To co prawdziwe o świcie

Wydawnictwo: Muza
True at First Light
8372003378
Hemingawy, Dzieła zebrane
Kuba

Z ostatniego swego safari - w roku 1953 - Ernest Hemingway wrócił pokiereszowany (uległ w czasie tej podróży do Afryki Wschodniej dwóm kolejnym wypadkom lotniczym; po jednym z nich prasę światową obiegła fałszywa wiadomość o jego tragicznej śmierci!) i w niedobrej formie psychicznej. Ale na przekór wszystkim tym dolegliwościom zabrał się do pisania powieści przedstawiającej zdobyte w Kenii doświadczenia. Nie zdołał jednak nigdy doprowadzić pracy nad tym utworem do końca, ciągle odrywały go od niej inne utwory, nowe podróże, ważne wydarzenia w życiu rodzinnym i publicznym. Dopiero w 1998 roku wydobył ten utwór z papierów pośmiertnych pisarza jego syn Patrick.

Wspaniała sceneria dzikiej przyrody afrykańskiej, pełne napięcia sceny z łowów na grubego zwierza, a przede wszystkim dramatyczne konflikty między podrywającymi się do buntu czarnymi gospodarzami tej ziemi a białymi osadnikami, którzy nią zawładnęli, przenikają w tej powieści w świat wewnętrzny narratora, w którym łatwo rozpoznać samego pisarza. Ta książka jest nie tylko wykreowaną w jego wyobraźni, pełną dramatyzmu opowieścią o myśliwskich i miłosnych pasjach, nie tylko porywającą lekturą przygodową, lecz także cennym źródłem wiedzy o Erneście Hemingwayu.

źródło opisu: Muza, 2000

źródło okładki: Zdjęcie autorskie