Życie motyli

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Pierwsza kobieca powieść rozwojowa! Powiadają, że życie pisze najlepsze historie. Tylko dlaczego niektóre są pasjonujące, a inne… po prostu nudne? Zupełnie jakbym czytała nieciekawą książkę, myśli o swoim życiu Izydora. Syn, któremu poświęciła młodość, wydoroślał, wyjechał i automatycznie wykasował ją z pamięci. Izydora ma pięćdziesiątkę na karku i sporą nadwagę. Wspomnieniem po dorosłym już...

Pierwsza kobieca powieść rozwojowa!

Powiadają, że życie pisze najlepsze historie. Tylko dlaczego niektóre są pasjonujące, a inne… po prostu nudne? Zupełnie jakbym czytała nieciekawą książkę, myśli o swoim życiu Izydora. Syn, któremu poświęciła młodość, wydoroślał, wyjechał i automatycznie wykasował ją z pamięci. Izydora ma pięćdziesiątkę na karku i sporą nadwagę. Wspomnieniem po dorosłym już Jerzyku są jedynie kartki na święta i życzenia na Dzień Matki. Były mąż, artysta – nigdy nie mieli sobie zbyt wiele do powiedzenia – układa sobie życie z nową partnerką w luksusowym apartamencie. A ona, niedoszła tancerka (Izydora od Isadory Duncan), która zawiodła ambicje swojej matki i nadzieje, jakie w niej rodzicielka pokładała, przyjmując posadę księgowej, kończy z debetem na karcie, mieszkając kątem u ciotki na prowincji. Urocze sielskie małe miasteczko? Bynajmniej! Małe miasteczka też bywają nieciekawe i niechętne nowo przybyłym. Dobre miejsce i czas na zmianę? Najlepsze.

Nie znajdziecie tu fajerwerków miłości i hollywoodzkiego happy endu. Ale jeśli szukacie oczyszczającej, pięknej opowieści o rozwoju i zmianie, dobrze trafiliście. Życie motyli to książka mądra, dowcipna, nie sielankowa co prawda, ale zdecydowanie optymistyczna.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4182/Z...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4182/Z...»

Jolanta | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Podobnych książek jest ostatnio wiele; historie w nich opisane wydają się czasami na pozór banalne i nierealne. W pewnym momencie życia, ze względu na niesprzyjające wydarzenia, kobiety podejmują wyzwania i zmieniają swoje miejsce zamieszkania, pracę, znajomych. Zaczynają inaczej żyć.
Tak jest z pięćdziesięcioletnią Izydorą. "Dawniej praca regulowała jej życie, wyjście z domu i powrót. Niezmienny, powtarzający się rytm, niepozostający czasu na zastanawianie się". Jej życie obracało się wokół byłego już męża oraz syna, który już usamodzielnił się. Izydora zostaję sama, trochę zaniedbana i pełna kompleksów na tle figury. Kłopoty finansowe zmuszają ją do przeprowadzki do domu Zofii, starej, samotnej ciotki, mieszkającej w małym miasteczku. Dwie kobiety, w różnym wieku i o różnych charakterach, przez wiele lat nie utrzymujące ze sobą kontaktu, pod jednym dachem? Raz miłe, otwarte, a czasami nieznośne, chłodne i nieprzystępne. Życie pełne niespodzianek i tajemniczej przeszłości...

allison | 2017-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2017

„Życie motyli” Katarzyny Ryrych to ciepła, optymistyczna, ale nie przesłodzona powieść obyczajowa, którą warto przeczytać dla relaksu i refleksji.

Przyznam, że po tę książkę sięgnęłam z obawami, bo nasz rodzimy rynek księgarski zasypywany jest tzw. literaturą kobiecą. Nie lubię tego określenia, bo najczęściej kryją się pod nim banalne, głupiutkie i naiwne historyjki. Powieść pani Ryrych udowadnia, że wcale nie musi tak być, że współczesna powieść obyczajowa może być ciekawa, wiarygodna, naturalna i bez lukru kapiącego z każdej strony.

Główna bohaterka to rozczarowana i zakompleksiona kobieta, dla której pięćdziesiątka na karku jest dodatkowym powodem do zgryzot i zgorzknienia. Rodzinne kłopoty, nieprzyjemne wspomnienia z dzieciństwa, poczucie niespełnienia i rzadkie imię Izydora, które wzbudza ironiczne spojrzenia i śmiech, to codzienność pani księgowej. Jakby tego było mało, pewnego dnia do jej drzwi puka komornik.

Wybawieniem od trosk wydaje się ucieczka na prowincję, do...

kajsa | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Bardzo sympatyczna książka.Niby babskie czytadło,a ma w sobie coś innego.Brak w niej wielkich porywów serca,nieprawdopodobnych zdarzeń i wielkich metamorfoz bohaterek.
Izadora - główna postać początkowo może uchodzić za ofiarę,bo oto wiele lat temu psychicznie i fizycznie porzucił ją mąż,wychowała ukochanego jedynaka,który zaraz po osiągnięciu pełnoletności wybył z domu i zapomniał o matce,przyjaźń zaś okazała się czymś pozornym i sztucznym. Kobieta jest w trudnej sytuacji materialnej i musi podjąć decyzję,która diametralnie odmieni jej życie,a w konsekwencji zdejmie odium sierotowatej mamci po pięćdziesiątce.
Nie, nie spodziewajcie się kolejnego powrotu nad rozlewiska."Życie motyli" to zwykła,monotonna,czasami urozmaicona jakimś sensacyjnym zdarzeniem codzienność,która ma prawo się znudzić.Jak się okazuje nuda może być mobilizująca.

Meggie | 2017-02-16

Życie nie zawsze się układa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Izydora niejednokrotnie się już o tym przekonała. Pięćdziesięcioletnia kobieta, świeżo po rozwodzie, z debetem na koncie i więcej niż kilkoma kilogramami nadprogramowo. Miała inne plany, po których nie został już żaden ślad. Były mąż znalazł nową partnerkę, a syn Jerzy wyjechał i pamięta o matce tylko poprzez wysyłanie kartek od święta. Jakby tego było mało jej matka czuje się zawiedziona niemal wszystkim, co Izydora zrobi, czy powie. No może poza małżeństwem, które i tak się rozpadło. Już z samym imieniem miało być inaczej. Gdyby nie pomyłka ojca, teraz nosiłaby imię upamiętniające słynną tancerkę Isadorę Duncan. Same pomyłki. Nie mając innego pomysłu i za wiele pieniędzy Izydora postanawia się przeprowadzić do ciotki mieszkającej w małym, zwyczajnym miasteczku. Czy to dobry pomysł? Czy w wieku pięćdziesięciu lat można jeszcze odmienić swój los i zawalczyć o szczęście?

Katarzyna Ryrych – pisarka, nauczycielka, poetka....

eduko7 | 2017-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Czy Izydora powiela stereotyp kobiety, która w pewnym wieku, w pewnych okolicznościach (niesprzyjających!) decyduje się na zmianę? Tak, niegdyś „praca regulowała jej życie, wyjście z domu i powrót. Niezmienny, powtarzający się rytm, niepozostający czasu na zastanawianie się". Rytm tego życia był oczywisty: rodzina (zdradzający ją, teraz już były mąż i usamodzielniony syn), praca. Czy to źle? Nie. Szkoda tylko, że gdzieś w tym rytmie zgubiła gdzieś samą siebie. Dlatego tak trudno odnaleźć jej się w nowej rzeczywistości. Zakompleksiona, rozbita, doświadczająca trudności finansowych przeprowadza się do ciotki Zofii. Czy ta zmiana wyjdzie na dobre Izydorze? Jak ułożą się jej relacje z ciotką? Jak przyjmą ją mieszkańcy wsi, w której żyła jej dotąd osamotniona ciotka? Czego Izydor dowie się o swojej rodzinie i o samej sobie?

Gosia | 2017-08-16
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Los nie oszczędzał Izydory. Po zdradzie męża i rozwodzie musi sprzedać mieszkanie i zostaje bez dachu nad głową. Postanawia przeprowadzić się do ciotki na wieś. Trudno jest zaczynać wszystko od nowa w nowym środowisku a ludzie nie są zbyt przyjaźnie nastawieni. Powoli poznaje mieszkańców i historię swojej rodziny. Takie sobie czytadło, ale można poczytać9.

Monka | 2017-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2017

... Życie motyli to taka nieśpieszna opowieść o wszystkich aspektach życia ... znajdziemy w niej dygresję na temat przyjaźni, miłości, samotności, przemijania, cierpienia ... nie jest to typowa literatura kobieca ... nie trzyma się ona żadnego schematu ... jest świeża i oryginalna ... na pewno nie kończy się hollywoodzkim happy endem tak jak spodziewamy się w tego typu literaturze ... ale mimo to warto na nią zwrócić uwagę ... mnie zaintrygował opis tej książki, dlatego tak bardzo chciałam ją przeczytać ... zastanawiałam się czym jest ta powieść rozwojowa ... i już wiem, że to książka, która zmusza czytelnika do pewnych podsumowań dotyczących jego życia ... to książka, która przypomina o tym, co w życiu ważne ... uzmysławia, że należy walczyć o własne szczęście ... uświadamia, że to bardzo często jest walka długa i mozolna ... a do tego potrzebna jest odwaga, hart ducha i nadzieja na lepsze jutro ... to wszystko odnajduje w sobie główna bohaterka tej powieści - Izydora Zielińska...

Izydora to pięćdziesięcioletnia kobieta z nadwagą, z debetem na koncie
Jej małżeństwo szybko się rozpadło jak domek z kart, ma dorosłego syna wyrósł on na egoistę, jest egoistycznym, sztucznym chłopakiem.
Izydora jest bardzo wycofana,zamknięta w sobie. Musi sprzedać swoje mieszkanie przeprowadzić się do swojej ciotki, która jest stanowcza, surowa ma swoje zasady w życiu, którymi się kieruje.

Historia wzruszająca, poruszająca za serce, poruszyła mnie mocno zachwyciła książka dobrze napisana.
"Życie motyli" jest literaturą niezwykłą, cudowną i piękną urzekła mnie swą prostotą,fascynująca to lektura zachwycona jestem tym kobiecym czytadłem.
Wzruszyła mnie, pochłonęłam ją, pisana na prawdziwych faktach po prostu samo życie!!!!!

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Książa ukaże się w przyszłym tygodniu, 16 lutego 2017 roku w Wydawnictwie Literackim. Zainteresowała mnie ta książka tym, że miała być troszkę inna niż inne książki kobiece. I się nie zawiodłam.
Ale zacznę od paru słów o autorce. Katarzyna Ryrych jest pisarką, malarką i tłumaczką z języka angielskiego ze specjalizacją militarną!. Wydała kilkanaście książek dla młodzieży i dorosłych. IBBY.
Powieść 'Życie motyli' jest opowieścią o Izydorze Zielińskiej, pięćdziesięciolatce, która rozwiodła się z mężem, straciła kontakt z synem, wciąż nie uporządkowała (nawet po śmierci matki) relacji z matką, a jej plany na budowę domu i udowodnienia synowi i swojemu byłemu, że coś potrafi zakończyły się listami komornika. I w dodatku ma nadwagę, co odczuwa bardzo boleśnie. Postanawia więc wziąć wzór z tych wszystkich bohaterek 'Rozlewisk' i 'Prowincji' i wprowadza się do leciwej ciotki w małym miasteczku, którą postanowiła się opiekować w zamian za lokum.
Już na miejscu...

jeke | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Katarzyna Ryrych – pisarka, malarka, tłumaczka z języka angielskiego. Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem poezji ,,Zapiski pewnej hipiski". Od tamtej pory wydała kilkanaście książek dla młodzieży i dorosłych. Książka ,,Siedem sowich piór" była nominowana do tytułu Książki Roku 2009 polskiej sekcji IBBY. W 2011 roku książka ,,Wyspa mojej siostry" wygrała prestiżowy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren. Największy jednak rozgłos przyniosła jej książka ,,Król". Książki Katarzyny Ryrych nie są ckliwymi historyjkami, ale pogłębionymi psychologicznie opowieściami.

Izydora Zielińska mając prawie pięćdziesiąt lat na karku postanowiła zacząć nowe życie. Wraz z niepotrzebnym tłuszczykiem na ciele, który uparcie próbowała zrzucić, postanowiła też zakończyć rozwodem swoje małżeństwo, które już od kilku lat było fikcją. Były mąż Wiktor po rozwodzie przeprowadził się do nowej partnerki i wraz z nią wynajął apartament w nowoczesnej kamienicy, a Izydora po wyjeździe syna Jerzyka za granicę...