Noc sztyletników

Wydawnictwo: Oficynka
czarny kryminał
Metaforzysta

Może tożsamości Kuby Rozpruwacza nigdy nie poznamy? Może Londyn ma już taką naturę, że generuje postaci z mgły i mroku, nieuchwytne i straszne, obrastające legendami? Listopad 1888 roku. Kamil Kord przyjeżdża do Londynu z wizytą do dawno niewidzianego przyjaciela Nikodema Ponara. W tym czasie Kuba Rozpruwacz dokonuje coraz brutalniejszych ataków. W Whitechapel wybucha panika, policja miota...

Listopad 1888 roku. Kamil Kord przyjeżdża do Londynu z wizytą do dawno niewidzianego przyjaciela Nikodema Ponara. W tym czasie Kuba Rozpruwacz dokonuje coraz brutalniejszych ataków. W Whitechapel wybucha panika, policja miota się w poszukiwaniu mordercy, a wzajemnym oskarżeniom nie ma końca.

źródło opisu: http://oficynka.pl

źródło okładki: http://oficynka.pl

wiejskifilozof | 2017-02-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pokręcona dziękuje za cudowny prezent.
No właśnie Kuba Rozpruwacz,kim był ten już dziś kultowy morderca.
Czy,był Francuzem,Polakiem czy Rosjaninem.
Książka zabiera nas w czas działanie słynnego zabójcy.
Historia warta przeczytania,bo jest napisana w ciekawy sposób.
Opisy ówczesnej przestępczości,brudu i nędzy slumsów Londynu.

Nowej ideologii socjalizmu,nawiązanie do zaborów i powstań.
Świetna książka.

Pokrecona | 2017-01-25
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Pozycja warta jest polecenia. Nie jestem miłośniczką seryjnych morderców i psychopatów, wręcz przeciwnie, ale książka mi się podobała. Jest całkiem zgrabnie napisana, a co za tym idzie, czyta się bardzo szybko i z zainteresowaniem.

Więcej na http://przystanekszczescia.blogspot.com/2017/01/noc-sztyletnikow-adam-wegowski.html

Milena | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Postać Kuby Rozpruwacza przytaczana jest raz na jakiś czas, kiedy to ktoś popełni zbrodnie podobną do tych sprzed lat, bądź kiedy pojawią się jakieś nowe informacje na ten temat.
Kuba Rozpruwacz był seryjnym mordercą działającym w Londynie w 1888 roku. Było wielu podejrzanych, jednak brakowało wystarczających dowodów, aby skazać jednego sprawcę. W sumie to byłoby tyle ile wiedziałam na ten temat. Książka Adama Węgłowskiego przybliżyła mi tą sytuację z dziewiętnastego wieku.

Od razu może się przyznam, że po kryminały sięgam dość rzadko, jednak raz na jakiś czas mi się zdarza dać jakiemuś szanse, szczególnie tym napisanym przez polskich autorów. Wiadomo każdy czasem w życiu chce jakieś odmiany.

Kamil Kord wyrusza z wizytą do przyjaciela mieszkającego w Anglii. To właśnie tam w tamtym czasie grasuje morderca, który zabija kobiety w brutalny sposób. Bardzo często wycinając im narządy.
Sam pomysł na książkę mi się spodobał, ponieważ od razu wiedziałam że dowiem się dzięki niej...

ZapomnianaBiblioteka | 2017-01-29

Londyn, jesień 1888 r. W pierwszych dniach listopada do mieszkającego w angielskiej metropolii Polaka Nikodema Ponara przybywa z wizytą młody przyjaciel Kamil Kord. Ponar jest byłym stróżem prawa, którego okoliczności życiowe zmusiły do przeprowadzki za kanał La Manche, gdzie zarabia na chleb współpracując ze Scotland Yardem. Kord to pochodzący z zamożnej galicyjskiej rodziny, marzący o karierze literackiej dwudziestosześcioletni dziennikarz. Losy dżentelmenów skrzyżowały się już sześć lat wcześniej, właśnie na terenie Galicji, gdzie wspólnymi siłami rozwikłali sprawę makabrycznych zabójstw kobiet w niewielkiej wiosce pod Rzeszowem...

Więcej na:

wasilka | 2017-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Nieznana tożsamość Kuby Rozpruwacza i morderstwa, których dokonał, a także niemożność wyjaśnienia jego brutalnych zbrodni już w XIX wieku przyczyniły się do zbudowania legendy o „Mordercy z Whitechapel”. W badaniach związanych z Rozpruwaczem pojawił się nawet termin ripperology („rozpruwaczologia”). Po dziś dzień historia seryjnego mordercy z Londynu rozpala wyobraźnię wielu ludzi, stała się podstawą szeregu opracowań literackich, powieści, wierszy, komiksów oraz filmów i programów telewizyjnych. Na stałe zagościła w pop kulturze. Nic więc dziwnego, że pisarze podejmują kolejne próby przedstawienia własnego punktu widzenia w kwestii ustalenia tożsamości najpopularniejszego mordercy na świecie. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej powieści Adama Węgłowskiego "Noc sztyletników", która ukazała się w księgarniach pod koniec 2016 roku dzięki wydawnictwu Oficynka.
Adam Węgłowski to dziennikarz publikujący w miesięczniku "Focus Historia", "Tygodniku Powszechnym" czy...

KobieceRecenzje365 | 2017-05-22

Kryminał to gatunek literacki, po który sięgam dość często, w szczególności wtedy, gdy mam przesyt romansów i powieści obyczajowych. Gdy dostałam do recenzji powieść „Noc sztyletników” Adama Węgłowskiego, nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać, gdyż to autor, o którym nigdy wcześniej nie słyszałam. Jednak, że jestem osobą, która bardzo lubi poznawać twórczość nowych autorów, z zapałem zabrałam się za czytanie. Czy Adam Węgłowski trafił w mój literacki gust? Zapraszam na recenzję.

„Kamil Kord przyjeżdża do Londynu z wizytą do dawno niewidzianego przyjaciela Nikodema Ponara. W tym czasie Kuba Rozpruwacz dokonuje coraz brutalniejszych ataków. W Whitechapel wybucha panika, policja miota się w poszukiwaniu mordercy, a wzajemnym oskarżeniom nie ma końca.
W trakcie własnego śledztwa Kord i Ponar odkrywają wśród polskich emigrantów pewnego sztyletnika. Jaka jest jego rola w tej historii?”

Adam Węgłowski to dziennikarz miesięcznika „Focus Historia”, swoje artykuły publikował także w...

Edama | 2017-11-16
Athanati Este | 2017-11-30