naszych czasów, gdyż społeczeństwo wykazuje duże zainteresowanie życiem innych ludzi zwłaszcza tych bardziej znanych. Jakkolwiek nie przepadam za prasą bulwarową i historiami z życia tzw. celebrytów to warsztat pracy polskich twórców, a przy okazji możliwość obserwacji ich rytmu dnia jednak mnie skusiła, czego dowodem jest niniejsza opinia.

Książka Agaty Napiórskiej doskonale nadaje się do czytania w momencie kiedy nie dysponujesz dużą ilością czasu wolnego i warunki do lektury nie są zbyt sprzyjające. Jest idealnym rozwiązaniem na przerwę w pracy czy też na umilenie sobie oczekiwania w kolejce do lekarza. Świetnie się sprawdzi jako towarzysz podróży, bo wytrzyma...

Czytaj_na_walizkach | 2017-03-24

Autorka książki Jak oni pracują przeprowadziła kilkadziesiąt wywiadów z twórcami różnych profesji. Każdy z wywiadów jest inny, tak jak jej rozmówcy. Jedne były przeprowadzane na żywo w domach lub pracowniach artystów, inne przez Skype, a jeszcze inne, jako korespondencja mailowa.

Każdy z artystów uchylił rąbka tajemnicy – jak wygląda jego dzień, co go inspiruje. Malarze, pisarze, graficy, twórcy komiksów, rysownicy opowiadają, co robią na co dzień, kiedy pracują, jak udaje im się znajdować czas na życie prywatne i bez czego nie wyobrażają sobie życia.

Poznajemy rozkład dnia Andrzeja Sapkowskiego, dowiadujemy się jak powstawały pierwsze komiksy o Tytusie Papcia Chmiela, pijemy kawę z Katarzyną Bondą i słuchamy, o tym jak zbiera materiały do kolejnej powieści. Każdy wywiad jest inny, niezwykły. Artyści, nawet jeśli nie chcą, zdradzają kilka swoich sekretów. Dowiadujemy się bez czego nie może żyć Wanda Chotomska twórczyni bajek i słuchowisk dla dzieci oraz dowiadujemy się co robi...

karo_lcia | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Książka-wywiad Agaty Napiórskiej to zbiór ciekawostek o najpopularniejszych twórcach współczesnej kultury, ale to również odświeżenie tych nazwisk, o których młodzi ludzie zapomnieli lub nie zdawali sobie sprawy, że to właśnie ich dzieła czy prace nie jednokrotnie oglądali. [...]

Co najważniejsze charakterystyka pracy każdej z osób i ich sposobu życia, także stosunku do wybranego zawodu, nie jest przegadana. Wybrany temat przez panią Napiórską jest bardzo wdzięczny i nieczęsto wykorzystywany w wywiadach. Łatwo było o złe poprowadzenie wywiadu lub zbyt szeroki zakres tematyki, lecz nic z tego, mamy tu zwięzłą opowieść, która pobudza apetyt na więcej.

Okazuje się, że sposób i warunki pracy dużo mówią o osobie, jak zatem to lekturze tej książki tworzy się prosta droga w głąb duszy autora - może zaledwie jej zarys, lecz jakże może być zaskakujący.

Zapraszam po więcej na: http://kulturalnykogel-mogel.blogspot.com/2017/03/jak-oni-pracuja-agata-napiorska.html#more

Yanadis | 2017-03-14
Przeczytana: 12 marca 2017

Napisany w stylu odwołującym się do klasyki polskiego reportażu przewodnik po metodach pracy i radzeniu sobie z samym sobą. Smakowite.

zaczytanadusza | 2017-03-03
Przeczytana: 01 marca 2017