Dívky nalehko

Cykl: Marián Holina (tom 2)
Wydawnictwo: Paseka
sensacja, kryminał
czeski
Tania

V soukromé zahradě je nalezena mrtvá dívka, oděná jen v lehkém erotickém prádle. Na první pohled okolnosti ukazují na sexuálně motivovanou vraždu. Svérázný komisař Holina, který dá stejně na svou policejní intuici jako na radu bývalé lásky, psycholožky a astroložky Sabiny, se snaží proniknout co nejhlouběji do okruhu lidí kolem zavražděné Vietnamky. Pátrání ho nejprve vede do proslulé tržnice SAPA, postupně však zjišťuje, že ve hře je mnohem víc. Dívky nalehko jsou dalším setkáním s majorem Holinou z pražského Oddělení vražd, kterého známe ze seriálu Vraždy v kruhu s Ivanem Trojanem, Richardem Krajčem a Hanou Vagnerovou v hlavních rolích. Stejně jako Muž na dně, i Dívky nalehko předchází událostem seriálu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Monika | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Naprawdę świetny czeski kryminał. Już pierwsza część cyklu z podinspektorem Marianem Holiną czyli "Mężczyzna na dnie" niezwykle mi się podobała. Ale "Roznegliżowane" stawiam jeszcze wyżej w rankingu. Może dlatego, że poprzednim razem sama wytypowałam prawidłowo mordercę. W "Roznegliżowanych" natomiast finał był dla mnie sporym zaskoczeniem. Polecam serdecznie ten znakomity kryminał z zaśnieżoną Pragą w tle.

Izabela Pycio | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

"Smutek to naturalny zwiastun zmian, bez których nie byłoby naszego życia."

Kryminał z górnej półki, pierwszorzędnie rozplanowany, rewelacyjnie podany, umiejętnie angażujący czytelnika, od pierwszej do ostatniej strony trzymający w niepewności i zaintrygowaniu. Takie książki czyta się z ogromną przyjemnością, chętnie podejmuje detektywistyczną grę, okazującą się złożonym i wciągającym wyzwaniem. Iva Procházková zręcznie wplata w intrygę nie jeden a kilka fałszywych tropów, przyciąga zaskakującymi kierunkami rozwijającego się scenariusza zdarzeń, sprytnie utrudnia przewidywanie finałowej odsłony śledczej zagadki.

Ciekawie, atrakcyjnie, pomysłowo, błyskotliwie, z wyborną znajomością technik przyciągania uwagi czytelnika. Tak naprawdę nie mamy nic do zarzucenia znakomicie rozbudowanej i barwnej fabule. Z wielkim zainteresowaniem zagłębiamy się w nią, wielokrotnie zdumiewa konieczność dokonania zmian w przyjętej przez nas interpretacji zbrodni wobec sukcesywnie pojawiających się...

Lacrimosa | 2017-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Iva Procházková napisała bardzo dobry kryminał. Akcja w „Roznegliżowanych”rozwija się stopniowo a finał jest zaskakujący. W ciekawy i spójny wątek kryminalny, zostaje wplecione realistyczne tło społeczno-obyczajowe, ukazujące współczesną Pragę wraz z jej problemami. Jednym z nich jest obecność w stolicy Czech Wietnamczyków, którzy tworzą odizolowaną społeczność, różniącą się od Czechów językiem, kulturą, obyczajami i religią.
Iva Procházková zręcznie łączy psychologię z astrologią, za pomocą której wnikliwie charakteryzuje bohaterów i sensownie tłumaczy ich postępowanie.
„Roznegliżowane” są dobrą literaturą rozrywkową, przy czytaniu której można się odprężyć.

edi-bk | 2017-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Dawkowałam sobie tą część ale niestety się skończyła. Jeszcze lepsza niż Mężczyzna na dnie, świetna galeria postaci, ciekawa zagadka i dalsze perypetie głównych bohaterów. I coś co mnie absolutnie zachwyca czyli czeskie nazwiska 😀😂.

Elwira | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Podinspektor Marián Holina nadal jest zakochanym w horoskopach i rozmiłowany w rogalikach. Czyli nie macie się czego bać, Wy którzy sięgniecie po kolejną część jego przygód :-) Zapewniam!

Powieść jest świetnym miksem powieści psychologicznej i klasyki kryminału. No i Holina, ten nietypowy (totalnie odjechany momentami czeski glina), zresztą cały jego zespół jest dość oldskulowy. No to jak ich nie kochać, gdy mamy cudowną rozrywkę literacką, a jednocześnie odskocznię od zalewu wszelkich nowinek technicznych i gadżetów.

Bardzo spodobała mi się nie tylko poplątana intryga, czy (obowiązkowy) czeski humor, ale kreacja samych bohaterów, którzy nie są wcale tak kryształowi jak to być powinno jako stróże prawa… Przekonajcie się sami.

Ja czekam już na kolejną część z nadzieją, że się pisze!

Lily76 | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Bardzo "akuratny" czeski kryminał, mam nadzieję, że autorka planuje kontynuację książkowej wersji serialu, bo naprawdę fajnie się czyta.

aali | 2017-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 czerwca 2017

"Svätý Michal archanjel, pokorne prosím, zažeň do pekla Satana a iných zlých duchov, ktorí sa potulujú po svete. "
"Roznegliżowane" to druga część kryminalnej serii z zakochanym w rogalikach i horoskopach podinspektorem Mariánem Holiną w roli głównej. Czeska scenarzystka i pisarka Iva Procházkova ponownie popełniła kryminał doskonały, tym samym pogłębiając moją miłość do czeskiego krymi.

Na peryferiach Pragi, w mroźny grudniowy poranek w ogrodzie chińskiego biznesmena zostają odnalezione zwłoki młodej dziewczyny. Ofiara jest ubrana niestosownie do panujących warunków pogodowych, "to co miała na sobie nie przysłaniało prawie nic", roznegliżowana. Okoliczności wskazują, że morderstwo zostało popełnione na tle seksualnym, ale czy sprawa byłaby aż tak prosta? Na miejsce przybywa podinspektor Marián Holina. Pierwsze ślady prowadzą policję do SAPA, wietnamskiego targowiska, zwanego praskim Małym Hanoi. Jednak jak się okazuje to dopiero początek skomplikowanego śledztwa jakie...

Marta Zagrajek | 2017-07-08
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Postać Mariána Holiny polubiłam od pierwszego wejrzenia już podczas lektury „Mężczyzny na dnie”. Spokojny, niemal melancholijny, ale jednak z przytupem, gdy sytuacja tego wymaga. Od czasów poprzedniej kryminalnej historii życie Mariana stało się uboższe o osobę Sabiny, ale bogatsze o nowe, astrologiczne doświadczenia. Teraz może diagnozować osoby związane ze śledztwem, na podstawie własnej wiedzy, wyniesionej z kursów astrologicznych.

Jako rodowity Słowak, od czasu do czasu wspomina rodzinne strony i można wyczuć nawet brzmiącą w tych słowach tęsknotę. Szybko jednak przychodzi opamiętanie, bo Praga jest już jego właściwym domem, nawet jeśli przeklina ciągle po słowacku.

Jego intuicja podpowiada mu właściwe kroki w śledztwie, ale potrafi też głucho milczeć i utykać w martwym (sic!) punkcie. Wtedy z odsieczą przychodzi jego partner – Diviš. A przynajmniej taką nadzieję i w tej sprawie miał Holina. Pech chciał, że jego uroczy szef pomyślał bardziej o swoim interesie niż Mariána. W...

Krzysztof Sawicki | 2017-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Bardzo dobry kryminał. Fabuła jest skonstruowana w taki sposób, żeby czytelnik wiedział, że mordercą był jeden z pojawiających się bohaterów. Ale w miarę postępu akcji główne podejrzenie ciągle się przenosi na kogoś innego. I właściwie to dopiero sam koniec wyjaśnia sprawę (tak jak być powinno).
Tym razem jednak Marian rzadziej wtrąca zdania po słowacku i ma mniej przemyśleń. Fabuła jest bardzo skoncentrowana na sprawie. Wątków pobocznych prawie nie czuć. A trochę szkoda, po w poprzedniej części tworzyło to pewien klimat postaci (swoją drogą świetnie też przedstawionej w serialu "Vraždy v kruhu" przez genialnego aktora Ivana Trojana). Natomiast teraz autorka już dużo mniej poruszała temat astrologii, co akurat mi się spodobało.
Teraz pora oczekiwać na trzecią część. Jeśli oczywiście autorka napisze :-)

Cantata | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Jeszcze nigdy w życiu nie zdarzyło mi się czytać czeskiego kryminału. Skandynawskie jak najbardziej, angielskie, owszem, polskie również się zdarzały, ale czeskie? Tego nie było w repertuarze aż do teraz. Pewnie jesteście ciekawi jakie są moje pierwsze wrażenia? A więc powiem krótko : jak najbardziej pozytywne. Już od kilku lat zapewniam czytelników, że polscy autorzy w niczym nie ustępują europejskim czy amerykańskim twórcom. Teraz widzę, że również czeska literatura (nawet ta popularna) znajduje się na światowym poziomie. Więc nie lękajcie się i dajcie jej szansę, naprawdę warto.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2018/05/rozneglizowane-iva-prochazkowa.html