Nowoczesna komedia.Biała małpa tom 1

Tłumaczenie: Zofia Lasocka
Cykl: Saga rodu Forsyte'ów (tom 4)
Wydawnictwo: Videograf II
The Modern Komedy: The White Monkey

Inne wydania

Nowoczesna komedia to kolejna trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyte ów. W jej skład wchodzą: Biała małpa (1924), Srebrna łyżka (1926) i łabędzi śpiew (1928). Następuje w niej metamorfoza głównego bohatera, Soamesa, który z egoisty i dorobkiewicza przeistacza się w dostojnego, uduchowionego gentlemana. Pokolenie, które Galsworthy krytykował wcześniej za zdradę wartości ogólnoludzkich, staje się teraz według niego ich nosicielem, krytyce poddana zostaje natomiast najmłodsza generacja, przesiąknięta hedonizmem i nihilizmem.Akcja pierwszego tomu rozpoczyna się w roku 1922, a kończy rok później. Fleur, córka Soamesa, prowadzi salon towarzyski, w którym bywają modni artyści. Michał podejrzewa, że żona go zdradza, jednak pewnego dnia Fleur zaskakuje go informacją, że spodziewa się potomka... Stary Soames, po wielu perypetiach zawodowych związanych z oszustwami jednego z dyrektorów, rezygnuje z posady w zarządzie Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Beata | 2015-04-07
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Dalszy ciąg Sagi rodu Forsyte`ów. Rewelacyjna saga.

Rose Blue | 2013-07-23
Przeczytana: 2012 rok

Nowoczesna Komedia – Tom I
Akcja książki toczy się wokół Fleur oraz jej męża, ojca i teścia. Soames mimo swojej wiecznej ostrożności, rozsądkowi i w pełni zachowawczych zachowań daje się wplatać w niewielki skandal finansowy wraz z teściem córki. Michał zajmuje się pracą w wydawnictwie. Natomiast Fleur skupia się w największym stopniu na sobie i swojej pozycji towarzyskiej.
Książka nie odbiega poziomem od swoich poprzedniczek tworzących „Sagę rodu Forsyte’ów”. Autor popisowo buduje i przedstawia charaktery swoich bohaterów zarówno tych pierwszo- jak i drugoplanowych, opisuje także epokę wraz z jej obyczajowością, panującymi poglądami.

Tully | 2015-04-10
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Pierwsza czesc tego olbrzymiego cyklu jest chyba znana kazdemu, nawet osobom ktore nie przepadaja za czytaniem. Mamy przeciez dosc popularna w Polsce ekranizacje i kazdy kto uwielbia klimaty Anglii 18/19 wieku na pewno sie z ta pozycja zetknal. Dlaczego wiec nie gorsza druga czesc cyklu: Nowoczesna komedia jest tak malo popularna? Cykl bierze na tapete dalsze losy malzenstwa Fleur i Michala i losy Johna choc potraktowane przynajmniej w dwoch pierwszych tomach po macoszemu. Jak wiemy Fleur nie wyszal za maz z milosci, zyje z kims kogo lubi ale nie moze sie zmusic do niczego wiecej, otacza sie grupka znajomych w sklad ktorych wchodzaa poeci, malarze i pisarze prowadzac dosc popularny salon. Co zrobic jednak gdy pojawi sie na drodze ktos zakochany na zaboj gotowy na wszystko. Moze tak miec obu, przeciez i tak nie oddala serca tylko siebie? Dowiecie sie dalej z ksiazki ktora obejmuje nie tylko ten jeden watek. Co mi sie dodatkowo spodobalo to proba wybrnieci poza schemat forsythow....

Sławka | 2013-03-27

Super chociaż poprzednie części podobały mi się bardziej.

Katarzyna Białkowska | 2012-10-01

Galsworthy genialny jak zawsze