Xięgi Nefasa. W zaświatach

Cykl: Xięgi Nefasa (tom 2)
Wydawnictwo: Znak
Gwiazdopatrznia

ładysław, Jaksa i Alba. Młody następca tronu, syn wielkiego rycerza i niewidoma kapłanka. Władysław rywalizuje z Jaksą, z czasem staje się bezwzględny i okrutny. Jaksa zaś nie chce być wojownikiem i w tajemnicy doskonali swoje magiczne umiejętności. Tymczasem magiczne moce Alby są coraz silniejsze. Może już wkrótce to ona stanie na czele pogańskiego buntu… Nefas, tajemniczy sługa...

Nefas, tajemniczy sługa Krzywoustego, musi za wszelką cenę chronić wszystkich troje przed niebezpieczeństwem z zewnątrz i przed nimi samymi. Wiąże go złożona Trygławowi przysięga. Jeśli jej nie dotrzyma, tych troje młodych zginie. Nie chce jej złamać, bo wierzy, że dzięki pomocy mrocznego bóstwa uratuje z zaświatów jedyną kobietę, którą zdołał pokochać – szarowłosą Rangdę.

Polska w XII wieku to miejsce, gdzie magia miesza się z rzeczywistością, pogańscy bogowie rządzą losami ludzi, a kościelni dostojnicy i możni rycerze gotowi są zaprzedać duszę diabłu, by choć na chwilę zyskać władzę.
Małgorzata Saramonowicz prowokuje, niepokoi, ale przede wszystkim po raz kolejny dowodzi, że historia może być doskonałą kanwą dla sagi fantasy. Od lektury Xiąg Nefasa nie sposób się oderwać.

Małgorzata Saramonowicz – autorka wyśmienitych horrorów, scenarzystka i producentka filmowa. Xięgi Nefasa. W zaświatach to drugi tom znakomitej sagi fantasy, której akcja toczy się na dworze Bolesława Krzywoustego.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1116

Polska Krzywoustego w oparach magii

„W zaświatach” to druga część cyklu „Xięgi Nefasa” osadzonego w realiach księstwa Bolesława Krzywoustego. Jego głównym bohaterem jest tytułowy Nefas („Niegodny”), szpieg i doradca księcia, którego my znamy jako Galla Anonima.

Recenzja zawiera spojlery, więc jeśli nie czytaliście wcześniej "Xiąg Nefasa", zacznijcie od recenzji pierwszego tomu.

Dzięki kluczowi pozyskanemu od kapłanów Trygława Nefas schodzi do podziemnej krainy zmarłych. Tam jednak dowiaduje się, że nie zdoła odzyskać ukochanej Rangdy, dopóki nie wypełni swego przeznaczenia. Musi opiekować się trójką dzieci związanych przez Trygława. Dopiero gdy cała trójka dorośnie, Nefas będzie mógł wskrzesić Rangdę.

Po wyjściu z podziemi okazuje się, że minęło nie kilka dni, jak zdawało się Nefasowi, a kilka lat. Nasz bohater wraca na dwór Krzywoustego, gdzie będzie musiał zmierzyć się z licznymi nowymi wyzwaniami.

„W zaświatach” jest w wielu miejscach podobne do „Trygława. Władcy Losu”. Trudno by było inaczej, skoro to bezpośrednia kontynuacja. Na pierwszy plan wysuwa się więc historia państwa Bolesława i jego dworu. Poznajemy ją z perspektywy Nefasa - starca, który spisuje ją w Wenecji, by sprostować kłamstwa i przemilczenia, które popełnił w oficjalnej kronice. Czyli w tym, co dziś znamy jako „Kronikę Polską” Galla Anonima.

Jest to Polska specyficzna, inna od znanej nam z badań historyków. Pełno tam żywej magii, starych bóstw, a cywilizacja i chrześcijaństwo zapuściły swoje korzenie bardzo powierzchownie.

Znów głównym...

Znów głównym motorem napędzającym akcję jest konflikt lojalności Nefasa. Dług życia wiąże go z Krzywoustym i każe wiernie służyć piastowskiemu księciu. Ale co zrobić, gdy na przeszkodzie staje przeznaczenie trójki dzieci lub konieczność walki o ukochaną, która zginęła na skutek nieudanych intryg Nefasa?

Jednak pod wieloma względami tom drugi znacząco się różni od pierwszej części. W „Trygławie” mamy do czynienia z magią i elementami fantastycznymi, ale są one jedynie dodatkiem do historii wojny, polityki i intryg rozgrywających się we wczesnośredniowiecznej Polsce. Proporcje między powieścią historyczną i fantastyczną przypominają „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego, choć Saramonowicz dużo swobodniej traktuje historię niż Sapkowski.

Tymczasem we „W zaświatach” osnową całości jest szeroko rozumiana fantastyka. Nefas podróżuje po zaświatach i spotyka się z czarownicami. Staje przeciwko magom i wrogom przyzywającym moc piekieł. A nad wszystkim unosi się Trygław, tajemnicze, potężne bóstwo słowiańszczyzny.

W efekcie wątki historyczne: ostateczne zakończenie wojny ze Zbigniewem, wojna z cesarzem Henrykiem z 1109 r. i drugi ożenek Bolesława stają się nieco mniej istotne. Wydarzenia polityczne stanowią istotną komplikację planów głównego bohatera, ale to nie one wysuwają się na pierwszy plan.

Do głosu dochodzi młode pokolenie, nad którym Nefas próbuje roztoczyć opiekę i kontrolę, z marnym zresztą skutkiem. Jaksa, biologiczny syn Wielkiej Kapłanki Trygława, wychowywany jako syn Dunina, rycerza i doradcy Bolesława. Alba, biologiczna córka Krzywoustego, wychowywana na następną Wielką Kapłankę. I wreszcie Władysław, późniejszy Władysław Wygnaniec, wychowywany jako syn księcia, choć w rzeczywistości to syn pośledniego rycerza. Cała trójka ma własny rozum, własne cele i własne problemy. A ich życiowe plany niekoniecznie pokrywają się z potrzebami Nefasa.

Saramonowicz bardzo twórczo interpretuje historię XI-wiecznej Polski. Jej wersja wydarzeń oczywiście nie ma żadnych naukowych podstaw, ale składa się na bardzo dobrą powieść. Jeśli lubicie fantastykę osadzoną w średniowieczu i nie macie nic przeciwko naginaniu historii, to przy "Xięgach Nefasa" będziecie się dobrze bawić.

Krzysztof Krzemień

Renax | 2017-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2017

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Wczoraj pisałam o 'Xięgach Nefasa' o tomie pierwszym sagi średniowieczno-fantastycznej: Moja recenzja
Za parę dni, bo 1 lutego 2017 roku ukaże się drugi tom sagi pod tytułem 'Xięgi Nefasa. W zaświatach'.
Miałam wielką przyjemność po pierwsze przeczytać ten tom zaraz po tomie pierwszym, czyli jeszcze będąc pod wrażeniem pierwszego, bardzo dobrego tomu, pełnego intryg i ciekawych postaci, a po drugie moja przyjemność polega na tym, że czytałam ten drugi tom przedpremierowo.
Przez pierwszą część tej książki byłam lekko zawiedziona, gdyż jest tu znacznie więcej fantasy, którego niezbyt lubię. W tomie tym, zdradzę, Nefas schodzi do zaświatów, a potem świat powieści zaroił się od niesamowitości. Mitologia słowiańska pokazana została jako działająca i potężna siła, która w czasie powieściowym miała wciąż wielu wyznawców. Zasadniczo jednak jednak wydarzenia wynikają z charakterów i postaw postaci, z tego czy te postacie dążą do dobra czy do zła, czy kierują się...

wiesia | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Długo czytałam tę powieść, przerywając co jakiś czas innymi lekturami. Chyba nie przekonam się do takich klimatów i wciąż będę tęsknić do Saramonowicz od "Luster", "Siostry" i "Sanatorium".

Dla mnie za dużo tu magii, demonów, upiorów, a wszystko to osadzone w niby historycznych realiach.
Sporo się dzieje, a jednocześnie jest nudno. Nefas chyba się zestarzał, działa raczej mało skutecznie.
Dziwaczny biskup Baldwin i jego spiski z szatańskimi mocami jakoś mało przekonywające.

Myślę, że po prostu nie lubię tego rodzaju literatury, choć pewnie z sympatii dla autorki zakupię i przeczytam kolejny tom.

bibliofilka | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Katabaza (gr. katabasis–zejście) jest częstym literackim motywem - zejścia bohatera do świata umarłych. Topos ten wielokrotnie pojawia się w mitologii greckiej, chociaż jest obecny także w tradycji innych kręgów kulturowych, np. w mitologii sumeryjskiej, co potwierdza „Epos o Gilgameszu”. Wśród mitów greckich najsłynniejsza jest katabaza Orfeusza, który schodzi do Hadesu po ukochaną Eurydykę oraz dwunasta praca Heraklesa. Tutaj heros udaje się po Cerbera, uwalniając przy okazji innego bohatera–Tezeusza. W literaturze renesansu, która szczególnie umiłowała tradycje antyczne, też znajdziemy motyw katabazy. „Boska Komedia” Dantego Aligheri jest opisem wędrówki przez zaświaty skomponowanego zgodnie z kulturą chrześcijańską. Tytułowy bohater Dantego wędruje po zaświatach (piekło, czyściec, niebo), gdzie na samym dole, dziewiątego kręgu piekła, siedzą najwięksi grzesznicy.

Wątek katabazy wykorzystała również Małgorzata Saramonowicz w drugiem tomie „Ksiąg Nafasa. W zaświatach”. Nie...

Puchatka | 2017-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2017

Pomijając przygody i problemy, którym Nefas musi stawić czoła oraz wątek romantycznej miłości, warto zwrócić uwagę na to, bez czego nie wyobrażam sobie powieści fantastycznej, a już na pewno nie tej osadzonej w średniowiecznej Polsce. Będzie krwawo, brutalnie i bez ogródek. Jeśli chcecie poczuć oddech umarlaka na plecach, spojrzeć w puste oczodoły i zaplątać się w misternie utkaną z trupiego odoru sieć - nie będziecie zawiedzeni.

Magia i jeszcze więcej magii. To właśnie niezwykłe zdarzenia i niecodzienni bohaterowie są wielką siłą tej powieści. Autorka zabiera nas w świat słowiańskich wierzeń, postawi przed nami niejedną marę, zmusi do zderzenia z potężną mocą, a przy tym - co wcale nie okaże się mniej fascynujące - odsłoni przed nami ludzką niegodziwość, tak bliską bohaterom. Będą zdrady, matactwa i niewyobrażalne pragnienie zemsty. Brzmi ciekawie?

Powiem Wam, że jednak to, co mnie zachwyciło, leży poza fabułą. Opowieść jest dynamiczna (chociaż raz na jakiś czas zdarzy się...

WielkiBuk | 2017-01-26
Przeczytana: styczeń 2017

„Xięgi Nefasa: Trygław władca losu” oraz kontynuacja „Xięgi Nefasa: W zaświatach” Małgorzaty Saramonowicz to opowieść, w której naciągnięta prawda miesza się z kłamstwem, gdzie wyobraźnia igra z historią, gdzie magia i chrześcijaństwo ciągle walczą o pierwszeństwo, a żądza władzy jest potężniejsza niż jakiekolwiek boskie prawa. Do rąk czytelnika trafia fascynująca, choć trzeba przyznać miejscami przydługa historia pełna intryg, spisków oraz nadprzyrodzonych sił, w której nigdy do końca nie będzie wiadomo, czy to wszystko miało tak się wydarzyć, czy to jeden rytuał zmienił oblicze tego świata.

Komu bliska jest prastara słowiańska magia, kogo fascynuje wczesna historia Polski, a komu brakuje ciekawej i wciągającej serii fantasy w tym temacie, ten być może w „Xięgach Nefasa” odnajdzie odpowiedź na swoje literackie tęsknoty. I chociaż daleko Małgorzacie Saramonowicz do George’a R.R. Martina, do Jarosława Grzędowicza, czy Andrzeja Sapkowskiego, to sama opowieść z pewnością znajdzie...

Katee | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Małgorzata Saramonowicz jest reprezentantką polskiego nurtu fantastyki. Po książki tego gatunku sięgam niezwykle rzadko, zwłaszcza autorstwa naszych rodaków. Nie to bym miała jakieś uprzedzenia, po prostu do tej pory nie było okazji. "Xięgi Nefesa" zadziałały na mnie niczym kubeł zimnej wody. O początkach naszej państwowości słyszał pewnie każdy, ale co wiemy o mitologii słowiańskiej? Interesujemy się wierzeniami innych ludów zapominając o tym co powinno być naszemu sercu najbliższe.
Autorka stworzyła alternatywną wersję wydarzeń historycznych, w której, aż roi się od prastarych wierzeń, demonów i mocy nadprzyrodzonych. Spotkałam się z określeniem tejże powieści mianem horroru historycznego, przyznaję to prawdziwa gratka dla miłośników powieści grozy, w których trup ściele się gęsto, a zjawiska paranormalne są na porządku dziennym.

Akcja utworu osadzona jest w średniowiecznej Polsce za czasów rządów Bolesława Krzywoustego. Głównym bohaterem jest Nefes, kronikarz na dworze króla,...

eR_ | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 19 stycznia 2017

PRZEDPREMIEROWO.

Historia początków naszej państwowości jest dosyć dobrze poznana. W tamtych czasach działało wielu kronikarzy, którzy za cel obrali sobie spisanie tego, co działo się w owych-nie tak znowu odległych czasach. Również pisarze, zajmujący się fikcją literacką dodają swoje trzy grosze do i tak obszernego księgozbioru. Przykłady można mnożyć, a wśród tylu pozycji, każdy powinien znaleźć coś również dla siebie.

"Xięgi Nefasa. W zaświatach", to drugi tom cyklu historyczno-fantastycznego, w którym autorka snuje własną wersję znanych nam wydarzeń. Skupia się właśnie na początkach państwa polskiego, jednak wydarzenia czysto historyczne stanowią tu zaledwie tło opowiadanych przypadków.

Następca tronu, rycerz i niewidoma kapłanka, ta trójka zostaje wplątana w wydarzenia, które mogą na zawsze zmienić dalsze losy nie tylko bohaterów. Nefas stara się uchronić trójkę naszych bohaterów przed złowrogimi mocami, a jednocześnie chce również dochować przyrzeczenia, jakie złożył...

W marcu zeszłego roku miałam okazję zapoznać się z pierwszą częścią „Xiąg Nefasa” Trygław. Władca losu. Książka zrobiła na mnie tak duże wrażenie, że z wielką niecierpliwością czekałam na jej kontynuację. W końcu przyszedł ten czas, że druga część W zaświatach zawitała w moje progi. Do książki zasiadłam z wielkimi oczekiwaniami? Czy lektura tak samo mi się spodobała, czy w porównaniu do pierwszej części, w tej znalazłam więcej nawiązań do mitologii?
Nefas, tajemniczy sługa Krzywoustego ma za zadanie uratować swoją ukochaną Rangdę z zaświatów. Jednak aby przywrócić ją do życia musi na pierwszym miejscu spełnić przyrzeczenie, które złożył mrocznemu bóstwu Trygławowi. Musi ochronić przed śmiercią troje dzieci, Władysława, Albę i Jaksę, których losów przyrzekł strzec podczas krwawego obrzędu. W tym celu udaje się do Nawii. Jego podróż, która w świecie duchów trwa kilka dni, w świecie ludzkim to dziesięć lat nieobecności. Niestety podróży do Nawii nie ułatwiają mu dzieci, Władysław –...

Anna Kaczmar | 2017-02-04
Przeczytana: 30 stycznia 2017

PRZEDPREMIEROWO

Jako jedna z pierwszych miałam możliwość przeczytać tę książkę przed oficjalną premierą. Emocje, które pojawiły się w czasie lektury były tak intensywne, że na długo pozostawały we mnie. Dlatego recenzja ukazuje się trochę później niż przypuszczałam.

Xsięgi Nefasa to powieść łącząca w sobie elementy, które z pozoru wydają się do siebie nie pasować: walkę o władzę w średniowiecznej Polsce, pogańskie wierzenia i wciągającą fabułę. Okazuje się, że o historii Polski można opowiadać fascynująco za pomocą powieści fantasy.

W zaświatach to świetnie napisana kontynuacja, która zadowoli nawet bardzo wybrednego czytelnika. Nefas, niczym mityczny Herakles, schodzi do krainy umarłych, aby sprowadzić na ziemię zmarłą ukochaną. Nie przewiduje, że jego wizyta w zaświatach będzie miała nieprzewidywalne konsekwencje. Jego pobyt w świecie podziemnym okazuje się trwać kilka lat, a dusze zmarłych nie zapominają krzywd im wyrządzonych. Wraz z jego powrotem, także upiory Anny i...

Mecha_Kulturacja | 2017-02-04

Władysław, Alba i Jaksa dorastają. Złączone niegdyś potężną więzią za sprawą pogańskiego bóstwa, nie zdają sobie sprawy, jak wiele zależy od ich życia. Tymczasem Bolesław Krzywousty, który przed laty zdominował swojego brata Zbigniewa, teraz będzie musiał odeprzeć jego zdradziecki atak, Zbigniew bowiem ułożył się z cesarzem niemieckim Henrykiem. Nad Królestwem wiszą czarne chmury. Do polskich księgarń trafiła właśnie powieść W Zaświatach Małgorzaty Saramonowicz, czyli kontynuacja jej poczytnej książki fantasy z elementami historycznymi - Trygław, władca losu.

Kluczowym bohaterem serii pozostaje oczywiście Nefas, kronikarz Krzywoustego, który zamierza uczynić wszystko, aby odzyskać swoją ukochaną Rangdę. W tym celu schodzi do Nawii, czyli Zaświatów, gdzie nawiedzają go wszyscy, którzy zginęli. Aby odzyskać ukochaną, Nefes musi jednak zadbać o losy Władysława, Alby i Jaksy. Ostatecznie bohater stanie na krawędzi niemożliwego, rozerwany pomiędzy obowiązkami wobec władcy, dzieci, a...