Królowa Śniegu

2015-01-01
2015-01-01
17 min.
Cecylia Niewiadomska

Wspaniała literatura! Polecam dla dużych i małych! Piękne ilustracje.

Wspaniała literatura! Polecam dla dużych i małych! Piękne ilustracje.

To co najbardziej utkwiło mi w pamięci to przepiękne ilustracje w tej książce. Co do treści, no cóż jest tutaj ukazane pewne okrucieństwo, z którym oswajać dzieci należy stopniowo, ale może niekoniecznie zbyt wcześnie. Zostawiam to pod rozwagę rodziców. Nie będę się już bardziej czepiać. W sumie ciekawa opowieść.

"Die Schneekönigin" Hans Christian Andersen
Wydawnictwo [ze słownikiem]

Jak głosi napis na okładce "Die Schneekönigin" kierowana jest do osób będących na poziomie A2/B1. Moim zdaniem ta książka nie zalicza się do A2, ponieważ słownictwo jest trudne. "Królowa śniegu" została napisana w 1844 roki i Wydawnictwo [ze słownikiem] przetłumaczyło oryginalny utwór. Czy to dobrze? Moim zdaniem nie. W końcu ta książka ma być jedną z form nauki języka. Dlaczego mam uczyć się słów, które już dawno wyszły z użycia? W dalszym ciągu mam problem z odmianą czasowników czy rodzajnikami, więc wolę popracować nad tym, niż głowić się nad słowami, których w Niemczech raczej nie usłyszę. Oczywiście pisząc "głowić" mam na myśli szukanie słówka w słowniczku na marginesie bądź słowniczkach z przodu i tyłu książki.

Bardzo podoba mi się minimalizm, zarówno wnętrza jak i okładek książek. Każda pozycja dzieli się na dwa słowniki- pierwszy, w którym znajdują się najczęściej używane słowa w danej książce oraz drugi, który zawiera wszystkie słówka użyte w danej publikacji. Reszta to treść, jednak i tu (na marginesie) pojawia się słownik, w którym znajdują się słówka, mogące czytelnikowi przysporzyć neico problemu. Dane słowo w tekście jest pogrubione i na marginesie przetłumaczone. Przy słówkach znajdują się rodzajniki, a gdy pogrubione słówko jest czasownikiem odmienionym przez osoby, liczby czy czasy to w nawiasie jest podana również jego wersja nieodmieniona. Przykład: legte- (legen) kłaść, składać; zeigte- (zeigen) pokazywać, ukazywać, wskazywać, nadawać. Wiem, że niektórym przeszkadza to, że słowniczek ułożony jest chronologicznie, a nie w kolejności występowania na danej stronie. Mnie to nie przeszkadza :)

Czy polecam książki Wydawnictwa [ze słownikiem]? Oczywiście! To jest świetna forma nauki języków. Zwłaszcza, że wydawnictwo ciągle poszerza swoją ofertę. Czy polecam konkretnie tę książkę? Tak, ale tylko osobom, które językiem niemieckim sprawnie władają i które mają ochotę poznać nieco inną odmianę tego języka. Osoby będące na poziomie A2 na pewno będą się nieco irytowały podczas czytania "Die Schneekönigin". Skoro wydawnictwo tłumaczy książki tylko w oryginale to osobom początkującym radzę sięgnąć po pozycje, które były wydane (w oryginale) zdecydowanie później. Wtedy język i słownictwo będą na pewno łatwiejsze. Cena w stosunku do jakości wydania oraz dopracowania słowniczków i treści jest jak najbardziej adekwatna.

www.maobmaze.pl

"Die Schneekönigin" Hans Christian Andersen
Wydawnictwo [ze słownikiem]

2061

Moja ukochana baśń:)

Moja ukochana baśń:)

Ikona baśni - ponadczasowa, z motywem miłości silniejszej niż zło i przeciwności losu.

Rodzice, czytajcie dzieciom bajki - bawią, uczą, a i dają starszym do myślenia.

Rodzice, czytajcie dzieciom bajki - bawią, uczą, a i dają starszym do myślenia.

Moim zdaniem najpiękniejsza baśń Andersena. W dzieciństwie uwielbiałam do niej często wracać. To nic, że znałam ją na pamięć. Posiada ona w sobie coś takiego co sprawia, że do dziś na samą myśl o "Królowej Śniegu" pojawią się piękne wspomnienia :)

Wszystko to, co do tej pory u Andersena jedynie prześwitywało, nieśmiało się wychylało - magia, tajemnica, mrok i wielka przygoda - tutaj, w Królowej Śniegu EKSPLODUJE w pełnej krasie! To esencja, sedno bajkowości, utwór, który przez całe pokolenia ostatnich dwóch wieków, także dla wielu z nas DEFINIUJE SŁOWO "BAJKA"!

Jest tutaj wszystko, co prawdziwa baśń powinna zawierać. W tajemniczych, pełnych magii i grozy okolicznościach znika mały chłopiec, a jego najlepsza przyjaciółka postanawia wyruszyć w drogę i go znaleźć. Już na samym początku, dryfując bezradnie w łódeczce, staje na skraju nieznanego. Przed nią zaczarowane ogrody, mroczne lasy, warowne zamki, obóz zbójców i w końcu mroźna kraina. Andersen ciągnie nas za rękę, co chwila zmienia scenografię i bohaterów, przeciąga przez bogatą różnorodność miejsc i postaci, bawi i zachwyca bez wytchnienia!
I co ciekawe - to trochę taka bajka do góry nogami. To chłopiec zostaje porwany, a miejsce dzielnego rycerza, walczącego w imię miłości z przeciwnościami, przemierzającego siedem gór, siedem lasów, siedem rzek i siedem województw, zajmuje mała dziewczynka, która w podróż wybiera się na bosaka, nie mając tarczy ni miecza.

Piękna, piękna, przepiękna! Pełne magii wspomnienie z dzieciństwa. Magii, która jak się okazuje nigdzie nie uciekła, jest tu nadal.
Nie muszę polecać.

Jest tutaj wszystko, co prawdziwa baśń powinna...

Bajka naprawdę niesamowita <3 Pamiętam, że jak byłam mała to mama opowiadała mi ją zawsze na dobranoc.
Dużo z tej bajki można się nauczyć. Niesamowita bajka o silnej relacji dziewczynki i chłopca <3
Polecam

Polecam

Bajka dla dzieci zdawałoby się. Jednak myślę, że każdy w różnym wieku wyciągnie różne wnioski z tej historii.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa