Życie. Myśli zebrane

Wydawnictwo: Świat Książki
Vida. Seleccion de citas
poezja, aforyzm
poezja

Wybór krótkich cytatów z różnych powieści sławnego pisarza, sentencje z m.in… "Alchemika", "Pielgrzyma", "Być jak płynąca rzeka". Brazylijski pisarz jest mistrzem aforyzmów: w każdej z jego powieści można znaleźć złote myśli, do spisania i cytowania. Sentencje zostały podzielone tematycznie. Rozdziały: Marzenia, Droga, Miłość, Szansa, Podróż, Przeznaczenie, Dobro, Walka, Tajemnica.

Klakier | 2011-11-05
Przeczytana: 2010 rok

Może jeśli mnie kiedyś ruszy coś w stylu lekkiego masochizmu, to sięgnę po inną książkę tego autora. Póki co się na to nie zanosi.
Czytałem kolejne strony i nie miałem pojęcia jak się poczuć: zbulwersować, bo ktoś sobie regularnie ze mnie jaja robi, czy też spaść ze śmiechu z fotela. Nie jestem jakimś ekspertem (których wszędzie pod dostatkiem), ale takiego gniota to ja dawno w rękach nie miałem.
Mądrości gimnazjalistów rodem z demotywatorów mają podobną "głębię". Gdyby niektóre wpleść do tego "dzieła", to zapewne nikt by się nie zorientował, miast tego radośnie przyklasnął i rozpływał się nad geniuszem autora, jaki to on światły, jaki wrażliwy.
Kolejny raz na osobniku "kultowym" można się poważnie przejechać

Marcin | 2014-08-03
Przeczytana: 28 lipca 2014

Paulo Coelho. Jeszcze z dziesięć lat temu znajomość jego dzieł była obowiązkowa by zabłysnąć w towarzystwie, piętnaście lat temu Coelho to była słodka tajemnica literackich snobów, dziś wstyd się publicznie przyznać do sięgania po jego wypociny. Uznany za pseudofilozofa jest dziś czołowym obiektem kpin i żartów (zwłaszcza internautów). A jak to z nim naprawdę jest chciałem się sam przekonać. Kiedyś gdzieś tam przeczytałem "Alchemika" ale bardziej z przymusu, później miałem ciekawszych pisarzy do sprawdzenia i o Coelho zapomniałem. A chciałbym być sprawiedliwy w jego ocenie, nie opierać się jedynie na internetowych memach i masowym przeświadczeniu. Dlatego sięgnąłem po zbiór "Życie. Myśli zebrane", wybór sentencji z powieści tego Brazylijczyka, ponoć najlepiej charakteryzujących jego twórczość. Czy jego złote myśli są naprawdę takie słabe i banalne jak się o nich mówi? ...i już mam odpowiedź: tak są.

Z tego Coelho to naprawdę niezły szarlatan i spryciarz. Trzeba przyznać że miał...

Piotr | 2014-05-02

Książka, która warto mieć zawsze przy sobie. Zbiór myśli - można powiedzieć - prawd życiowych. Powinna to być pozycja obowiązkowa u każdego :)

Marzycielka_ | 2014-01-09

Jestem zwolenniczką wszelkich złotych myśli,a zwłaszcza tych,które nie są banalne,a zaskakujące za to. Paulo Coelho,jak zauważyłam,jest cenionym pisarzem. Otrzymałam tą książkę na urodziny od przyjaciółki,powiedziała mi,że "chyba warto". Kilka cytatów utkwiło mi w głowie,ale prawdę powiedziawszy-nie jest to dzieło geniusza. Po prostu nie lubię takiego dogłębnego myślenia o sensie życia,ponieważ każdy musi indywidualnie odkryć to.

wkwiatki | 2011-03-27
Na półkach: Przeczytane, Boże, uchowaj
Przeczytana: 25 marca 2011

Śmiać się czy płakać? Nie wiem sama.

Liczyłam na to, że znajdę w tej pozycji jakąś głębię (czasem lubię takie rzeczy. Pomyliłam się.

Nie śmieję się tu z autora, którego cytaty są poniżej jakiegokolwiek poziomu, ale z wybierających, selekcjonujących wypowiedzi. Niektóre się powtarzały, np. "Nie jesteśmy sami. Świat się zmienia, a my razem z nim. Prowadzą nas i chronią anioły" z "Walkirii" (str. 124, 79). A inne, np. "Człowiek powinien wybierać swój los, a nie zadowalać się tym, co dostaje", są niewłaściwie dobrane do kategorii. Bo cóż ów tytuł wiązać może z działem "Podróż"? Jak widać, coś wiąże.

I tak dalej.

Ogarnia mnie tylko wściekłość, kiedy pomyślę, ile drzew zostało ściętych, żeby takie byle co zostało wydane? Ile ich ścięto, żeby wyprodukować pieniądze, za które kupiono tę książkę? Ilu osobom można by pomóc za pieniądze, które zostały wydane na to "dzieło"? Ile miejsca marnują egzemplarze tej książki w całym kraju?
I tylko to powstrzymuje mnie od tego, żeby wyrzucić tę...

Melania | 2011-02-25
Na półkach: Rodzinne, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2011

„Szkoda tego, kto boi się ryzykować.
Być może ominą go rozczarowania, nie straci złudzeń,
nie będzie cierpiał jak ten, kto podąża za marzeniami.
Jednak kiedy spojrzy wstecz, usłyszy głos swego serca:
co zrobiłeś z darami, którymi obdarzył cię Bóg?”

Książka zawiera cytaty z poszczególnych książek Paulo Coelho posegregowane w 8 „myśli” – marzenia, droga, miłość, szansa, podróż, przeznaczenie, dobra walka, tajemnica wraz z fenomenalnymi ilustracjami Anne K. Hagesaether. Fajna na dedykację, refleksję czy potwierdzenie, że nie jesteśmy sami w walce o swoje marzenia.

„Pierwszym krokiem do uśmiercenia
naszych marzeń jest Brak Czasu.
Drugim krokiem do uśmiercenia
naszych marzeń jest Pewność.
Trzecim krokiem do uśmiercenia
naszych marzeń jest Spokój.”

Nat | 2010-02-12

Dostałam kiedyś tą książeczke na urodziny (chyba 19. w 2007 roku) i zwlekałam z jej przeczytaniem chyba z pół roku, aż znalazłam się w wielkim życiowym dołku i kiedyś nocą ją przeczytałam i zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Godna polecenia wszystkim, ale w szczególności tym, którzy szukają trochę życiowej i duchowej inspiracji!

Cata | 2013-06-11

Patrze na tutejsze różne opinie i niektóre wpisy mnie dziwią, ale ok każdy ma swoje zdanie i gust. Mi akurat się bardzo podoba, choć wiadomo, ze niektóre cytaty sa lepsze, a niektóre gorsze, ale mimo to moga nam pomóc w życiu:)
P.S. Bardzo przydatna gdy piszę się wypracowania z polskiego ;)

Dzieckokwiatu | 2010-09-22
Przeczytana: 19 grudnia 2009

Nie rozumiem sensu książki z cytatami. Chyba po prostu nie rozumiem idei.

Yae | 2011-04-08

Cytaty, jak przystało na pana Coelho, głębokie i skłaniające do przemyśleń. Książeczka jednak moim zdaniem nieco za droga jak na kilka cytatów, które można przecież znaleźć w internecie.